Jak obliczyć wiek psa? Wielu ludzi chciałoby to wiedzieć, by móc określić, ile jeszcze życia mniej więcej pozostało ich czworonożnym przyjaciołom. Czasem też można znaleźć psa lub wziąć go ze schroniska i nie mieć pewności, w jakim jest wieku. Można to orientacyjnie określić, przyglądając się jego uzębieniu. Wszystko zależy tak naprawdę od stopnia starcia zębów. Stąd wiadomo, że na przykład:
Warto wiedzieć, że szczeniak do ósmego miesiąca życia powinien mieć już komplet stałych zębów (w sumie 42 zęby).
Trzeba pamiętać, że psy różnią się między sobą. Co więcej, zadbany ośmioletni pies mieszkający w domu może się wydawać młodszy niż jego zabiedzony, włóczący się po ulicy, czteroletni kolega (ten drugi może być w gorszym stanie, mieć braki w uzębieniu, wyliniałą sierść, ubytki mięśniowe czy niedowagę).
Zobacz też: Jak schłodzić psa? Dowiedz się, jak pomóc przetrwać psu upalne dni
Wiek psa to wartość, którą trudno przełożyć na ludzkie lata. Jeszcze do niedawna istniało przekonanie, że jeden rok psiego życia jest równoznaczny z siedmioma latami ludzkiego. Z czasem jednak obalono ten mit. Wiek czworonogów oblicza się inaczej u tych większych i mniejszych ras, ponieważ inna jest także ich długość życia. W gabinetach weterynaryjnych często można spotkać specjalną tabelkę, w której pokazano, jak przelicza się lata psów ras małych, dużych i średnich (niekiedy są też wymieniane konkretne rasy).
Trzeba też zwrócić uwagę na indywidualną historię danego zwierzaka: czy przebył ciężkie choroby; czy, jeśli to suka, dopuszczono do porodu i czy był to jeden poród, czy doszło do kilku rozwiązań. Warto też zwrócić uwagę na to, że psy dużych ras dojrzewają wolniej niż psy ras małych i średnich (tym pierwszym osiągnięcie dojrzałości zajmuje zwykle około dwóch lat, co przelicza się na 22 lata ludzkie, a w tym samym czasie mniejsze psy osiągają od 28 do 30 lat).
Ile lat żyją psy? To także zależy od ich wielkości. Z reguły duże psy żyją krócej niż małe (ich serce, choć większe, jest bardziej obciążone i mniej wytrzymałe). Chodzi tutaj także o masę ciała – wiele psów do 20 kilogramów osiąga wiek powyżej 12 lat, natomiast bardzo duże psy, takie jak chociażby wilczarz irlandzki, nie dożyją raczej 10 lat. Trzeba mieć też na uwadze, że zwierzęta, podobnie jak ludzi, często atakują poważne choroby – nowotwory (często złośliwe), przewlekłe stany zapalne, a te drugie, nieleczone, także mogą doprowadzić do przedwczesnej śmierci, stopniowo wyniszczając organizm.
Oczywiście, wszyscy chcemy, by nasz pupil, niezależnie od tego, czy jest rasowy, czy nie, a także czy jest duży, czy wręcz przeciwnie – malutki, żył jak najdłużej. Aby skutecznie wydłużyć mu życie, warto zadbać, by miał jak najlepsze warunki. Dobra dieta, poświęcanie odpowiedniej ilości czasu na aktywność fizyczną oraz regularne wizyty u weterynarza pozwolą naszemu czworonogowi cieszyć się zdrowiem jak najdłużej i dożyć w spokoju później starości.
Zobacz też: Imię dla kota - jakie wybrać? Najlepsze propozycje dla opiekunów mruczków