W czasie letnich upałów każdemu z nas dokucza wysoka temperatura i lejący się z nieba żar. Pamiętajmy jednak o tym, że pełne słońca dni są także wyczerpujące dla naszych czworonożnych ulubieńców. Kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 30°C, zwierzakom może zagrażać przegrzanie organizmu, mogące doprowadzić nawet do udaru. Aby nie ryzykować zdrowiem pupila, warto pamiętać o kilku istotnych sprawach i stosować metody, które przyniosą mu ulgę w upalne dni. Podpowiadamy, jak schłodzić psa.
Zobacz też: Jak prawidłowo i bezpiecznie wyciągnąć kleszcza psu? Sprawdzone porady
Psy kiepsko znoszą wysokie temperatury. Dotyczy to w szczególności zwierząt młodych, starszych i schorowanych. Bardziej podatne na przegrzanie są także rasy z krótkimi pyskami, takie jak mopsy, chow chow czy buldogi, posiadające bardzo wąskie i skrócone kanały nosowe, utrudniające odpowiednie chłodzenie. Bardziej podatne na przegrzanie są ponadto psy o ciemnym umaszczeniu - czarny kolor dodatkowo przyciąga promienie słoneczne. Nasi ulubieńcy, w przeciwieństwie do człowieka, pocą się wyłącznie poprzez poduszeczki łap, co wpływa na słabą termoregulację, a przy tym starają się wychładzać poprzez ziajanie. Szybkie i płytkie oddechy umożliwiają im wydalenie nadmiernego ciepła z organizmu.
W czasie wysokich temperatur należy robić wszystko, aby nie dopuścić do przegrzania, które może prowadzić do udaru. Jego objawy są niespecyficzne i występują także przy różnych chorobach. Przy udarze charakterystyczne jest jednak nagłe wystąpienie jego objawów. Pamiętaj, by w razie pojawienia się niepokojących zachowań, mogących wskazywać na udar, niezwłocznie udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii. Udar cieplny u psa można rozpoznać, gdy dojdzie do:
Co więc należy zrobić, aby ułatwić zwierzakowi życie w czasie upałów i nie narażać go na przegrzanie? Pierwszą ważną rzeczą jest zapewnienie ulubieńcowi dostępu do pełnej miski ze świeżą wodą. W przypadku, gdy zwierzak spędza na podwórku większość czasu, kontroluj, czy miska z wodą pozostaje pełna. W końcu w czasie upałów woda szybko odparowuje. Miska może również się wywrócić. Świetnym pomysłem jest także zapewnienie psu kilku misek z wodą, pozostawionych w różnych miejscach mieszkania czy podwórka. Pamiętaj też, by zapewnić ulubieńcowi dostęp do chłodnych i zacienionych miejsc – idealnych do wypoczynku i schronienia się przed dokuczliwym słońcem. Wybierając się z psem na spacer, zawsze zabieraj ze sobą picie dla czworonoga.
Pies potrzebuje spacerów, dlatego zadbaj o to, by w upalne dni czuł się podczas nich dobrze. Aby nie narażać zwierzaka na wysokie temperatury, najlepiej wyprowadzaj go wczesnym rankiem lub pod wieczór, kiedy słońce nie świeci zbyt intensywnie, a temperatura jest niższa. Nie dopuszczaj do tego, by zwierzak zbyt mocno się męczył, dlatego nie zachęcaj go do dodatkowych aktywności, takich jak zabawa w przynoszenie piłki. Unikaj także rozgrzanego asfaltu, który może poparzyć delikatne opuszki łapek – prowadzaj psa po trawnikach i ścieżkach. Na miejsca spacerów wybieraj okolice w pobliżu zbiorników wodnych. Korzystaj też z akcesoriów, takich jak kamizelki chłodzące. Pamiętaj o tym, by spacery nie były zbyt długie. Jeśli pies musi korzystać z kagańca, zadbaj o to, by jego model umożliwiał mu swobodną wentylację i możliwość ziajania. Zrezygnuj także z łańcuszkowych obroży, które szybko się nagrzewają.
W domu czy na podwórku zostawiaj psu do dyspozycji zmoczone w zimnej wodzie ręczniki, na których zwierzak będzie mógł się położyć. Możesz również chłodzić sierść psa za pomocą mokrych ręczników papierowych. Doskonałą pomocą są ponadto maty chłodzące, które zakupisz w sklepach zoologicznych. By pies czuł się komfortowo w domu, pamiętaj o wentylowaniu pomieszczenia, dobrym pomysłem okaże się korzystanie z wentylatorów czy klimatyzacji. Jeśli pies spędza czas na ogrodzie, możesz też zapewnić mu ochłodę przy użyciu spryskiwacza do kwiatów. Uważaj jednak, by nie zamoczyć pyszczka i uszu. W ogrodzie czy na balkonie możesz także wystawić psu niewielki basenik z wodą.
Zobacz też: Jak chronić psa przed kleszczami? Domowe sposoby wystarczą? Sprawdź, co trzeba wiedzieć
Zapomnij o krótkim strzyżeniu psów! Gęsta sierść jest bowiem doskonałym izolatorem, chroniącym psi organizm przed przegrzaniem. Dokładnie pielęgnuj natomiast sierść, usuwając z niej martwy włos. Pamiętaj również, by nie zostawiać psa w zamkniętym samochodzie, nawet na krótki czas. Zwłaszcza podczas letnich, upalnych dni, rozgrzane od wewnątrz auto może być dla zwierzaka śmiertelną pułapką.