Rybiki cukrowe najczęściej pojawiają się w łazience lub w kuchni. Miejsca te wybierają ze względu na panującą w tych pomieszczeniach wilgoć. Co należy wiedzieć o tych owadach, by się ich skutecznie pozbyć?
Rybiki to małe płaskie robaczki, nazywane także srebrnikami. Pochodzą z krajów tropikalnych, dlatego też szukają podobnych warunków - najczęściej znajdują je w łazienkach lub szafkach kuchennych. Idealne miejsce do rozwoju rybików to także szafka pod zlewem. Po okresie letnim najczęściej znikają - temperatura poniżej 17 stopni skutecznie je odstrasza.
Skąd się biorą rybiki w domach i mieszkaniach? To co działa na nich jak magnes to wysoka temperatura w duecie z wilgocią. Rybiki uwielbiają domostwa ze słabą wentylacją, a ich obecność może oznaczać zbyt mały przepływ powietrza i wilgoć, z którymi powinniśmy walczyć.
Rybik cukrowy to odmiana nieszkodliwego owada, który z całą pewnością nie jest niebezpieczny dla domowników.
Duża ilość rybików jest jednak poważnym zagrożeniem dla wyrobów z papieru, dlatego ich obecność w muzeach czy bibliotekach jest prawdziwym utrapieniem. W domowym zaciszu także należy uważać na cenne kolekcje książek, dokumentów oraz zdjęć rodzinnych. Lubią też tkaniny takie jak bawełna czy jedwab. Rybiki mogą zniszczyć też tapety ścienne.
Na dobry początek warto wypróbować metody ekologiczne, które nie zawierają chemii. Banalnie prosty sposób na rybiki w łazience to dokładne spryskanie pomieszczenia naturalnym preparatem na bazie wody i soku z cytryny. Alternatywą dla soku z cytryny będzie też olejek lawendowy - to też sposób na ładny zapach w łazience.
W przypadku dużej ilości rybików warto sięgnąć po środki chemiczne - zwłaszcza zanim jeszcze wezmą się za nasze ubrania, książki czy tapety. Można wynająć dedykowaną firmę, która dodatkowo pomoże pozbyć się innych insektów z mieszkania, na przykład bardzo niebezpiecznych prusaków.
Bardzo ważne w walce z rybikami jest zapobieganie. Rybik cukrowy nie przeniesie się do naszego domu lub mieszkania, jeśli zadbamy o niższą temperaturę w pomieszczeniu oraz regularne wietrzenie. Należy regularnie czyścić kanały wentylacyjne. Dobrym rozwiązaniem w łazience będzie wiatrak i osuszacz powietrza. Warto pozbyć się też wilgotnych dywaników i zbyt dużej ilości prania.