W tym roku w lipcu na niebie w czeka nas wiele pięknych zjawisk. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy i gdzie należy unieść głowę, aby móc rozkoszować się niesamowitymi widokami jakie dominować będą na nieboskłonie.
Pełnia Księżyca występuje cyklicznie. Każda kolejna ma swoją zwyczajową nazwę związaną najczęściej z naturalnymi zjawiskami jej towarzyszącymi. W lipcu ma miejsce burzowa pełnia, a jest to konsekwencją tego, że na ten okres przypada kulminacja burz z silnymi wyładowaniami atmosferycznymi. Lipcowa pełnia księżyca ma także inne określenia, np.
W tradycji słowiańskiej lipcową pełnię nazywano także pełnią "sienną", a w indiańskiej "koźlą"
Burzowa pełnia będzie miała miejsce w ten weekend, a dokładnie w niedzielny poranek 5 lipca około godziny 6:44. Nastąpi ona tuż po półcieniowym zaćmieniu Księżyca.
Półcieniowe zaćmienie Księżyca jest to jedno z rodzajów zjawiska zaćmienia, które polega na tym, że w jednym momencie Ziemia, Słońce i Księżyc stają w jednej linii, w efekcie czego Księżyc znajduje się częściowo w cieniu Ziemi. Obserwując ten proces ludzie będą mogli dojrzeć zaciemnienie obrzeży Księżyca. Trwać to jednak będzie tylko kilka minut, dlatego nie można spóźnić się na obserwację kulminacji zjawiska która przypadnie na godzinę 4:30 5 lipca 2020 roku. Bezpośrednio po nim nastąpi burzowa pełnia, która przypadnie za kwadrans 7 tego samego dnia. Wszystkich wielbicieli astronomii i nie tylko zachęcamy do wczesnej pobudki w niedzielę. Te zjawiska warto zobaczyć na własne oczy!