Jak wyczyścić żywicę z ubrań? Oto najskuteczniejszy domowy sposób

Nie da się ukryć, że plamy z żywicy to prawdziwa zmora. Te uporczywe zabrudzenia potrafią zupełnie zniszczyć ulubione ubrania. Jak skutecznie usunąć plamy z żywicy, by nie zniszczyć odzieży? Oto sprawdzony sposób, który warto znać.

Piknik, spacer po lesie, a nawet odpoczynek w ogrodzie może zakończyć się plamami z żywicy na naszych ubraniach, albo ubraniach dzieci. Niestety, zabrudzenia z żywicy nie są łatwe do usunięcia, jednak jest sposób, dzięki któremu ocalisz ulubioną odzież. 

Zobacz wideo Plama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składniki

Jak wyczyścić żywicę z ubrań? 

Usuwanie żywicy z ubrań wymaga zdecydowanego działania. Im szybciej zaczniesz usuwać plamę, tym lepszy będzie efekt. Potrzebujesz do tego olejku z drzewa herbacianego oraz roztworu wody z octem (w proporcji 3 do 1). Jeśli żywica jest świeża, włóż zabrudzone ubranie do zmywarki, by stwardniała. Po upływie około godziny, wyjmujemy ubranie z zamrażarki i delikatnie zeskrobujemy żywicę z materiału. Następnie, sięgnij po olejek herbaciany, który rozpuszcza żywicę nie odbarwiając tkaniny i nałóż precyzyjnie wacikiem lub patyczkiem kosmetycznym na plamę. Po upływie kilku minut usuń olejek za pomocą ręcznika papierowego, a na koniec przetrzyj delikatnie roztworem octu z wodą. Ostatnim krokiem jest wypranie ubranie w pralce zgodnie z zaleceniami na metce. Jeśli po wyjęciu z ubrania z pralki, plama nadal jest widoczna, należy powtórzyć krok z olejkiem herbaciany i roztworem wody z octem raz jeszcze.

Jak wyczyścić żywicę z ubrań? Tego nie rób

Plamy z żywicy absolutnie nie należy natomiast prasowania przez papierowy ręcznik. Choć niektórzy polecają ten sposób, jako skuteczny na usunięcie plamy, to może on spowodować, że część substancji pozostanie w tkaninie, utrwalając się.

Więcej o: