W naszych domach goszczą bardzo różne rośliny, a wśród tych częściej wybieranych znajduje się właśnie hoja. Co to jest, dlaczego nam się podoba i co powinniśmy wiedzieć o niej jeszcze przed zakupem? Hoja to inaczej woskownica, roślina należąca do rodziny toinowatych. Naturalnie występuje we wschodniej Azji. Uwagę szczególnie przykuwa kwiat. Hoja wypuszcza mnóstwo drobnych kwiatków, zgromadzonych blisko siebie. Zwykle ich średnica wynosi około centymetra, jednak u odmiany Hoya imperialis wynosi ona aż 8 centymetrów. Kwiaty hoi pojawiają się co roku i rzeczywiście – ze względu na ich walory estetyczne – warto na nie czekać.
Trzeba mieć świadomość, że sok zawarty w hoi jest silnie toksyczny. Z tego względu, gdy w domu mieszkają dzieci lub zwierzęta, należy zachować szczególną ostrożność i ustawić doniczkę z rośliną poza ich zasięgiem bądź w ogóle zrezygnować z tego konkretnego egzemplarza. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych warto natomiast założyć rękawiczki, gdyż toksyczny sok może również powodować podrażnienia skóry.
Zobacz też: Drzewko cytrynowe w domu. Jak je pielęgnować, by pięknie rosło
Choć roślina nazywana hoją łączy w sobie blisko dwieście różnych odmian, najpopularniejsze są bez wątpienia te trzy:
Hoja różowe: najpopularniejsza odmiana. Jest łatwa w uprawie. Zdjęcie ilustracyjne Irina Borsuchenko/shutterstock.com
Hoja bella: trudniejsza w uprawie odmiana. Zdjęcie ilustracyjne Nick Pecker/shutterstock.com
Hoja kerrii: odmiana, której liście mają kształt serca. Zdjęcie ilustracyjne Paladin12/shutterstock.com
Pielęgnacja hoi może się różnić w zależności od jej gatunku. Tak na przykład hoja różowa wymaga okresu spoczynku zimowego, kiedy to trzeba jej zapewnić nieco niższą temperaturę otoczenia, podczas gdy hoja piękna nie znosi zimna, a tym samym niższych temperatur. Hoja różowa przepada za półcieniem, natomiast hoję piękną lepiej postawić w jasnym miejscu, jednak w żadnym wypadku nie wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Obu warto zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza. Wszystkie odmiany potrzebują żyznego podłoża, jednak lekkie zaniedbanie najlepiej zniosą hoja różowa i hoja kerri. Na wszelki wypadek odrobinę słońca warto też zapewnić tej drugiej.
Brak właściwie utrzymanej wilgotności powietrza może skutkować opadaniem liści także w przypadku takich roślin, jak hoja. Podlewanie powinno być regularne, ale niezbyt obfite, ponieważ zasuszoną roślinę będzie dało się odratować, natomiast z przelanym egzemplarzem może już tak dobrze nie pójść.