Co kod kreskowy mówi o produkcie? Dowiedz się, jak odczytać zawarte w nim informacje

Kreski oraz cyfry, które wchodzą w skład kodów kreskowych, są źródłem kilku informacji na temat produktów. Dzięki nim możemy poznać kraj producenta, numer dystrybutora lub wytwórcy, a także rodzaj towaru.

Pierwsze kody kreskowe powstały w latach czterdziestych ubiegłego stulecia. Jednak w naszym kraju funkcjonują dopiero od 1990 roku. W tym czasie Polska przystąpiła do Międzynarodowego Stowarzyszenia Kodowania Towarów IANA (International Article Numbering Association).

Najczęściej używanym i najbardziej znanym w Polsce jest system EAN, czyli European Article Numbering (Europejskie Kody Towarowe). Co istotne, każdy wytwórca może zgłosić swój akces do tej struktury. W tym przypadku kody składają się z grup cyfr oraz różnej grubości kresek. Na opakowaniach produktów możemy znaleźć symbole:

  • w wersji skróconej, która składa się z ośmiu cyfr EAN-8 (taki kod nie zawiera numeru producenta bądź dystrybutora);
  • w wersji pełnej, która składa się z trzynastu cyfr (EAN-13).
Zobacz wideo Jak w łatwy sposób zrobić zakupy przez internet?

Jak należy odczytywać kody kreskowe?

Prefiks, czyli dwie lub trzy pierwsze cyfry, oznacza kraj producenta. Co istotne, to informacja na temat tego, gdzie produkt został zarejestrowany, a nie miejsce jego produkcji. Polska otrzymała liczbę 590. A oto przykładowe numery innych państw:

  • Chorwacja - 385
  • Niemcy - 400 do 440
  • Litwa - 477
  • Dania - 570
  • Chiny - 690, 691, 692, 693, 694, 695, 699
  • Wielka Brytania - 50
  • Francja - od 30 do 37
  • Rosja - 46

Z kolei cztery kolejne cyfry to numer dystrybutora lub wytwórcy (są to unikalne kody, które są przydzielane poszczególnym producentom), a następne pięć symbolizuje konkretny asortyment. Przykładowo, wszystkie produkty danej firmy mają ten sam kod wytwórcy oraz różne kody produktu. Ostatnia cyfra (zarówno w kodzie EAN-13, jak i EAN-8) to cyfra kontrolna. Pozwala ona sprzedawcom na poprawne odczytywanie symboli za pomocą skanerów. 

Co oznaczają kreski?

Kreski są także ważnymi elementami kodu. Jak dowiadujemy się z artykułu, który pojawił się na blogu techno.gildia.pl:

Różne kombinacje następujących po sobie różnej grubości kresek i przerw reprezentują różne znaki. Po lewej i prawej stronie kodu kreskowego znajduje się wolna przestrzeń, tzw. margines, który ułatwia czytnikowi kodów kreskowych zorientowanie się, gdzie się zaczyna i gdzie kończy kod kreskowy. Czytniki kodów kreskowych działają na zasadzie rozpoznawania kontrastu pomiędzy kreską jasną i ciemną. Odpowiednie algorytmy zaimplementowane w oprogramowaniu dekodują paski i zamieniają je na określone znaki.

Może cię także zainteresować:

Więcej o: