Gwiazdnica, czyli chwast i lekarstwo w jednym - właściwości i zastosowanie

Gwiazdnica to roślina, która jest utrapieniem ogrodników, chociaż ma wiele pozytywnych właściwości. Zanim wyrzucisz tę roślinę z ogrodu sprawdź, jak można ją wykorzystać w kuchni i jakie jest jej zastosowanie.

Gwiazdnica pospolita jest rośliną z gatunku rodzin goździkowatych. Potrafi przetrwać nawet w trudnych warunkach - na półkuli południowej można ją spotkać nawet na wyspach wokół Antarktydy, a na półkuli północnej występuje między innymi na archipelagu Svalbard. 

Gwiazdnica pospolita - cechy charakterystyczne 

Ten pospolity chwast rośnie przede wszystkim na polach, ale też w lasach i ogrodach. Można ją także spotkać nad brzegiem rzeki. Rozpoznasz ją po liściach w kształcie jajka, z ostrym końcem oraz małych, białych kwiatach. Słupek ma po około 3-5 pręcików z żółtymi lub fioletowymi pylnikami. To bardzo wytrzymały okaz, a pędy tej rośliny utrzymują się nawet pod śniegiem. Gwiazdnica pospolita nie znosi konkurencji i z tego powodu jest utrapieniem dla ogrodników, którzy właśnie na jej rzecz tracą inne gatunki roślin. Zamiast ją zwalczać, warto spojrzeć na gwiazdnicę łaskawym okiem i dostrzec jej potencjał. Ten niepozorny chwast ma bowiem wiele właściwości leczniczych

GwiazdnicaGwiazdnica timoschluter, pixabay

Gwiazdnica - właściwości lecznicze. Dlaczego warto ją zbierać?

Gwiazdnicę najlepiej jest zbierać wczesną wiosną do późnej jesieni, a w przypadku łagodnej zimy można to robić nawet przez cały rok. Jest to chwast jadalny, który po umyciu stosuje się jako dodatek do sałatek. Gwiazdnica suszona sprawdzi się w jajecznicy lub twarożku. Roślina posiada: 

  • witaminy - A, B, C, E, oraz PP 
  • sole mineralne - wapń, żelazo, magnez, sód, jod, krzem i fosfor
  • saponinę,
  • kwas krzemowy,
  • śluz roślinny,
  • kwas GLA

Gwiazdnica - zastosowanie. Sprawdź potencjał tej rośliny 

Oprócz walorów smakowych gwiazdnica ma także wiele właściwości leczniczych. Stosuje się ją przy nadciśnieniu, problemach z sercem, wolnej przemianie materii oraz zaparciach. Co więcej roślina ta skutecznie wspiera leczenie hemoroidów, chorób nerek, zaburzeń hormonalnych oraz schorzeń górnych dróg oddechowych. 

Gwiazdnica stosowana jest także w formie odtrutki. Co więcej zmniejsza apetyt i reguluje pracę takich narządów jak jelita czy wątroba. Wspiera także układ nerwowy. Co ciekawe to skuteczne antidotum na kaca. Zewnętrznie używana jest także na swędzącą skórę, wrzody, łuszczycę czy czyraki. 

Jak widać nie warto na siłę pozbywać się gwiazdnicy z ogrodu, gdyż kryje ona w sobie prawdziwe bogactwo, które może skutecznie podreperować nasze zdrowie. Suszoną gwiazdnicę można kupić też w sklepie zielarskim. Warto też wybrać się po nią do lasu lub na łąkę i następnie w domu suszyć ją na papierze. Ten pospolity chwast może nas naprawdę pozytywnie zaskoczyć. 

Zobacz wideo Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!
Więcej o: