Zielone drzewko cytrynowe to piękna roślina, jednak by mogła cieszyć się wspaniałą formą trzeba odpowiednio o nią zadbać. Zadanie to może czasem wydawać się wymagające. Aby nie zmarnować zakupionego drzewka, bądź tego, wyhodowanego samodzielnie z pestki, sprawdź jak o nie zadbać. Błędy w uprawie cytryny są najczęstszą przyczyną jej utraty. Nie dopuść do tego, by ulubiona roślina zmarniała i zapewnij jej jak najlepsze warunki, a odwdzięczy Ci się zielenią liści i zachwyci wspaniałymi owocami.
Zobacz też: Fusy z kawy jako nawóz do niektórych kwiatów
Przynosząc do domu drzewko cytrynowe, musisz najpierw wybrać dla niego najlepsze stanowisko. Aby roślina dobrze się czuła, postaw ją w jasnym miejscu i zapewnij jej sporo rozproszonego światła. Idealnym wyborem może okazać się południowy parapet. Pamiętaj też, że cytryny nie lubią zmiany miejsca, dlatego nie możesz zbyt często zmieniać jej stanowiska. Roślinie nie służą również przeciągi. Zimą zadbaj o to, aby cytryna nie stała w pobliżu kaloryfera. Jeśli chcesz pomóc zachować cytrynie doskonałą formę w okresie letnim wystaw ją do ogrodu lub na balkon czy taras.
Drzewko cytrynowe w okresie letnim warto wystawić na zewnątrz. Zdjęcie ilustracyjne Lee Walker/shutterstock.com
Niezwykle ważną rzeczą w pielęgnacji drzewka cytrynowego jest zapewnienie jej odpowiedniego podłoża. Cytryna doskonale czują się w lekkim i przepuszczalnym podłożu, które możesz zapewnić dodając do ziemi perlit. By roślina mogła pięknie rosnąć, odczyn gleby powinien być lekko kwaśny (dobrym pomysłem okaże się zakup specjalnego podłoża do cytrusów). Zadbaj też o to, by na dnie doniczki znalazła się warstwa drenażowa, którą możesz wykonać przy użyciu keramzytu. Pamiętaj również, że doniczka, w której będziesz hodować drzewko powinna mieć odpływ.
Drzewko cytrynowe wymaga również sporej wilgotności powietrza. Aby móc mu ją zapewnić, możesz zainwestować w nawilżacz powietrza bądź postawić doniczkę na podstawce z drobnymi kamykami, częściowo zalanymi wodą, co pomoże zwiększyć wilgoć wokół rośliny.
Nie zapomnij też o nawożeniu cytryny, by w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju rośliny, czyli wiosną i latem. Drzewko cytrynowe, raz lub dwa razy w tygodniu, zasilaj nawozem do cytrusów. Zimą i jesienią stosuj nawóz w mniejszym stężeniu i nie częściej niż raz w miesiącu.
Drzewko cytrynowe w domu owocuje raz do roku. Zdjęcie ilustracyjne Photology1971/shutterstock.com
Drzewko cytrynowe wymaga odpowiedniego podlewania, by zachowało dobrą kondycję. Jeśli zdecydowałeś się na zakup pięknej cytryny, zapamiętaj, że nie możesz jej przelewać. Drzewko cytrynowe musi mieć zawsze wilgotną bryłę korzeniową, jednak jej przelanie często prowadzi do zmarnowania rośliny. Aby nie przelać cytryny, zwracaj zawsze uwagę na wierzchnią warstwę podłoża – jeśli jego kolor zmieni się na nieco jaśniejszy, oznacza to, że ziemia przeschła i można ponownie ją podlać.
Do podlewania cytrusów używaj zawsze miękkiej wody. Może to być odstana woda z kranu bądź deszczówka.
Drzewko cytrynowe zgubiło liście? To jeden z problemów, z jakim mogą spotkać się osoby, uprawiające tę roślinę w domu. Utrata liści u cytryny pojawia się zwykle w zimą, w okresie grzewczym. Przyczyna tego problemu jest zbyt gorące, suche powietrze lub nadmierne podlewanie. Liście cytrusa mogą też opadać po zbyt dużym przesuszeniu bryły korzeniowej, a następnie intensywnym podlaniu. Aby poprawić kondycję cytryny w okresie grzewczym, zadbaj o to, by zapewnić jej dobre miejsce do zimowania. Postaw drzewko cytrynowe w dobrze oświetlonym miejscu i zadbaj o to, by temperatura w pomieszczeniu wynosiła około 10°C.
Powodem opadania liści drzewka cytrynowego bywa też zmiana otoczenia, mogąca wywołać u rośliny chorobę przystosowawczą. Problem pojawia się po przewiezieniu rośliny ze szklarni i ustawieniu jej w domu. Cytryna potrzebuje około dwóch tygodni, aby dostosować się do nowych warunków i odzyskania stabilności.
Gubienie liści u drzewka cytrynowego może także pojawić się wraz ze szkodnikami. W takim przypadku na liściach zaczynają pojawiać się podejrzane przebarwienia, a pozbawione prawidłowego odżywiania listki zaczynają usychać i opadać. Drzewko cytrynowe bywa najczęściej atakowane przez przędziorki, mszyce, miseczniki oraz tarczniki. Niektóre z tych szkodników możesz zwalczyć przy zastosowaniu domowych lub naturalnych metod. Czasem jednak koniecznie okazuje się zastosowanie środków chemicznych.
Cytryna może również zacząć gubić liście, gdy nie ma zapewnionej odpowiedniej ziemi.
Zobacz też: Sansewieria gwinejska. Odmiany, kwitnienie i pielęgnacja tej niezwykle odpornej rośliny