Zazwyczaj czkawka ustępuje po kilku minutach, jednak to prawda, że potrafi być męcząca. Co więcej, nie dotyka tylko nas, ale również małych dzieci, którym warto byłoby w takim wypadku jakoś pomóc. Jej przyczyny mogą być bardzo różne, choć najczęściej pojawia się wtedy, gdy dojdzie do bardzo szybkiego, a zarazem nadmiernego wypełnienia żołądka. W przypadku niemowląt najczęściej dochodzi do niej dlatego, że ich układ nerwowy jeszcze nie do końca się ukształtował. Z tego powodu czkawka może nękać noworodka nawet parę razy dziennie. Co ciekawe, czkawka może pojawić się także u malucha znajdującego się jeszcze w brzuchu matki.
Zobacz też: Czkawka u dziecka i u dorosłych - przyczyny i sprawdzone sposoby na czkawkę
U noworodka czkawka występuje z reguły wtedy, gdy po jedzeniu mu się nie odbiło albo jeśli zrobi mu się za zimno. Małe dziecko, podczas przyjmowania pokarmu, potrafi też nałykać się powietrza, co również prowokuje czkawkę. Sporadycznie zdarza się, że noworodek dostaje czkawki zupełnie bez przyczyny.
A jakie są sposoby na czkawkę u noworodka?
W przypadku niemowląt, przedłużająca się lub nasilająca czkawka, która pojawia się nagle, także przerywając sen, może stanowić powód do niepokoju. W takim wypadku dobrze jest udać się do lekarza i podzielić się z nim wątpliwości odnośnie stanu zdrowia malucha. Czkawka może bowiem czasem świadczyć o:
Starsze dzieci także miewają czkawkę i często nie wiedzą, jak sobie z nią poradzić, gdy pojawia się po zbyt szybkim zjedzeniu posiłku czy w wyniku nagłego stresu. Jakie są domowe sposoby na pozbycie się czkawki?
W przypadku starszych dzieci i dorosłych czkawka może stanowić objaw poważnych schorzeń, takich jak:
W przypadku przewlekłej czkawki konieczne może się okazać leczenie farmakologiczne. O tym, jaki lek oraz w jakiej dawce zastosować, decyduje lekarz, który postawi diagnozę.