Alternatywne nazwy tej rośliny to wspomniana już pelargonia pachnąca, ale też geranium, ruzyndla lub anginowiec. Anginka jest rośliną długowieczną z rodziny bodziszkowatych. Można ją rozpoznać po szerokich liściach, które porastają liczne włoski. Liście anginki są jasnozielone i wydzielają delikatny zapach, po zgnieceniu można wyczuć nuty róży, gałki muszkatołowej i cytryny. Kiedyś kwiatek anginka był obowiązkową ozdobą w każdej szkole i w każdym urzędzie. Dziś nie jest już tak popularny, a szkoda, przede wszystkim ze względu na jego liczne właściwości zdrowotne.
Anginka kasjanf, pixabay
Zobacz też: Sposób na piękne storczyki. Jak je pielęgnować, aby kwitły jak najdłużej?
Dawniej anginka była wykorzystywana w leczeniu niedoborów odporności oraz jako skuteczne antidotum na infekcje. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których anginka powinna wrócić na domowe parapety:
Anginka była bardzo popularną i chętnie uprawianą w domach rośliną. Zdjęcie ilustracyjne SariMe/shutterstock.com
Kwiatek anginka wykazuje właściwości lecznicze, można z niego przygotować napar. Poniżej podajemy recepturę oraz informację na temat dawkowania:
Składniki potrzebne do przygotowania naparu z anginki:
Jak przygotować napar z liści anginki krok po kroku:
Kto powinien pić napar z anginki dwa razy dziennie? Taka alternatywna herbata jest polecana przede wszystkim dla osób, które cierpią z powodu nadciśnienia. To odpowiednia porcja także dla tych, którzy odczuwają stany lękowe lub mają problemy ze snem.
A kto może pozwolić sobie nawet na trzy szklanki dziennie? Taka ilość będzie skutecznym wsparciem dla osób, które skarżą się na ból gardła lub krtani. Naparem z anginki można także płukać jamę ustną. Trzy szklanki napoju wspomogą przy pierwszych objawach przeziębienia czy grypy.
Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja i podlewanie anginki? Kapryśny polski klimat pozwala na uprawę tej rośliny tylko w domowym zaciszu, w donicy. Jeśli chodzi o pielęgnację, to liczy się przede wszystkim regularność. Anginkę podlewamy często, miękką wodą, najlepiej bezpośrednio do podstawki. Zimą ilość wody powinna być stosunkowo niewielka, latem i wiosną anginka potrzebuje zdecydowanie więcej nawodnienia. O czym jeszcze należy pamiętać podczas pielęgnacji kwiatka anginki? W miesiącach zimowych ustawiamy go na parapecie, latem świetnie odnajdzie się na balkonie lub dobrze nasłonecznionym tarasie.
Zobacz też: Trybula - roślina niedoceniana [zastosowanie, właściwości]