Kwitnące wrzosy to znak, że lato powoli odchodzi w zapomnienie i czas przygotować ogród na jesień. Ta fioletowa roślina może cieszyć oko także w domowym zaciszu. Aranżacje z wrzosu to również ciekawy pomysł na przystrojenie rodzinnego pomnika. Poniżej zdradzamy zasady pielęgnacji wrzosu.
Wrzos w domu można posadzić na przykład w donicach. Właśnie na taką ozdobę zdecydowała się w tym roku Małgorzata Rozenek, a inspiracji można poszukać na profilu instagramowym gwiazdy. W warunkach domowych wrzosy nie przetrwają zbyt długo, dlatego roślinę lepiej później wsadzić do ogrodu lub wystawić ją na balkon. Aby zasadzić wrzos należy wybrać kwaśną ziemię oraz zadbać o drenaż podłoża w postaci drobnego żwiru. Rośliny te wsadzamy lub ustawiamy w miejscach osłoniętych od wiatru i z dużą ilością słońca. Wsadzając wrzosy w donice należy zadbać, by na jej dnie znalazł się otwór do odprowadzania nadmiaru wody. Rośliny uprawiane na balkonie podlewamy często, ale małymi porcjami, dbając o to, by doniczka nie stała w wodzie.
Wrzosy w ogrodzie można uprawiać na skarpach, w pojemnikach lub w tzw. ogródkach skalnych. Idealne miejsce dla tej rośliny to sąsiedztwo brzóz oraz jałowców. Wrzos w ogrodzie najlepiej prezentuje się w dużej grupie tworzącej wielobarwny dywan. Właściciele przydomowych ogródków zamiast roślin jednorocznych (jak w przypadku wrzosów balkonowych i domowych) często decydują się na wieloletnie byliny, które oszczędzają czas i pozwalają na zachowanie spójnego charakteru ogrodu.
Wrzosy należą do rodziny krzewinek, co oznacza, że wrzos jest rośliną na wiele sezonów. Krzewinki charakteryzują się wieloletnią, zdrewniałą łodygą, która osiąga wysokość od 15 do 60 centymetrów. Liście wrzosu są ciemnozielone, zdarzają się też odmiany w kolorze żółtym, pomarańczowym lub srebrnym. Kwiaty wrzosu to nie tylko fiolet, ale też róż, biel czy czerwienie. Jeśli ktoś marzy o wielobarwnej łące - wrzos będzie zdecydowanie dobrym wyborem. Kwitnienie tych roślin trwa od sierpnia do października.
Wrzos najlepiej czuje się w nasłonecznionym miejscu, z dala od silnych porywów wiatru. Podłoże powinno zawierać żyzną ziemię próchniczą z kwaśnym odczynem pH od 3,5 do 5,5. Wrzosy źle czują się na mokradłach oraz w miejscach, w których gromadzi się woda. Stojące kałuże i gliniasta gleba to przepis na przegniłe korzenie tej rośliny. Zanim jednak posadzimy wrzosy, należy odpowiednio przygotować podłoże:
Wrzos podlewanie w ogrodzie - rośliny należy podlewać często, kilka razy w tygodniu, ale małą ilością wody. Takie podejście pozwoli nie przesuszyć rośliny i jednocześnie nie zmarnować korzeni, które szybko zgniją w kałuży.
Plastikowe kwiaty na pomnikach są nie tylko nieestetyczne, ale też nieekologiczne. Dlatego warto szukać naturalnych alternatyw. Dobrym pomysłem jest wrzos na cmentarzu, który można posadzić w rządku lub wykorzystać do aranżacji. Suche gałązki wrzosu doskonale sprawdzą się jako ozdoba bazy z suchych gałęzi. Taki naturalny wieniec nie zwiędnie i poleży na pomniku znacznie dłużej niż naturalne kwiaty. Co więcej suche rośliny nie niszczą powierzchni płyty.