Szczawik- roślina o różnych obliczach. Odmiany i pielęgnacja

Szczawik to mała, ale bardzo dekoracyjna roślina, której nie trzeba wyjątkowo doglądać. Doskonale rozwija się w donicy, jeszcze lepiej w ogrodzie, gdzie rozrasta się jak błyskawica. Sprawdź, który szczawik warto posadzić w donicy, a którego kategorycznie nie zapraszać do ogrodu.

Szczawik - charakterystyka ogólna gatunku

Szczawik to łatwa w uprawie roślina, którą można posadzić w donicy. W domowym zaciszu kwiat ten może kwitnąć przez cały rok, warunek jest jeden musi mieć dostęp do dużej ilości słońca. Ta mała doniczkowa roślina rozweseli każde wnętrze. W ogrodzie uznawana jest jako chwast, który gdy raz pojawi się na miejscu jest praktycznie nie do wyplenienia. Sprawdź, którą odmianę warto traktować jako ozdobę salonu, którą lepiej zbierać na łące, a której unikać. 

Zobacz też: Araukaria - oryginalny iglak w Twojej doniczce. Odmiany, pielęgnacja, uprawa

SzczawikSzczawik Kamracik, pixabay

Szczawik Deppego - kolor fioletu we wnętrzu 

Szczawik Deppego (Oxalis deppei) to odmiana rodem z Meksyku, w naszych polskich warunkach wymaga zimowania we wnętrzu. Zdecydowanie lubi dobrze nasłonecznione miejsca bez przeciągów. Szczawik deppei musi mieć żyzne i przepuszczalne podłoże. Można spokojnie wyjechać na kilka dni, ponieważ to gatunek odporny na przesuszenie. W okresie wzrostu dobrze wpłynie na niego nawóz wieloskładnikowy. W doniczce można się nim cieszyć przez okrągły rok. Gęsta kępa liści może dorastać nawet do 20 cm w górę, pierwsze liście pojawią się w maju i utrzymują się aż do początku zimy. To co wyróżnia ten gatunek od innych to ciekawe ubarwienie liści, od wewnątrz są purpurowo-czerwone z intensywną zielenią na końcach. W okolicach czerwca można zaobserwować małe kwiaty w kolorze białym lub różowym. 

Szczawik deppei. Zdjęcie ilustracyjneSzczawik deppei. Zdjęcie ilustracyjne Taj_Chi/shutterstock.com

Szczawik zajęczy- jak go rozpoznać i jakie ma zastosowanie? 

Roślina wyróżnia się dzięki bardzo cienkim listkom, które kształtem przypominają koniczynę. Kwiaty szczawiku zajęczego są białe lub różowe pokryte delikatnymi żyłkami o fioletowej barwie. Liście i kwiaty tej odmiany są jadalne, to bogate źródło witaminy C. Można je dodawać na przykład do sałatek. Jednak zbyt duża ilość nie jest wskazana, zwłaszcza w przypadku osób, które cierpią z powodu kamicy nerkowej.

Szczawik zajęczy działa wspomagająco przy takich dolegliwościach, jak:

Papka na bazie szczawiku oraz oliwy wspomaga przemianę materii. Występuje głównie na dzikich terenach, w okolicach łąk i czystych potoków. Jadalne liście można zbierać od początku kwietnia. Raz posadzony w ogrodzie bardzo szybko się rozprzestrzenia zabierając miejsce innym roślinom. Po szczawik zajęczy zdecydowanie lepiej jest się wybrać na leśną polanę niż sadzić go w ogrodzie

Szczawik zajęczy. Zdjęcie ilustracyjneSzczawik zajęczy. Zdjęcie ilustracyjne Zvonareva Ekaterina/shutterstock.com

Zobacz też: Strelicja: rajski ptak w Twoim domu. Gatunki, pielęgnacja, rozmnażanie

Szczawik różkowaty: dlaczego spędza sen z powiek ogrodnikom? 

Szczawik różkowaty powszechnie uznawany jest za chwast, gdy dostanie się do ogródka rozmnaża się w zastraszającym tempie. Ogrodnicy szukają na niego skutecznych sposobów, jednak najczęściej rozkładają bezradnie ręce. Chociaż nie można odmówić mu uroku (zielone kępy z żółtym kwiatem) to zdecydowanie warto na niego uważać. Jedna roślina produkuje mnóstwo małych ziarenek, które dodatkowo są mrozoodporne i szybko się rozprzestrzeniają.

Szczawik różkowaty. Zdjęcie ilustracyjneSzczawik różkowaty. Zdjęcie ilustracyjne Marco.Warm/shutterstock.com

Zobacz wideo Jak dbać o rośliny?
Więcej o: