Rdest ptasi dawniej nazywany był także takimi nazwami, jak: wróble języczki, świńska trawa czy podorożnik. Roślina ta początkowo występowała jedynie na półkuli północnej.
Najczęściej rośnie dziko na polach, w lasach, na łąkach, w okolicach rzek oraz na piaszczystych nieużytkach. Rdest ptasi można też spotkać w przydomowych ogrodach. Jak rozpoznać tę roślinę? Wyróżnia ją długa, cienka łodyga, która pełza po ziemi i ma małe listki w kształcie elipsy. Białozielone lub czerwonawozielone kwiaty pojawiają się w okolicy czerwca i października. Rdest ptasi owocuje w postaci orzeszków, których długość wynosi około 3 mm.
Ta pospolita roślina to ulubione danie domowego ptactwa: uwielbiają je zwłaszcza kury i gęsi. Jednak ze względu na swoje wyjątkowe właściwości jest też uznawany za roślinę leczniczą.
W składzie tej na pozór pospolitej rośliny można odnaleźć wiele minerałów oraz witamin, które mają pozytywny wpływ na pracę organów wewnętrznych i mogą być skutecznym wsparciem przy niejednym schorzeniu. Są to:
Gotowe preparaty z rdestu można też kupić w sklepach zielarskich. Opakowanie ziela kosztuje około 4 złych, ale za słoik kapsułek trzeba zapłacić około 50 złotych. Na co pomaga rdest ptasi?