Jak prać buty, by wyglądały jak nowe? Niektórych par lepiej nie wkładać do pralki

Jak prać buty i czy można po prostu włożyć je do pralki? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które wracają z wakacji lub chcą wyczyścić buty po intensywnym treningu na siłowni. Sprawdź nasz miniprzewodnik z zasadami prania i czyszczenia obuwia.

Profesjonalne buty do biegania lub dobrze wyprofilowane szpilki potrafią kosztować majątek - niestety czasami jedno wyjście wystarczy, by ulubiona para straciła blask. Doskonale wiedzą o tym zwłaszcza miłośnicy zamszowych butów. Jak dbać o ulubione buty i czy można je prać w pralce? Sprawdzamy.

Jak prać buty w pralce? Które pary można włożyć do bębna? 

Idealne do prania w pralce są buty sportowe przeznaczone do biegania lub na siłownię. Są to modele uszyte najczęściej z poliestru, z grubą gumową podeszwą oraz z mocnym sklejeniem. Do pralki można włożyć też trampki, ażurowe tenisówki oraz dziecięce buty sportowe. W pralce można więc prać generalnie buty z materiału, które nie mają elementów skórzanych.  

Których butów lepiej nie prać w pralce? 

Niektórych butów nie można prać w pralce ze względu na wysokie ryzyko zniszczenia materiału lub mechanizmu pralki. Są to: 

  • buty sportowe z elementami zamszu, 
  • buty sportowe z warstwowo klejoną podeszwą,
  • buty skórzane,
  • buty na obcasie,
  • buty z małymi elementami, takimi jak ćwieki czy koraliki,
  • obuwia roboczego np. z zaschniętym cementem. 

Jak prać buty? Kilka podstawowych zasad 

Wiemy już, które pary nadają się do prania. Po wstępnej selekcji obuwia czas na przygotowania: 

  1. Nie można tak po prostu wrzucić pary butów sportowych do pralki - na początku należy wyjąć z nich sznurówki oraz wkładki. W przeciwnym razie mogą powstać brzydkie, ciemne plamy. 
  2. Dodatkowo, jeśli podeszwa jest bardzo zabrudzona i ma na sobie ślady zaschniętego błota, to tę część butów myjemy najpierw w zlewie. 
  3. Kolejny krok to segregacja. Przed praniem warto zrobić mały, domowy rekonesans, by nie prać jednej pary butów. Razem z nimi do pralki można wrzucić ubrania treningowe, ręczniki czy torbę na siłownię. 

Sprawdź: Modne, damskie obuwie sportowe w świetnych cenach!

Jak prać buty w pralce? Odpowiednia temperatura 

Buty można prać w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni i przy jak najniższych obrotach (nie więcej niż 500 na minutę). Butów w pralce nie należy też wirować i używać do nich płynu do płukania, ze względu na większe ryzyko powstania plam i zacieków.

Jak czyścić buty, których nie pierzemy w pralce? 

W przypadku szpilek oraz skórzanych trzewików po przyjściu do domu należy je przetrzeć wilgotną ściereczką - można też użyć mokrych chusteczek dla dzieci. Ważne, aby buty przecierać nie tylko z zewnątrz, ale i w środku. Do czyszczenia zamszu przydatna będzie delikatna szczoteczka, gumka do ścierania lub skórka od chleba. Przed czyszczeniem należy zawsze poczekać na to, aż buty dokładnie wyschną. Dopiero wtedy wyczesujemy kurz i brud z obuwia. Można też kupić specjalistyczne produkty do czyszczenia, które sprzedawane są we wszystkich sklepach obuwniczych. 

Jak czyścić buty po ulewnym deszczu? Przede wszystkim do wnętrza buta wkładamy gazety lub ręcznik papierowy i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie mokrą szmatką przecieramy zabrudzenia, polerujemy do sucha i nakładamy preparat ochronny (impregnat), którego należy używać zaraz po zakupie każdej nowej pary butów. 

Zobacz też: Domowe sposoby na czyszczenie biżuterii. Łatwe i skuteczne patenty na srebrną, złotą i sztuczną biżuterię

Zobacz wideo Nie masz pomysłu, jak wyczyścić zamszowe buty? Poznaj 3 proste sposoby!
Więcej o: