Jak obliczyć wiek psa? Naukowcy: mnożenie przez siedem to błąd

Właściciele psów często zastanawiają się, w jakim wieku (w przeliczeniu na ludzkie lata) są ich zwierzęta. Okazuje się, że najpopularniejsza metoda nie daje wcale dobrego wyniku.

Obliczanie wieku psa za pomocą pomnożenia go przez siedem to bardzo popularna metoda wśród właścicieli zwierząt. Co ciekawe, stosują ją nawet niektórzy weterynarze. Jednak jak wynika z badań, których wyniki zostały opublikowane w "Cell System", jest to znacznie bardziej skomplikowane. O zaskakujących wnioskach, do których doszli naukowcy z University of California, poinformowały już światowe media, m.in. "The Guardian". 

Zobacz wideo Cztery praktyczne wskazówki dla właścicieli zwierząt:

W jakim wieku jest twój pies? 

Badacze z University of California opracowali specjalną formułę, która jest oparta na badaniach genetycznych. Pozwala ona na dokładne określenie wieku psa. Co więcej, ma zastosowanie także w przypadku innych gatunków zwierząt. Naukowcy przebadali 104 psy rasy golden retriever. W trakcie badań sprawdzono tzw. epigenetyczne modyfikacje. Są to naturalne, chemiczne dodatki do genomu, które w komórkach włączają i wyłączają geny.

Jak wynika z analiz, młode psy starzeją się szybko w porównaniu do ludzi. Jednak po ukończeniu przez zwierzę 7 roku życia, proces starzenia się spowalnia. Przykładowo, roczny piesek jest jak 30-latek, a czteroletni jak 52-latek. W przyszłości zespół badaczy z University of California planuje przeprowadzić podobne badania na przedstawicielach innych ras psów. 

Przeczytaj także:

Więcej o: