Jak skutecznie pozbyć się rybików z domu? Pięć niezawodnych sposobów

Rybiki nie należą do niebezpiecznych czy szkodliwych owadów, jednak ich spora populacja w naszym domu może być uciążliwa. Jak skutecznie się ich pozbyć? Metod jest kilka, jednak na początku warto zacząć od tych bardziej ekologicznych.

Rybiki zasiedlają głównie ciepłe i wilgotne miejsca, takie jak łazienki, szafki kuchenne czy spiżarnie. Jeśli w mieszkaniu rybiki pojawią się sporadycznie, ich obecność może być niezauważona, jednak kiedy występują masowo, chcemy jak najszybciej się ich pozbyć.

Zobacz wideo Mrówki? Rybiki? Karaluchy? Doradzamy, jak szybko się ich pozbyć

Jak skutecznie pozbyć się rybików z domu?

Sprzątaj regularnie

Jak dowiadujemy się z portalu rybiki-cukrowe.pl, te małe synantropijne owady chętnie zajadają się cukrem. A konkretnie jego resztkami, które pozostawisz na podłodze lub blacie w kuchni. Chcąc więc zapobiegać rybikom łazienkowym musisz po prostu częściej sprzątać. Regularnie odkurzaj wszelkie kąty, usuń zbędne opakowania po kosmetykach i dokładnie wycieraj wilgotne półki, a szybko pozbędziesz się tych małych owadów.

Wietrz łazienkę po kąpieli

Częste wietrzenie mieszkania, a przede wszystkim łazienki, w której po każdej kąpieli jest ciepło i wilgotno, utrudnia życie rybikom, gdyż te owady nie lubią chłodu, przeciągów i suchych pomieszczeń. Jeśli twoje mieszkanie ma tendencje do utrzymywania wilgoci, ustaw pochłaniacze (osuszacze), czyli urządzenia, które umożliwiają kontrolowanie jej poziomu w pomieszczeniach. 

Usuń szczeliny

Rybiki cukrowe najczęściej gnieżdżą się w ciemnych, niedostępnych i wilgotnych miejscach, jak np. drobne szczeliny w ścianach czy podłodze. Aby zablokować im dostęp do takich miejsc, zalep przy pomocy silikonu wszystkie szczeliny, które mogą być ich potencjalnym miejscem zamieszkania i składowania jaj.

Zastosuj domowy preparat odstraszający

Aby skutecznie odstraszyć rybiki, można opryskać miejsca ich bytowania samodzielnie przegotowaną, naturalną mieszanką wody i soku z cytryny. Wystarczy zmieszać szklankę wody z sokiem wyciśniętym z jednej cytryny i przelać do butelki z atomizerem. Gotowe!

Postaw pułapkę

W pozbyciu się rybików pomóc może również niezwykle prosta, ale bardzo skuteczna metoda. Do jej wykonania potrzebny będzie słoiczek, taśma klejąca lub plaster oraz cukier. Słoik oklej dokładnie taśmą lub plastrem - chropowata powierzchnia pozwoli wejść rybikom do pułapki. Na dno słoika wysyp jedną trzecią łyżeczki cukru i postaw gotową przynętę na podłodze w miejscu, gdzie najczęściej widujesz rybiki. Rybik zwabiony przynętą będzie w stanie wspiąć się po oklejonej powierzchni słoika, ale już z niego nie wyjdzie, ślizgając się po wewnętrznej ściance.

Więcej o: