Rybiki zasiedlają głównie ciepłe i wilgotne miejsca, takie jak łazienki, szafki kuchenne czy spiżarnie. Jeśli w mieszkaniu rybiki pojawią się sporadycznie, ich obecność może być niezauważona, jednak kiedy występują masowo, chcemy jak najszybciej się ich pozbyć.
Jak dowiadujemy się z portalu rybiki-cukrowe.pl, te małe synantropijne owady chętnie zajadają się cukrem. A konkretnie jego resztkami, które pozostawisz na podłodze lub blacie w kuchni. Chcąc więc zapobiegać rybikom łazienkowym musisz po prostu częściej sprzątać. Regularnie odkurzaj wszelkie kąty, usuń zbędne opakowania po kosmetykach i dokładnie wycieraj wilgotne półki, a szybko pozbędziesz się tych małych owadów.
Częste wietrzenie mieszkania, a przede wszystkim łazienki, w której po każdej kąpieli jest ciepło i wilgotno, utrudnia życie rybikom, gdyż te owady nie lubią chłodu, przeciągów i suchych pomieszczeń. Jeśli twoje mieszkanie ma tendencje do utrzymywania wilgoci, ustaw pochłaniacze (osuszacze), czyli urządzenia, które umożliwiają kontrolowanie jej poziomu w pomieszczeniach.
Rybiki cukrowe najczęściej gnieżdżą się w ciemnych, niedostępnych i wilgotnych miejscach, jak np. drobne szczeliny w ścianach czy podłodze. Aby zablokować im dostęp do takich miejsc, zalep przy pomocy silikonu wszystkie szczeliny, które mogą być ich potencjalnym miejscem zamieszkania i składowania jaj.
Aby skutecznie odstraszyć rybiki, można opryskać miejsca ich bytowania samodzielnie przegotowaną, naturalną mieszanką wody i soku z cytryny. Wystarczy zmieszać szklankę wody z sokiem wyciśniętym z jednej cytryny i przelać do butelki z atomizerem. Gotowe!
W pozbyciu się rybików pomóc może również niezwykle prosta, ale bardzo skuteczna metoda. Do jej wykonania potrzebny będzie słoiczek, taśma klejąca lub plaster oraz cukier. Słoik oklej dokładnie taśmą lub plastrem - chropowata powierzchnia pozwoli wejść rybikom do pułapki. Na dno słoika wysyp jedną trzecią łyżeczki cukru i postaw gotową przynętę na podłodze w miejscu, gdzie najczęściej widujesz rybiki. Rybik zwabiony przynętą będzie w stanie wspiąć się po oklejonej powierzchni słoika, ale już z niego nie wyjdzie, ślizgając się po wewnętrznej ściance.