Rybiki w domu - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Rybiki nie są niebezpiecznymi owadami, ale mogą świadczyć o problemie z wilgocią w domu. Jak pozbyć się nieproszonych gości z kuchni lub łazienki? Sprawdzamy kilka skutecznych sposobów, które bez trudu można zastosować w mieszkaniu.

Rybiki cukrowe najczęściej pojawiają się w łazience lub w kuchni. Miejsca te wybierają ze względu na panującą w tych pomieszczeniach wilgoć. Co należy wiedzieć o tych owadach, by się ich skutecznie pozbyć?

Rybiki - o czym świadczy ich obecność?

Rybiki to małe płaskie robaczki, nazywane także srebrnikami. Pochodzą z krajów tropikalnych, dlatego też szukają podobnych warunków - najczęściej znajdują je w łazienkach lub szafkach kuchennych. Idealne miejsce do rozwoju rybików to także szafka pod zlewem. Po okresie letnim najczęściej znikają - temperatura poniżej 17 stopni skutecznie je odstrasza. 

Skąd się biorą rybiki w domach i mieszkaniach? To co działa na nich jak magnes to wysoka temperatura w duecie z wilgocią. Rybiki uwielbiają domostwa ze słabą wentylacją, a ich obecność może oznaczać zbyt mały przepływ powietrza i wilgoć, z którymi powinniśmy walczyć. 

Rybik cukrowy w łazience - czy jest szkodliwy?

Rybik cukrowy to odmiana nieszkodliwego owada, który z całą pewnością nie jest niebezpieczny dla domowników. 

  • Rybiki nie gryzą.
  • Nie przenoszą groźnych bakterii. 
  • Nie interesuje ich też żywność. 

Duża ilość rybików jest jednak poważnym zagrożeniem dla wyrobów z papieru, dlatego ich obecność w muzeach czy bibliotekach jest prawdziwym utrapieniem. W domowym zaciszu także należy uważać na cenne kolekcje książek, dokumentów oraz zdjęć rodzinnych. Lubią też tkaniny takie jak bawełna czy jedwab. Rybiki mogą zniszczyć też tapety ścienne.

Rybiki - jak się pozbyć nieproszonych gości? 


  • Na dobry początek warto wypróbować metody ekologiczne, które nie zawierają chemii. Banalnie prosty sposób na rybiki w łazience to dokładne spryskanie pomieszczenia naturalnym preparatem na bazie wody i soku z cytryny. Alternatywą dla soku z cytryny będzie też olejek lawendowy - to też sposób na ładny zapach w łazience.   • W przypadku dużej ilości rybików warto sięgnąć po środki chemiczne - zwłaszcza zanim jeszcze wezmą się za nasze ubrania, książki czy tapety. Można wynająć dedykowaną firmę, która dodatkowo pomoże pozbyć się innych insektów z mieszkania, na przykład bardzo niebezpiecznych prusaków.   • Bardzo ważne w walce z rybikami jest zapobieganie. Rybik cukrowy nie przeniesie się do naszego domu lub mieszkania, jeśli zadbamy o niższą temperaturę w pomieszczeniu oraz regularne wietrzenie. Należy regularnie czyścić kanały wentylacyjne. Dobrym rozwiązaniem w łazience będzie wiatrak i osuszacz powietrza. Warto pozbyć się też wilgotnych dywaników i zbyt dużej ilości prania. 


Zobacz wideo Mrówki? Rybiki? Karaluchy? Jeśli masz je w domu - pozbądź się jak najszybciej. Doradzimy jak
Więcej o: