Strelicja: rajski ptak w Twoim domu. Gatunki, pielęgnacja, rozmnażanie

Strelicja zwana rajskim ptakiem, to bardzo dekoracyjny kwiat, który spotkać można w warunkach naturalnych na obszarze Afryki. Coraz częściej gości także w naszych domach. Sprawdź, jak wygląda pielęgnacja tej rośliny.

Strelicja: skąd pochodzi kwiat?

Strelicja jest rośliną naturalnie występującą w południowej Afryce. Zobaczyć ją można na obszarach Mozambiku czy Zimbabwe. W klimacie umiarkowanym również możemy ją podziwiać dzięki hodowlom szklarniowym, które uprawiają strelicję jako kwiat cięty. Dzieje się tak dlatego, że kwiat strelicji jest bardzo efektowny i doskonale nadaje się do bukietów. Do gatunku strelicji zalicza się 5 odmian roślin: 

  • strelicja alba 
  • strelicja caudata
  • strelicja juncea
  • strelicja nicolai
  • strelicja reginae.

W Polsce bez większych problemów w kwiaciarniach możemy zakupić strelicję królewską, która jest uprawiana w szklarniach, ale również w warunkach domowych. 

Zobacz też: Kwiaty do sypialni, czyli zdrowe i ozdobne rośliny, które warto mieć

Strelicja królewska: najbardziej rozpowszechniony gatunek strelicji

Strelicja królewska swoją nazwę otrzymała na cześć Charlotte of Mecklenburg-Strelitz, żony króla Anglii Jerzego III. Potocznie nazywana jest też rajskim ptakiem, gdyż trudno nie dostrzec podobieństwa kształtu jej kwiatów do zarysu niewielkiego ptaka. Kwiatostan rośliny jest zamknięty w zielonej pochewce liściowej. W trakcie dorastania ustawia się ona poziomo i zaczyna otwierać. W ten sposób wyłania się z niej kwiat o pomarańczowej barwie. Jest on niezwykle efektowny ze względu na swój nietypowy kształt pióropusza. Równie piękne są liście rośliny. Mają podłużny kształt, skórzastą strukturę - osiągają do 30 cm szerokości i 70 cm długości. 

W Polsce strelicję można spotkać w bukietach, choć coraz częściej także w formie doniczkowej - taka może jednak kosztować nawet 400-500 złotych. Niewątpliwą zaletą strelicji jest jednak to, ze jest wytrzymała i stosunkowo łatwo przystosowuje się do nowych warunków. To sprawia, że łatwiej się ją hoduje w domu. 

Zobacz wideo Zobacz, które rośliny najlepiej oczyszczają powietrze!

Strelicja nicolai, czyli strelicja biała do uprawy w domu

Strelicja nicolai, czyli inaczej strelicja biała to kolejna odmiana strelicji, która może upiększyć wnętrze naszego domu. Ten gatunek bardzo wolno rośnie i osiąga wysokość nieprzekraczającą 200 centymetrów. Posiada ona bardzo okazałe, pokaźnych rozmiarów liście o ciemnozielonej barwie. Wraz z dojrzewaniem rośliny liście pękają wzdłuż, przybierając formę pierzastą. W przypadku strelicji białej, podobnie jak przy innych roślinach tego gatunku najefektowniejsze są jej kwiaty przypominające głowę ptaka. W warunkach mieszkaniowych do kwitnienia jednak dochodzi rzadko, mimo starannej pielęgnacji

Strelicja stanowi doskonałą ozdobę nowoczesnych wnętrz. Zdjęcie ilustracyjneStrelicja stanowi doskonałą ozdobę nowoczesnych wnętrz. Zdjęcie ilustracyjne Mlle Sonyah/shutterstock.com

Strelicja: pielęgnacja rośliny

Jak pielęgnować strelicję? Chcąc hodować ją w domu trzeba znaleźć dogodne miejsce. Rośliny preferują stanowiska ciepłe i jasne z dostępem do świeżego powietrza. Nie należy ich jednak umieszczać przy oknie południowym, ponieważ wtedy słabo rosną. Warto szukając miejsca, wziąć pod uwagę, że rośliny nie tolerują przeciągów, nie będą też dobrze czuły się przy kaloryferze. Preferują wyrównaną temperaturę rzędu 20-23 stopni Celsjusza. Podłoże dla nich musi być odpowiednio zdrenowane i przepuszczalne (np. poprzez umieszczenie w donicy warstwy keramzytu).   

Dobrze jest zraszać liście od czasu do czasu wodą, aby zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny. Kiedy minie okres wiosennych przymrozków można strelicję w donicy wystawić na balkon lub taras. Ważne, aby było to miejsce lekko zacienione i osłoniętym od wiatru, który mógłby uszkodzić wiotkie kwiaty lub liście. Zanim nastaną jesienne chłody należy roślinę zabrać do domu. 

Strelicja: podlewanie i nawożenie

Wiosną i latem strelicję należy regularnie i dość obficie podlewać. Podłoże nie powinno być przesuszone, a jednocześnie roślina nie powinna "stać w wodzie", ponieważ źle znosi zalanie korzeni. W zimie przechodzi ona w okres spoczynku, dlatego podlewanie lepiej ograniczyć. Warto raz na dwa tygodnie zasilić ją nawozem z niską zawartością azotu, który ogranicza kwitnienie. 

Strelicja hodowana jest w szklarniach. Zdjęcie ilustracyjneStrelicja hodowana jest w szklarniach. Zdjęcie ilustracyjne SariMe/shutterstock.com

Strelicja: rozmnażanie rośliny

Strelicja wymaga, aby co jakiś czas ją przesadzić. Najlepiej zrobić to już po kwitnieniu. Jest to także odpowiedni moment na rozmnożenie rośliny. Pamiętajmy jednak, że aby odbyło się to bez szkody dla niej, musi ona posiadać odpowiednio okazałą bryłę korzeniową, którą trzeba delikatnie rozdzielić. Nową roślinę można także uzyskać z wysiewu nasion, jednak takie egzemplarze zakwitają dopiero po około 5 latach. 

Zobacz też: Kwiat kalatea: rodzaje, uprawa i pielęgnacja. Co to za roślina?

Więcej o: