Domowe sposoby na muchy - cztery skuteczne metody na natrętne owady

Domowe sposoby na muchy są nie mniej skuteczne, niż chemiczne preparaty, które pomagają pozbyć się tych roznoszących zarazków owadów. Jak na długo pozbyć się much z domu?

Muchy to uciążliwi goście, którzy pojawiają się na grillu w gronie przyjaciół, kinderbalach, śniadaniach na tarasie - ogółem zawsze, gdy tylko pojawi się jedzenie na horyzoncie. Doskonale czują się też w środku domów czy mieszkań. Kuchnia to ich prawdziwe królestwo, ale potrafią uprzykrzyć życie także w sypialni, salonie lub łazience. Jak odstraszyć muchy? Sprawdź cztery sprawdzone sposoby, które mają dwie główne zalety: są tanie i skuteczne. 

Domowe sposoby na muchy - zachowaj czystość

Muchy wabi przede wszystkim zapach. Pozostawione resztki lub dojrzałe owoce, które leżą na wierzchu, to prosty przepis na to, by w domu pojawiły się muszki owocówki. Co więcej resztki jedzenia na brudnych talerzach, a nawet okruchy po chlebie sprawią, że prędzej czy później muchy pojawią się w domu. I niestety będą chciały zamieszkać z nami na dłużej. Pierwszym domowym sposobem na muchy są więc regularne porządki. 

  1. W pierwszej kolejności myj wszystkie naczynia, by nie zalegały w zlewie. 
  2. Przecieraj też blaty i myj podłogę, gdy spadnie na nią jakieś jedzenie.
  3. Chowaj żywność do lodówki - także niektóre owoce i warzywa.
  4. Na pojemnik na śmieci nałóż pokrywkę. Worek na odpady BIO staraj się opróżniać codziennie. 

Co na muchy? Moskitiera utrudni im dostanie się do domu

Bardzo prostym i skutecznym sposobem na latające owady jest moskitiera, którą montujemy na drzwi oraz okna. Będzie to skuteczna bariera nie tylko na muchy, lecz także komary i ćmy. Koszt zakupu jest niewielki, a montaż jest dosyć prosty. Przed zakupem siatki należy dokładnie zmierzyć drzwi i okna. Najczęściej zakłada się je na drzwiach, które prowadzą do ogrodu oraz na oknie w kuchni, która generuje najwięcej zapachów. 

Poniżej prezentujemy orientacyjne ceny moskitier: 

  • Moskitiera na drzwi na ramie to koszt około 100 zł.
  • Moskitiera na okno na ramie to koszt około 50 zł. 
  • Siatka, którą można samodzielnie rozciągnąć kosztuje około 14 zł za metr.
  • Za gotową siatkę z magnesem na drzwi zapłacimy około 25 zł. 

Jak odstraszyć muchy? Zapachem niektórych roślin

Dobrym pomysłem są rośliny, których zapach sprawi, że muchy będą omijać dom z daleka. Mięta lub trawa cytrynowa tworzą naturalną barierę i dodatkowo można wykorzystać je w domowym menu. Dla lepszego efektu warto kupić też olejek miętowy i spryskać nim strategiczne miejsca w domu lub dodać kilka kropel do odświeżacza powietrza - ten ostatni patent sprawdzi się np. w łazience. 

Domowe sposoby na muchy - ostateczne starcie 

Czasami owadów jest tak dużo, że nie można dalej zwlekać i trzeba sięgnąć po mocniejsze środki. Drastycznym sposobem na owady, który się sprawdza jest lampa owadobójcza - wabi ona owady i następnie razi je prądem. Koszt takiego urządzenia to około 40 zł. 

Zobacz wideo Płyny na owady - naturalne sposoby na pozbycie się insektów
Więcej o: