Jak odstraszyć komary? Skuteczne metody, które przydadzą się latem

Nic latem nie denerwuje nas tak bardzo, jak komary, które zakłócają długie wieczory i nie dają w nocy spać. Na szczęście, istnieją sposoby, dzięki którym możemy skutecznie pozbyć się komarów z naszego otoczenia. Jak odstraszyć komary? Podpowiadamy!
Zobacz wideo Spray odstraszający komary, który możesz wykonać samodzielnie

Każdego lata, szczególnie wówczas, gdy ciepłe dni przeplatają się z tymi deszczowymi, pojawia się cała masa komarów, gdyż taka pogoda sprzyja ich rozmnażaniu. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że te owady potrafią uprzykrzyć nawet najmilszy letni wieczór. Komary wyczuwają ciepło ludzkiego ciała, pot i wyższe stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez człowieka powietrzu, następnie przekłuwają skórę i wpuszczają do naszego ciała ślinę z substancją zapobiegającą krzepnięciu krwi. Po ukąszeniu pojawia się czerwona oraz swędząca krostka. Istnieją jednak sposoby, które skutecznie odstraszą komary, minimalizując ryzyko pokąsania.

Co na komary do ogrodu?

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na pozbycie się komarów w ogrodzie lub na balkonie jest zasadzenie roślin, które działają odstraszająco na komary. Do takich roślin należą m.in. plektrantus koleusowaty (zwany także jako komarzyca), lawenda, mirt, kocimiętka czy turówka wonna. Jeśli mimo zasadzonych roślin, te owady nie dają spokoju, można zastosować opryski na komary. Efekt takiego oprysku jest dość szybki, a zmniejszenie ilości komarów widoczne już po kilku dniach. Taki oprysk należy jednak kilkukrotnie powtórzyć w sezonie letnim.

Jak pozbyć się komarów z domu?

Który sposób będzie natomiast najskuteczniejszy, by komary nie wlatywały do naszych domów? Prostym i całkiem przystępnym cenowo sposobem na komary jest montaż moskitier w oknach. Taka siatka jest bardzo delikatna i cienka, dzięki czemu nie wpłynie na estetykę mieszkania, jednak ich skuteczność może okazać się naprawdę nieoceniona. Jeśli natomiast ten sposób nie jest dla ciebie, sięgnij po naturalne olejki eteryczne. Możesz wykorzystać je w kominkach zapachowych, które rozniosą woń po całym mieszkaniu. Najskuteczniejsze będą: olejek z trawy cytrynowej, olejek goździkowy, olejek lawendowy, olejek paczulowy, olejek cedrowy, olejki cytrusowe, olejek z eukaliptusa cytrynowego, olejek bazyliowy, olejek tymiankowy, olejek cynamonowy czy olejek z mięty pieprzowej. Takie olejki eteryczne możemy również rozcieńczyć z wodą i stosować jako spray na komary, zamiast repelentów dostępnych w sklepach.

Pamiętaj również, że komary pojawiają się w mieszkaniu najczęściej wtedy, gdy zostawisz otwarte okno i zapalone światło. Pamiętaj zatem, by otwierać okro wieczorem dopiero wtedy, gdy wszystkie światła są już wyłączone.

Więcej o: