Jak przywrócić kolor białym skarpetkom, które zszarzały? Proste i tanie domowe triki

Twoje białe skarpetki, pomimo iż niedawno kupione, straciły swój kolor i nabrały żółtego lub szarego odcienia? Któż z nas nie zna tego problemu? Można sobie jednak z nim łatwo poradzić domowymi sposobami.

Białe skarpetki znajdziemy w szafie praktycznie każdego. Nic dziwnego. Są one bowiem bardzo praktyczne i uniwersalne, dzięki czemu pasują do większości stylizacji.

Niestety pomimo tylu zalet, mają jedną, podstawową wadę. Białe skarpetki bowiem bardzo szybko tracą swój pierwotny kolor i stają się poszarzałe bądź też pożółkłe. Jak sobie z tym radzić? Poznaj cztery proste i tanie domowe triki na przywrócenie skarpetom ich śnieżnobiałego koloru.

Zobacz wideo Plama z czerwonego wina? Wiemy, jak szybko ją usunąć:

1. Namocz je w wodzie z dodatkiem soli

W przywróceniu twoim skarpetom śnieżnobiałego koloru pomoże sól. Tak, tak, dobrze czytasz, zwykła sól kuchenna. Wymieszaj dwie łyżki tej przyprawy z litrem ciepłej wody i w takiej miksturze mocz skarpetki przez mniej więcej 15-20 minut. Następnie upierz je tak, jak zwykle.

2. Użyj sody oczyszczonej i cytryny

Jeśli twoje białe skarpety straciły swój pierwotny kolor, namocz je w ciepłej wodzie. Następnie wetrzyj w nie dwie łyżki sody oczyszczonej i tak zostaw na kilka minut. Po tym czasie polej skarpetki sokiem z cytryny (1/2 szklanki), miksturę zostaw na około 10 minut. Po tym czasie pocieraj skarpetki tak, jakbyś wykonywał pranie ręczne. Na koniec włóż je jeszcze do ciepłej wody na 15 minut i wypierz jak zwykle.

3. Pomoże ci ocet

Również ocet pomoże ci w przywróceniu bieli skarpetkom. Co ważne, nie tylko odświeży ich kolor, ale również dodatkowo zadziała dezynfekująco, wyeliminuje brzydki zapach oraz zmiękczy je, dzięki czemu będą przyjemne w dotyku. Wystarczy skarpety namoczyć w mieszaninie octu (jedna szklanka) z zimną wodą (1/2 litra). Na koniec należy je uprać.

4. Użyj roztworu z aspiryny

Aspiryna sprawdzi się nie tylko jako lekarstwo, ale również jako produkt, dzięki któremu pozbędziesz się poszarzałego lub pożółkłego odcienia białych skarpet. Należy rozpuścić 5-8 tabletek w dwóch szklankach wody i w takim roztworze moczyć skarpetki przez 30 minut. Na koniec wystarczy je normalnie uprać.

Więcej o: