Lipiec 2020 obfituje w ciekawe zjawiska astronomiczne. Wielbiciele tej dziedziny mają więc okazję zaobserwować m.in. burzową pełnię, deszcz meteorów, srebrzyste obłoki a także półcieniowe zaćmienie Księżyca. To ostatnie już w weekend, w nocy z 4 na 5 lipca. Na czym polega półcieniowe zaćmienie Księżyca? Otóż jest to szczególny moment, w którym Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w jednej linii. Jest to możliwe tylko w czasie pełni. Przy dobrych warunkach atmosferycznych można wtedy zaobserwować cień Ziemi rzucany na Księżyc znajdujący się w pełni.
Półcieniowe zaćmienie Księżyca to tylko jedna z wersji tego typu zjawiska. W astronomii wyróżnia się następujące rodzaje zaćmień Księżyca:
Półcieniowe zaćmienie Księżyca to zjawisko, które najlepiej widać w obu Amerykach, gdyż tam będzie miało ono miejsce w nocy z 4 na 5 lipca. W Polsce moment kulminacyjny zaćmienia przypadnie 5 lipca nad ranem, tuż przed godziną piątą. Nie potrwa ono zbyt długo, dlatego trzeba być przygotowanym do obserwacji. Nie będzie ona wymagała żadnego dodatkowego sprzętu - jeśli aura pozwoli, wówczas półcieniowe zaćmienie Księżyca będzie dobrze widoczne gołym okiem na niebie.
W naszym kraju maksimum zjawiska półcieniowego zaćmienia Księżyca wypadnie dokładnie o godzinie 4:30 5 lipca. Pora jest bardzo wczesna, jednak przy dobrej widoczności jest szansa na obejrzenie niezwykle magicznego widoku, dlatego zachęcamy, aby poświęcić się w ten niedzielny wczesny poranek i wstać by obserwować niebo, które kryje jeszcze wiele tajemnic przed wielbicielami astronomii.
Każda pełnia Księżyca ma w kulturze swoje szczególne nazwy. Ta najbliższa - lipcowa - zwana jest burzową pełnią, gdyż właśnie na ten okres najczęściej przypada kulminacja burz z silnymi wyładowaniami atmosferycznymi. Wypadającą w lipcu pełnię Księżyca nazywa się zwyczajowo także pełnią Koźlego Księżyca. Ta nazwa wywodzi się z tradycji indiańskiej. Dotyczy ona naturalnego zjawiska, w którym kozłom, które zrzuciły poroże początkiem lipca zaczyna pojawiać się zaczątek nowych rogów. W niektórych przypadkach pełnia ta zwana jest też sienną, gdyż zbiega się w czasie z intensywnymi zbiorami płodów rolnych.