Masz ogródek, balkon lub taras? Zawsze zostawiaj łyżeczkę cukru. Odpowiadamy, dlaczego

Łyżeczka cukru zmieszanego z wodą pozostawiona na zewnątrz może stanowić dla pszczół pewną, chociaż doraźną pomoc - zastrzyk energii i paliwa. Nie zastąpi to oczywiście naturalnego pokarmu, ale na pewno pomoże.

Może to na pierwszy rzut oka zabrzmi dość dziwnie, ale naprawdę warto zostawiać w swoim ogródku, na tarasie bądź też na balkonie łyżeczkę cukru. Taki prosty zabieg wystarczy, aby pszczoły miały pokarm, który da im zastrzyk energii.

Zobacz wideo Czy pszczoły można zastąpić robotami?

Jak wiemy, populacja tych bardzo pożytecznych owadów spada na całym świecie i to w zastraszającym tempie. Konsekwencje tego w przyszłości mogą być naprawdę opłakane, zarówno dla rolnictwa, gospodarki, całego środowiska, jak również dla ludzi. To dzięki pszczołom mamy pożywienie. A bez ich codziennej pracy ludzkość może po prostu nie przetrwać.

Zostawiaj w ogródku łyżeczkę cukru. To pokarm dla pszczół

Sir David Frederick Attenborough, który jest brytyjskim biologiem apeluje o to, aby każdy pomógł pszczołom w przetrwaniu. Wbrew pozorom, to wcale nie jest trudne. Sir David Frederick Attenborough zaproponował bardzo proste rozwiązanie. Wystarczy zmieszać zwykły biały cukier z wodą i zostawić go na łyżeczce w ogródku, na tarasie lub balkonie. 

Uwaga:

Warto jednak przy tym wiedzieć, że jest to oczywiście doraźna pomoc, która nie zastąpi naturalnego pokarmu dla pszczół. Taka woda z cukrem stanowi bowiem dla nich chwilowy zastrzyk energii, swoiste paliwo, które np. pozwoli osłabionym pszczołom wrócić do ula.

Pomóż pszczołom - zasadź kwiaty na balkonie, tarasie lub w ogródku

Innym sposobem na pomoc pszczołom, bardziej skutecznym i długofalowym, jest po prostu sadzenie na swoich balkonach, tarasach czy w ogrodach kwiatów. Ty zyskasz piękny wygląd i cudowny zapach, a te pożyteczne owady pokarm, który wytwarzają właśnie z nektaru i spadzi z roślin.

Więcej o: