Ostropest plamisty - w czym może pomóc i jak go stosować? [właściwości, zastosowanie]

Ostropest plamisty to roślina, której moc koncentruje się w owocach. Dzięki niezwykłym właściwościom ma on szerokie zastosowanie w medycynie. Gdzie tkwi sekret tej rośliny i które preparaty z ostropestem warto kupić? Sprawdzamy.

Ostropest plamisty rośnie dziko, zazwyczaj na łąkach, ale należy też do roślin uprawnych. Ze względu na fioletowe kwiaty i ostre, kujące liście trochę przypomina oset. Ta pożyteczna roślina posiada szerokie zastosowanie.

Ostropest właściwości - samo dobro z natury

Na co pomaga ostropest? Poniżej wymieniamy, na co go stosować oraz ile wynosi dzienna dawka, której nie można przekraczać. 


  • Skuteczne wsparcie dla wątroby - owoce ostropestu zawierają pełen wachlarz dobroczynnych składników. Najważniejszy z nich to sylimaryna, która stanowi zbiór kilku substancji o bardzo silnym działaniu antyoksydacyjnym. Sylimaryna pełni funkcję stabilizatora błon komórkowych hepatocytów wątrobowych i w ten sposób chroni narząd przed negatywnym działaniem toksyn. Co więcej, pobudza także jej zdolności regeneracyjne.



  • Lek na kamicę żółciową - ostropest plamisty z powodzeniem można stosować w leczeniu kamicy żółciowej. Ze względu na właściwości żółciopędne, przeciwzapalne i rozkurczające może skutecznie powstrzymać rozwój tej choroby. Roślinę wykorzystuje się także w profilaktyce zapalenia dróg żółciowych oraz woreczka żółciowego.



  • Pozytywny wpływ na pracę żołądka - to skuteczny sposób na dolegliwości żołądkowo-jelitowe takie jak: niedokwaśność soku żołądkowego, wzdęcia, brak łaknienia czy zgaga.



  • Ostropest plamisty na ból głowy - można go wykorzystywać także przy migrenowych bólach głowy oraz chorobie lokomocyjnej czy morskiej. 



  • Tamuje krwawienie - ostropest pomoże, gdy chcemy powstrzymać krwawienie z nosa, żylaków odbytu, jelita grubego czy w niektórych przypadkach także z macicy.


Zgodnie z zaleceniami WHO dorosły może przyjąć od 200 do 400 mg sylimaryny na dzień w 2-3 dawkach. To mniej więcej odpowiada 12-15 gramom surowca.

Ostropest - na co pomaga? Znany z właściwości łagodzących typowo kobiece dolegliwości

Ostropest to skuteczne wsparcie przy endometriozie, ponieważ reguluje czas i obfitość krwawienia menstruacyjnego. Jak to działa? Ta niezwykła roślina usuwa toksyny i wzmacnia naczynia krwionośne. W efekcie czas krwawienia jest krótszy. Wsparcie trawienia oraz pracy układu pokarmowego także ma pozytywny wpływ na organizm, który boryka się z endometriozą.

Ostropest plamisty ziarno czy ostropest mielony - co kupić?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na bazie tej rośliny. Ostropest w różnej formie dostaniemy w aptece lub sklepie zielarskim. Występuje w formie tabletek, proszku lub oleju.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup ziaren. Następnie niewielką ilość nasion należy zmielić w młynku do kawy. Nie warto mielić ich na zapas, ponieważ ostropest w proszku po pewnym czasie traci właściwości lecznicze. Nadmiar trzymamy w szczelnym opakowaniu, na przykład słoiczku.

Jak stosować ostropest?

  1. Ostropest mielony można swobodnie dodać do herbaty. Nie powinno się przekraczać maksymalnej dawki w postaci 1 łyżeczki. Z takiej ilości można przygotować też samodzielny napar.
  2. Proszkiem z ostropestu można posypać też potrawy - roślina nie ma określonego smaku i nie wpłynie na jedzenie.
  3. Łyżeczkę zmielonych nasion można też po prostu popić wodą lub zjeść ziarna w całości.

Pierwsze efekty kuracji będą widoczne po około dwóch tygodniach. Dla lepszych rezultatów powinno się spożywać ostropest przez dłuższy czas.

Ostropest plamisty to także dobry kosmetyk

Olej z ostropestu to popularny kosmetyk, który działa przeciwzmarszczkowo, rozjaśnia i regeneruje naskórek oraz zmniejsza zaczerwienienia.

Zobacz wideo Domowe sposoby na przeziębienie
Więcej o: