Ostropest plamisty rośnie dziko, zazwyczaj na łąkach, ale należy też do roślin uprawnych. Ze względu na fioletowe kwiaty i ostre, kujące liście trochę przypomina oset. Ta pożyteczna roślina posiada szerokie zastosowanie.
Na co pomaga ostropest? Poniżej wymieniamy, na co go stosować oraz ile wynosi dzienna dawka, której nie można przekraczać.
Skuteczne wsparcie dla wątroby - owoce ostropestu zawierają pełen wachlarz dobroczynnych składników. Najważniejszy z nich to sylimaryna, która stanowi zbiór kilku substancji o bardzo silnym działaniu antyoksydacyjnym. Sylimaryna pełni funkcję stabilizatora błon komórkowych hepatocytów wątrobowych i w ten sposób chroni narząd przed negatywnym działaniem toksyn. Co więcej, pobudza także jej zdolności regeneracyjne.
Lek na kamicę żółciową - ostropest plamisty z powodzeniem można stosować w leczeniu kamicy żółciowej. Ze względu na właściwości żółciopędne, przeciwzapalne i rozkurczające może skutecznie powstrzymać rozwój tej choroby. Roślinę wykorzystuje się także w profilaktyce zapalenia dróg żółciowych oraz woreczka żółciowego.
Pozytywny wpływ na pracę żołądka - to skuteczny sposób na dolegliwości żołądkowo-jelitowe takie jak: niedokwaśność soku żołądkowego, wzdęcia, brak łaknienia czy zgaga.
Ostropest plamisty na ból głowy - można go wykorzystywać także przy migrenowych bólach głowy oraz chorobie lokomocyjnej czy morskiej.
Tamuje krwawienie - ostropest pomoże, gdy chcemy powstrzymać krwawienie z nosa, żylaków odbytu, jelita grubego czy w niektórych przypadkach także z macicy.
Zgodnie z zaleceniami WHO dorosły może przyjąć od 200 do 400 mg sylimaryny na dzień w 2-3 dawkach. To mniej więcej odpowiada 12-15 gramom surowca.
Ostropest to skuteczne wsparcie przy endometriozie, ponieważ reguluje czas i obfitość krwawienia menstruacyjnego. Jak to działa? Ta niezwykła roślina usuwa toksyny i wzmacnia naczynia krwionośne. W efekcie czas krwawienia jest krótszy. Wsparcie trawienia oraz pracy układu pokarmowego także ma pozytywny wpływ na organizm, który boryka się z endometriozą.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na bazie tej rośliny. Ostropest w różnej formie dostaniemy w aptece lub sklepie zielarskim. Występuje w formie tabletek, proszku lub oleju.
Najlepszym rozwiązaniem jest zakup ziaren. Następnie niewielką ilość nasion należy zmielić w młynku do kawy. Nie warto mielić ich na zapas, ponieważ ostropest w proszku po pewnym czasie traci właściwości lecznicze. Nadmiar trzymamy w szczelnym opakowaniu, na przykład słoiczku.
Pierwsze efekty kuracji będą widoczne po około dwóch tygodniach. Dla lepszych rezultatów powinno się spożywać ostropest przez dłuższy czas.
Olej z ostropestu to popularny kosmetyk, który działa przeciwzmarszczkowo, rozjaśnia i regeneruje naskórek oraz zmniejsza zaczerwienienia.