Święto Matki Boskiej Zielnej w rzeczywistości powinno być określane jako Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Assumptio Beatissimae Mariae Virginis in caelum). Obchodzone jest corocznie 15 sierpnia. Stanowi wyraz wiary Kościoła, że Maryja została razem z ciałem i duszą wzięta do nieba.
Co bardzo interesujące, chrześcijanie rozpoczęli obchodzić odejście Maryi z ziemskiego życia już w V w. Status tego święta w poszczególnych Kościołach chrześcijańskich jest jednak różny. Pius XII ogłosił w 1950 r. dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Charakterystyczne jednak, że twierdzi się w nim, że Maryja została wraz z duszą i ciałem wzięta do nieba. Teologowie różnią się jednak co do tego, czy doświadczyła ziemskiej śmierci, czy też nie. W Cerkwi prawosławnej kwestia ta została opisana kompromisowo: nie mówi się o śmierci, ale o ''zaśnięciu'' Maryi.
Zobacz też: Ksiądz Ignacy Skorupka pod Ossowem. Niezwykły epizod Bitwy Warszawskiej 1920
Nazwa Święta Matki Boskiej Zielnej, chociaż potoczna, związana jest z ludową wiarą, że Matka Boska Wniebowzięta jest patronką bujnej roślinności i ziemi. Można się tutaj zresztą dopatrzeć analogii do sposobu czczenia w innych religiach bóstw odpowiadających za urodzaj, płodność ziemi, uprawę zbóż. Nierzadko to maryjne święto łączy się z czasem dożynek. Szczególnie uroczyste obchody odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej, pielgrzymi udają się również na Jasną Górę.
Bogate są zwyczaje związane ze Świętem Matki Boskiej Zielnej o pochodzeniu ludowym. W Kościołach święci się ''wianki'', czyli bukiety stworzone z kwiatów, kłosów zbóż, owoców i ziół. Ma to wielorakie znaczenie. Odwołuje się między innymi do tradycji biblijnej, gdzie zwyczaj nakazywał przynoszenie pierwocin ziemiopłodów do świątyni w akcie wdzięczności. Wierni również obecnie dziękują za urodzaj. Dawniej wierzono także, że poświęcone bukiety ziół, zbóż i owoców służą za lekarstwo wówczas, gdy w gospodarstwie zachorują zwierzęta.
Zobacz też: Święta nakazane. Kiedy jest obowiązek uczestnictwa we mszy świętej?
Święto Matki Boskiej Zielnej pokrywa się również z rocznicą zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Obchodzone jest 15 sierpnia, czyli w dzień ustawowo wolny od pracy. Tuż po samej batalii z bolszewikami dowodzono, w czym pierwszeństwo miała Narodowa Demokracja z Romanem Dmowskim na czele, że zwycięstwo było bardziej zasługą interwencji sił nadprzyrodzonych, niż planu gen. Tadeusza Rozwadowskiego i Józefa Piłsudskiego oraz męstwa żołnierza polskiego. Pojawił się więc termin ''Cud nad Wisłą'', który trafił później także do publicystyki i historiografii. Niektórzy komentatorzy, celowo lub nie, wpisywali się w ten nurt myślenia o Bitwie Warszawskiej łącząc fakt, że przełomowe natarcie zaczęło się właśnie 15 sierpnia, czyli w dzień Święta Matki Boskiej Zielnej.
Co ważne, dzień 15 sierpnia, czyli święto Matki Boskiej Zielnej i Wojska Polskiego jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Z tego powodu zamknięte będą wszystkie urzędy, większość sklepów czy punkty usługowe.