Woda morska: do czego można ją stosować? Właściwości wody morskiej

Woda morska jest dostępna w większości aptek i drogerii. Od lat z powodzeniem jest wykorzystywana do tworzenia kosmetyków pielęgnacyjnych i specyfików do płukania nosa. Jakie są jej właściwości i jak ją stosować?

Woda morska: główne właściwości

Woda morska, jak sama nazwa wskazuje występuje w morzach, ale również oceanach. Stanowi 97 proc. zasobów wodnych Ziemi. Czym się charakteryzuje? Otóż zawiera w sobie mnóstwo pierwiastków i związków chemicznych, które sprawiają, że nie nadaje się ona do bezpośredniego spożycia, ale stanowi świetną bazę do tworzenia produktów kosmetycznych i higienicznych.

Woda morska ma odczyn wahający się między 7,5 do 8,4 pH. Bardzo dobrze wchłania się przez skórę, co powoduje, że zawarte w niej składniki mineralne mogą wniknąć w jej głąb, oczyścić ją oraz nawilżyć. Kuracja produktami kosmetycznymi z wodą morską sprawia, że skóra jest lepiej ukrwiona i odżywiona. Ich regularne stosowanie przyczynia się do jej uelastycznienia, a także poprawia ukrwienie w głębokich warstwach. 

Pamiętać jednak należy, że kąpiele w wodzie morskiej nie są sprzyjające dla naszej skóry. Bezpośrednio po wyjściu z morza należy dokładnie umyć skórę. W przeciwnym razie woda morska w takiej postaci może wywołać efekt przesuszenia. 

Zobacz też: Terapia morska

Woda morska: zastosowanie roztworu izotonicznego i hipertonicznego

Woda morska do stosowania przez dorosłych i dzieci może mieć dwie postaci: roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Różnią się one stopniem stężenia NaCl.

  • roztwór hipertoniczny ze względu na wysokie stężenie soli doskonale nadaje się do inhalacji podczas infekcji górnych dróg oddechowych; dogłębnie nawilża śluzówkę, oczyszcza ją, udrażnia nos i zmniejsza obrzęk; jego stosowanie nie powinno być długotrwałe i najlepiej skonsultować je z lekarzem; u dzieci poniżej 3 roku życia nie zaleca się stosowania tego typu roztworu
  • roztwór izotoniczny ma zdecydowanie mniejsze stężenie soli, mimo to sprawdza się dobrze jako środek oczyszczający nos i nawilżający śluzówkę; polecany jest do higieny nosa dzieci i niemowląt; dobrze sprawdzi się także w przypadku alergików, gdyż skutecznie oczyści jamy nosowe z zalegających pyłków i zanieczyszczeń, które wzmagają katar sienny.

Ze względu na swoje właściwości, roztwór wody morskiej stosowany jest jako środek na katar nie tylko alergiczny, ale także wirusowy, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Dzięki zawartości wielu ważnych pierwiastków jak potas, żelazo, selen, miedź czy siarka może mieć działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne.

Woda morska do nosa dla niemowląt i nie tylko

Woda morska przede wszystkim kojarzy nam się jako element podstawowej apteczki dla niemowlaka. I jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie, gdyż to właśnie roztwór wody morskiej zaraz obok soli fizjologicznej powinien znaleźć się w domu, w którym mieszka niemowlę. U maluszków jest on stosowany przede wszystkim jako środek do codziennej higieny małego noska, gdyż skutecznie usuwa zanieczyszczenia i resztki wydzieliny. Sprawdza się także w okresie jesienno-zimowym jako środek nawilżający śluzówkę, gdy w domach i mieszkaniach mamy bardzo suche powietrze ze względu na ogrzewanie. Nawilżanie nosa jest wtedy konieczne, ponieważ przesuszona śluzówka może zwiększać ryzyko wystąpienia infekcji, co jest szczególnie niepożądane w przypadku dzieci. Jeśli maluch mimo to złapie katar, wówczas również warto stosować roztwór wody morskiej, który bardzo dobrze oczyszcza i udrażnia nos. W takim przypadku warto jednak skonsultować się z lekarzem, który szczegółowo wyjaśni jak często stosować roztwór.

Zobacz wideo Domowe sposoby na przeziębienie
Więcej o: