Jak wyczyścić czajnik? Poznaj trzy domowe sposoby. Przyda się m.in. cytryna

Mimo że kamień, który osadza się na ściankach czajnika, nie jest dla nas szkodliwy, zazwyczaj psuje on smak kawy i herbaty. Poznaj trzy domowe sposoby, dzięki którym szybko się go pozbędziesz.

Czajnik to jeden z najczęściej używanych sprzętów kuchennych w każdym domu. Z czasem na jego dnie oraz na ściankach osadza się kamień, który często psuje smak herbaty i kawy. Warto więc zadbać o to, by tego typu osad pojawiał się jak najrzadziej, a jego usuwanie nie niszczyło sprzętu. Z pomocą przychodzą różne domowe sposoby. Wybrałyśmy trzy, które naszym zdaniem są najłatwiejsze. 

Zobacz wideo MJak wyczyścić czajnik? 3 proste sposoby

Sposób numer 1 (roztwór octu z wodą)

Jedną z najpopularniejszych metod jest oczyszczanie czajnika roztworem octu z wodą. Oto krótka instrukcja krok po kroku.

  • Do czajnika należy wlać pół szklanki octu oraz pół szklanki wody.
  • Następnie ugotuj roztwór.
  • Na koniec wypłucz dokładnie czajnik i kilka razy zagotuj w nim samą wodę, by pozbyć się zapachu octu. 

Sposób numer 2 (soda oczyszczona)

Kolejna domowa metoda zakłada wykorzystanie sody oczyszczonej. Wsyp do wody w czajniku jej dwie łyżki stołowe i pozostaw na mniej więcej kwadrans (takiej wody nigdy nie należy gotować). Po tym czasie dokładnie wypłucz sprzęt.

Sposób numer 3 (sok z cytryny)

Z kolei metoda numer trzy polega na wykorzystaniu soku z cytryny. Do czajnika wlej szklankę soku i odczekaj godzinę. Po tym czasie dokładnie wypłucz sprzęt. 

Warto wspomnieć, że kamień z czajnika nie jest dla nas szkodliwy. To magnez i wapń pochodzące z wody, która płynie z naszych kranów. W czasie gotowania w wyniku podniesienia temperatury pierwiastki te ulegają wytrąceniu i osadzają się na dnie oraz na ściankach czajnikach. 

Może cię także zainteresować:

Więcej o: