Święto Wojska Polskiego obchodzimy 15 sierpnia niejako symbolicznie: w 1920 roku właśnie tego dnia, późną nocą, rozpoczęła się kontrofensywa polskiej armii znad Wieprza, dzięki której udało się odrzucić bolszewików spod Warszawy. Tym samym przesądzone zostały losy Polski, jak zaś chcą niektórzy, również Europy, która nie stała się areną komunistycznej rewolucji niesionej na bolszewickich bagnetach.
Dzień ten jest wspomnieniem wielkiego triumfu polskiego oręża, ale też ofiar poniesionych dla ratowania świeżo odzyskanej niepodległości - w samej Bitwie Warszawskiej poległo od kilku, do nawet kilkunastu tysięcy żołnierzy.
Zobacz też: Dzień wolny od pracy za 15 sierpnia 2020. Czy się należy? Kiedy go odebrać?
Piłsudski był wyrazistą postacią, której nie brakowało wrogów Fot. domena publiczna/NAC
Wojsko Polskie nawiązuje do tradycji polskiego oręża, która trwa od wielu wieków. Nic więc dziwnego, że na defiladach wojskowych możemy zobaczyć również grupy rekonstrukcji historycznej przebrane w stroje i mundury formacji wojskowych, które zasłynęły w naszej historii minionych wieków.
W II Rzeczpospolitej naczelne miejsce zajęła jednak Bitwa Warszawska. Dla jednych wygrana była rezultatem męstwa żołnierzy i wysiłków społeczeństwa, zdaniem innych stanowiła wyraz działania Opatrzności, legła jednak u podstaw polskiej państwowości.
Już 4 sierpnia 1923 roku minister spraw wojskowych gen. Stanisław Szeptycki wydał rozkaz nr 126 o ustanowieniu ''Święta Żołnierza'' w nawiązaniu właśnie do pokonania bolszewickiej agresji pod Warszawą w trzy lata wcześniej. Święto takie miało składać się z:
Święto Żołnierza obchodzono aż do 1947 roku, kiedy to władze komunistyczne ustanowiły 12 października, rocznicę bitwy pod Lenino, Dniem Wojska Polskiego.
Zobacz też: Święta nakazane. Kiedy jest obowiązek uczestnictwa we mszy świętej?
Święto Wojska Polskiego pojawiło się znowu wśród uroczystości państwowych 30 lipca 1992 roku. Od tamtego czasu centralne uroczystości organizowane są corocznie przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie odbywa się uroczysta zmiana warty w obecności prezydenta i najwyższych dostojników państwowych.
Jednocześnie w kościołach garnizonowych odbywają się Msze, na cmentarzach wojennych zaś apele poległych. Od 2008 roku przywrócono tradycję defilad z okazji Święta Wojska Polskiego. Biorą w nich obecnie udział także żołnierze armii sojuszniczych w ramach NATO. Niestety, tegoroczna defilada wojskowa na Wisłostradzie została odwołana z powodu sytuacji epidemicznej. W przeddzień uroczystości wręczane są przez prezydenta RP również nominacje generalskie.
Zamiast defilady wojskowej 2020, setną rocznicę Bitwy Warszawskiej uczczą:
15 sierpnia. Czy sklepy są otwarte?
15 sierpnia obchodzimy święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia sklepy są zamknięte. Z tacji tego, że w tym roku świeto przypada w sobotę, a kolejny dzień to niedziele niehandlowa, zakupy zrobimy dopiero w poniedziałek.