Strelicja: rajski ptak w Twoim domu. Gatunki, pielęgnacja, rozmnażanie
Strelicja: skąd pochodzi kwiat?
Strelicja jest rośliną naturalnie występującą w południowej Afryce. Zobaczyć ją można na obszarach Mozambiku czy Zimbabwe. W klimacie umiarkowanym również możemy ją podziwiać dzięki hodowlom szklarniowym, które uprawiają strelicję jako kwiat cięty. Dzieje się tak dlatego, że kwiat strelicji jest bardzo efektowny i doskonale nadaje się do bukietów. Do gatunku strelicji zalicza się 5 odmian roślin:
- strelicja alba
- strelicja caudata
- strelicja juncea
- strelicja nicolai
- strelicja reginae.
W Polsce bez większych problemów w kwiaciarniach możemy zakupić strelicję królewską, która jest uprawiana w szklarniach, ale również w warunkach domowych.
Zobacz też: Kwiaty do sypialni, czyli zdrowe i ozdobne rośliny, które warto mieć
Strelicja królewska: najbardziej rozpowszechniony gatunek strelicji
Strelicja królewska swoją nazwę otrzymała na cześć Charlotte of Mecklenburg-Strelitz, żony króla Anglii Jerzego III. Potocznie nazywana jest też rajskim ptakiem, gdyż trudno nie dostrzec podobieństwa kształtu jej kwiatów do zarysu niewielkiego ptaka. Kwiatostan rośliny jest zamknięty w zielonej pochewce liściowej. W trakcie dorastania ustawia się ona poziomo i zaczyna otwierać. W ten sposób wyłania się z niej kwiat o pomarańczowej barwie. Jest on niezwykle efektowny ze względu na swój nietypowy kształt pióropusza. Równie piękne są liście rośliny. Mają podłużny kształt, skórzastą strukturę - osiągają do 30 cm szerokości i 70 cm długości.
W Polsce strelicję można spotkać w bukietach, choć coraz częściej także w formie doniczkowej - taka może jednak kosztować nawet 400-500 złotych. Niewątpliwą zaletą strelicji jest jednak to, ze jest wytrzymała i stosunkowo łatwo przystosowuje się do nowych warunków. To sprawia, że łatwiej się ją hoduje w domu.
Strelicja nicolai, czyli strelicja biała do uprawy w domu
Strelicja nicolai, czyli inaczej strelicja biała to kolejna odmiana strelicji, która może upiększyć wnętrze naszego domu. Ten gatunek bardzo wolno rośnie i osiąga wysokość nieprzekraczającą 200 centymetrów. Posiada ona bardzo okazałe, pokaźnych rozmiarów liście o ciemnozielonej barwie. Wraz z dojrzewaniem rośliny liście pękają wzdłuż, przybierając formę pierzastą. W przypadku strelicji białej, podobnie jak przy innych roślinach tego gatunku najefektowniejsze są jej kwiaty przypominające głowę ptaka. W warunkach mieszkaniowych do kwitnienia jednak dochodzi rzadko, mimo starannej pielęgnacji.
Strelicja stanowi doskonałą ozdobę nowoczesnych wnętrz. Zdjęcie ilustracyjne Mlle Sonyah/shutterstock.com
Strelicja: pielęgnacja rośliny
Jak pielęgnować strelicję? Chcąc hodować ją w domu trzeba znaleźć dogodne miejsce. Rośliny preferują stanowiska ciepłe i jasne z dostępem do świeżego powietrza. Nie należy ich jednak umieszczać przy oknie południowym, ponieważ wtedy słabo rosną. Warto szukając miejsca, wziąć pod uwagę, że rośliny nie tolerują przeciągów, nie będą też dobrze czuły się przy kaloryferze. Preferują wyrównaną temperaturę rzędu 20-23 stopni Celsjusza. Podłoże dla nich musi być odpowiednio zdrenowane i przepuszczalne (np. poprzez umieszczenie w donicy warstwy keramzytu).
Dobrze jest zraszać liście od czasu do czasu wodą, aby zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny. Kiedy minie okres wiosennych przymrozków można strelicję w donicy wystawić na balkon lub taras. Ważne, aby było to miejsce lekko zacienione i osłoniętym od wiatru, który mógłby uszkodzić wiotkie kwiaty lub liście. Zanim nastaną jesienne chłody należy roślinę zabrać do domu.
Strelicja: podlewanie i nawożenie
Wiosną i latem strelicję należy regularnie i dość obficie podlewać. Podłoże nie powinno być przesuszone, a jednocześnie roślina nie powinna "stać w wodzie", ponieważ źle znosi zalanie korzeni. W zimie przechodzi ona w okres spoczynku, dlatego podlewanie lepiej ograniczyć. Warto raz na dwa tygodnie zasilić ją nawozem z niską zawartością azotu, który ogranicza kwitnienie.
Strelicja hodowana jest w szklarniach. Zdjęcie ilustracyjne SariMe/shutterstock.com
Strelicja: rozmnażanie rośliny
Strelicja wymaga, aby co jakiś czas ją przesadzić. Najlepiej zrobić to już po kwitnieniu. Jest to także odpowiedni moment na rozmnożenie rośliny. Pamiętajmy jednak, że aby odbyło się to bez szkody dla niej, musi ona posiadać odpowiednio okazałą bryłę korzeniową, którą trzeba delikatnie rozdzielić. Nową roślinę można także uzyskać z wysiewu nasion, jednak takie egzemplarze zakwitają dopiero po około 5 latach.
Zobacz też: Kwiat kalatea: rodzaje, uprawa i pielęgnacja. Co to za roślina?
-
Jennifer Lopez na odważnym zdjęciu w skąpym body. "Ty naprawdę masz 51 lat? Bogini!"
-
Marina pokazała, jak czesze swojego ulubionego koka. Ta fryzura to hit na wiosnę! Zajmuje 15 sekund
-
Uprawiali seks codziennie przez cały rok. Efekty tego eksperymentu zaskoczyły małżonków
-
Ta kobieta ma 23 lata i 11 dzieci. Wiele osób ją za to krytykuje
-
Sylwia Bomba pozuje w bikini. Gwiazda zrzuciła ponad 30 kg. "Sylwio! Chudniesz w oczach" piszą fani
- Masz dość odrostów? Shadow roots nada twojej fryzurze lekkości i wystrzałowego wyglądu
- Była posiadaczką najdłuższych paznokci świata. Na ich obcięciu zarobiła tysiące dolarów
- Jak odnaleźć się w roli gościa weselnego? Podpowiadamy, jakich błędów powinniśmy się wystrzegać
- Co jeść, aby schudnąć bez efektu jo-jo? Zdrowe nawyki żywieniowe a odchudzanie
- Mini bob fryzura. Modne cięcie, które odejmuje lat i optycznie zagęszcza włosy