Burzowa pełnia 2020. Na czym polega? Kiedy można zobaczyć półcieniowe zaćmnienie Księżyca w Polsce?

Burzowa pełnia 2020 przypada w pierwszy weekend lipca, czyli 4 i 5 dnia miesiąca. Na czym polega burzowa pełnia? Co jeszcze zobaczymy na niebie w lipcu?

Burzowa pełnia 2020. W lipcu na niebie dużo się dzieje 

W tym roku w lipcu na niebie w czeka nas wiele pięknych zjawisk. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy i gdzie należy unieść głowę, aby móc rozkoszować się niesamowitymi widokami jakie dominować będą na nieboskłonie.

  • Pierwszy weekend lipca przyniesie nam dwa ciekawe momenty, a będzie to półcieniowe zaćmienie Księżyca wypadające nad ranem w niedzielę. Zaraz po nim (około dwóch godzin później) kulminacyjny moment będzie mieć burzowa pełnia
  • Lipcowe niebo sprzyjać będzie także powstawaniu tzw. obłoków srebrzystych, które są zjawiskiem z pogranicza astronomii oraz meteorologii.  Są to chmury tworzące się poprzez obladzanie opadającego do atmosfery pyłu kosmicznego na wysokości około 100 km. Tworzą się one nad Arktyką. W Polsce w czasie lipcowych nocy widoczne są tuż nad północnym horyzontem. 
  • Około połowy miesiąca będzie okazja do zaobserwowania roju meteorów. Akwarydy będą poruszały się z prędkością 40 km na godzinę. W ciągu godziny przy sprzyjających warunkach atmosferycznych będzie możliwość zaobserwowania nawet 20 meteorów

Burzowa pełnia: co to jest? Na czym polega?

Pełnia Księżyca występuje cyklicznie. Każda kolejna ma swoją zwyczajową nazwę związaną najczęściej z naturalnymi zjawiskami jej towarzyszącymi. W lipcu ma miejsce burzowa pełnia, a jest to konsekwencją tego, że na ten okres przypada kulminacja burz z silnymi wyładowaniami atmosferycznymi. Lipcowa pełnia księżyca ma także inne określenia, np.

  • sienna, ze względu na trwające zbiory plonów
  • robaczana, ze względu na wzmożoną aktywność owadów
  • koźla, ze względu na zjawisko gubienia poroża przez kozły w tym okresie. 

W tradycji słowiańskiej lipcową pełnię nazywano także pełnią "sienną", a w indiańskiej "koźlą"

Burzowa pełnia: kiedy będzie w Polsce?

Burzowa pełnia będzie miała miejsce w ten weekend, a dokładnie w niedzielny poranek 5 lipca około godziny 6:44. Nastąpi ona tuż po półcieniowym zaćmieniu Księżyca.

Półcieniowe zaćmienie księżyca: co to takiego?

Półcieniowe zaćmienie Księżyca jest to jedno z rodzajów zjawiska zaćmienia, które polega na tym, że w jednym momencie Ziemia, Słońce i Księżyc stają w jednej linii, w efekcie czego Księżyc znajduje się częściowo w cieniu Ziemi. Obserwując ten proces ludzie będą mogli dojrzeć zaciemnienie obrzeży Księżyca. Trwać to jednak będzie  tylko kilka minut, dlatego nie można spóźnić się na obserwację kulminacji zjawiska która przypadnie na godzinę 4:30 5 lipca 2020 roku. Bezpośrednio po nim nastąpi burzowa pełnia, która przypadnie za kwadrans 7 tego samego dnia. Wszystkich wielbicieli astronomii i nie tylko zachęcamy do wczesnej pobudki w niedzielę. Te zjawiska warto zobaczyć na własne oczy!

Więcej o: