Półcieniowe zaćmienie Księżyca 2020: na czym polega? O której godzinie można je zobaczyć?
Półcieniowe zaćmienie Ksieżyca. Na czym polega?
Lipiec 2020 obfituje w ciekawe zjawiska astronomiczne. Wielbiciele tej dziedziny mają więc okazję zaobserwować m.in. burzową pełnię, deszcz meteorów, srebrzyste obłoki a także półcieniowe zaćmienie Księżyca. To ostatnie już w weekend, w nocy z 4 na 5 lipca. Na czym polega półcieniowe zaćmienie Księżyca? Otóż jest to szczególny moment, w którym Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w jednej linii. Jest to możliwe tylko w czasie pełni. Przy dobrych warunkach atmosferycznych można wtedy zaobserwować cień Ziemi rzucany na Księżyc znajdujący się w pełni.
Zaćmienie Księżyca: rodzaje zjawisk
Półcieniowe zaćmienie Księżyca to tylko jedna z wersji tego typu zjawiska. W astronomii wyróżnia się następujące rodzaje zaćmień Księżyca:
- całkowite zaćmienie powoduje, że cały Księżyc znajduje się w cieniu Ziemi
- częściowe zaćmienie następuje gdy tylko część Księżyca przechodzi przez cień Ziemi; widoczny dla ludzi efekt jest taki sam jak w przypadku zaćmienia całkowitego, jednak dotyka tylko tej części Księżyca, która znalazła się w cieniu
- półcieniowe zaćmienie kiedy Księżyc przechodzi przez słaby półcień Ziemi, który ludzie mogą obserwować jako niewielkie przyciemnienie brzegów Księżyca.
Półcieniowe zaćmienie Księżyca: kiedy będzie widoczne w Polsce?
Półcieniowe zaćmienie Księżyca to zjawisko, które najlepiej widać w obu Amerykach, gdyż tam będzie miało ono miejsce w nocy z 4 na 5 lipca. W Polsce moment kulminacyjny zaćmienia przypadnie 5 lipca nad ranem, tuż przed godziną piątą. Nie potrwa ono zbyt długo, dlatego trzeba być przygotowanym do obserwacji. Nie będzie ona wymagała żadnego dodatkowego sprzętu - jeśli aura pozwoli, wówczas półcieniowe zaćmienie Księżyca będzie dobrze widoczne gołym okiem na niebie.
Półcieniowe zaćmienie Księżyca: o której godzinie będzie widoczne?
W naszym kraju maksimum zjawiska półcieniowego zaćmienia Księżyca wypadnie dokładnie o godzinie 4:30 5 lipca. Pora jest bardzo wczesna, jednak przy dobrej widoczności jest szansa na obejrzenie niezwykle magicznego widoku, dlatego zachęcamy, aby poświęcić się w ten niedzielny wczesny poranek i wstać by obserwować niebo, które kryje jeszcze wiele tajemnic przed wielbicielami astronomii.
Burzowa pełnia: co to takiego?
Każda pełnia Księżyca ma w kulturze swoje szczególne nazwy. Ta najbliższa - lipcowa - zwana jest burzową pełnią, gdyż właśnie na ten okres najczęściej przypada kulminacja burz z silnymi wyładowaniami atmosferycznymi. Wypadającą w lipcu pełnię Księżyca nazywa się zwyczajowo także pełnią Koźlego Księżyca. Ta nazwa wywodzi się z tradycji indiańskiej. Dotyczy ona naturalnego zjawiska, w którym kozłom, które zrzuciły poroże początkiem lipca zaczyna pojawiać się zaczątek nowych rogów. W niektórych przypadkach pełnia ta zwana jest też sienną, gdyż zbiega się w czasie z intensywnymi zbiorami płodów rolnych.
-
Grzywka baby bangs - największy hit wśród fryzur na ten sezon. To modne cięcie robi ogromną furorę w sieci
-
Anna Lewandowska zachwyca sylwetką w pięknym body polskiej marki. Znamy jego cenę
-
Trendy w makijażu, które są już niemodne i kojarzą się z kiczem. Nie maluj się tak, bo dodasz sobie 10 lat
-
Ta maskara do brwi kosztuje mniej niż 15 zł, a daje efekty jak najdroższe pomady! Kupicie ją na promocji w Rossmannie
-
Prosty makijaż odmładzający krok po kroku. Wskazówki, dzięki którym będziesz wyglądała promiennie i świeżo
- Rozprawiamy się z mitami dotyczącymi oleju rzepakowego
- Abonament RTV. Poczta Polska ściąga zaległości za rok 2020. Kto jest zwolniony z opłat?
- Maseczka z zielonej herbaty może zdziałać cuda. Fanką tego domowego kosmetyku jest Ewa Chodakowska
- Rozprawiamy się z mitami dotyczącymi oleju rzepakowego
- Sposób na elektryzujące się włosy. Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić