Latem zostawiasz w samochodzie leki, okulary przeciwsłoneczne czy butelkę z wodą? To poważny błąd

Duża część osób w swoich samochodach przez wiele dni przechowywuje podręczne produkty codziennego użytku takie jak np. leki, okulary przeciwsłoneczne, czy kosmetyki. A to błąd. Dowiedz się, czego nie wolno zostawiać w samochodzie podczas upałów.

Wszyscy doskonale wiemy, że podczas upałów w zamkniętych samochodach absolutnie nie można zostawiać dzieci oraz zwierząt. Mało kto jednak zwraca uwagę na przedmioty codziennego użytku, które bardzo często wręcz zalegają w rozgrzanych pojazdach przez wiele godzin. A to poważny błąd.

Warto wiedzieć, że wnętrze samochodu nagrzewa się bardzo szybko. Kiedy temperatura na dworze wynosi 25-35 stopni Celsjusza, wewnątrz auta może osiągnąć nawet 44-55 stopni w zaledwie godzinę. Czego zatem nie powinniśmy zostawiać w zamkniętych samochodach podczas upałów?

Zobacz wideo Jak bezpiecznie przetrwać upały?

Nigdy nie zostawiaj butelki z wodą w aucie. To może skończyć się tragicznie

Strażacy ostrzegają, aby w podczas upałów nie zostawiać w zamkniętych samochodach przezroczystych, plastikowych butelek z wodą. Konsekwencje tego mogą być tragiczne. Taka butelka (przezroczysty materiał plus płyn) działa bowiem jak lupa, która skupia energię słoneczną w jednym punkcie, co może doprowadzić do wybuchu pożaru wewnątrz samochodu.

Czego nie powinniśmy zostawiać w zamkniętych samochodach podczas upałów?

Również leków nie powinno zostawiać się w samochodach podczas upałów. I to niezależnie od ich rodzaju, czy są to lekarstwa przeciwbólowe, na nadciśnienie, tabletki antykoncepcyjne itp. Warto zwrócić uwagę, że na ulotkach większości z nich wprost jest napisane, aby przechowywać je w temperaturze pokojowej. Zostawienie leków w przegrzanym samochodzie może bowiem zmienić ich działanie, a ich spożycie może być niebezpieczne. Podobnie jest również z kosmetykami np. z kremem przeciwsłonecznym, który w wyniku przegrzania może stracić swoje właściwości ochronne.

Wiele osób zostawia w samochodach okulary przeciwsłoneczne bądź też korekcyjne. A to błąd. Pod wpływem ciepła ich plastikowe oprawki mogą zmienić kształt, metalowe zaś mogą się tak nagrzać, że oparzą twoją skórę. 

Po kąpieli w morzu, jeziorze czy na basenie wrzucasz mokry strój kąpielowy czy ręcznik do samochodu? Kolejny poważny błąd. Wilgoć plus wysoka temperatura to idealne warunki do rozwoju bakterii. W dodatku wystarczy naprawdę kilka minut, aby ci nieproszeni goście rozprzestrzenili się po całym samochodzie. 

Napoje gazowane oraz alkoholowe, szczególnie te w puszkach, to kolejne produkty, których absolutnie nie powinno się pozostawiać w samochodzie podczas upałów. Przegrzane mogą się po prostu zepsuć, a nawet eksplodować.

Na koniec warto również pamiętać, że wszelkie sprzęty elektroniczne źle znoszą przegrzanie (mogą się po prostu zepsuć). Dlatego nigdy nie zostawiaj ich podczas upałów w zamkniętym samochodzie.

Zobacz - piękne okulary Mohito!

Więcej o: