Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie. Ostry duet: kaktus i sukulent
Wśród roślin łatwych w uprawie warto zwrócić uwagę na kaktusy i sukulenty. Do wyboru jest naprawdę wiele odmian, które godnie reprezentują grupę roślin w kategorii: niewymagające kwiaty doniczkowe. Bardzo dobrze czują się na parapecie w słonecznej części mieszkania. Spokojnie można zostawić je bez podlewania nawet na kilka dni. Kaktusy i sukulenty to rośliny, które nie potrzebują dużej ilości wody.
I chociaż w kategorii rośliny łatwe w uprawie kaktusy i sukulenty biją inne na głowę to dla osób, które oczekują efektu wow mogą być za małe. Po kaktusach czas więc na coś większego, poniżej zachęcamy do uprawy juki. To imponująca roślina, która potrafi pozytywnie zaskoczyć.
Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie? Zacznij od kaktusów lub sukulentów Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock
Zobacz też: Kwiaty do sypialni, czyli zdrowe i ozdobne rośliny, które warto mieć
Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie i oczyszczajace powietrze? Sprawdź koniecznie skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat wyglądem przypomina nieco anturium. Kwitnie w okresie od marca do września - jego poszczególne kwiaty zachowują świeżość przez kilka tygodni, po czym pojawiają się następne. Jest raczej mało wymagajacy, nie potrzebuje dużo światła, ale musisz zadbać o jego wilgotność. W okresie grzewczym dobrze jest zraszać jego liście.
Kwiaty doniczkowe dla początkujących- zacznij od juki
Czy w domowym zaciszu można stworzyć mini dżunglę bez większego wysiłku? Zdecydowanie tak, w realizacji wymarzonego azylu pomoże Ci popularna juka. Żadne inne kwiaty doniczkowe dla początkujących nie przyniosą oczekiwanego efektu w tak krótkim czasie. Jukę można od razu kupić w dużym rozmiarze, co więcej jej ostre i wiecznie zielone liście przypominają trochę palmę. Juka nie potrzebuje dużej ilości wody, zimną można ją nawet trochę przesuszyć. W słonecznych mieszkaniach warto ustawić ją na parapecie w formie naturalnej ochrony przed słońcem, które juka po prostu uwielbia. Oprócz juki roślina, która “zrobi wnętrze” na już, na teraz to “Wężownica” vel. Sansewieria, szczegóły poniżej.
Rośliny dla zabieganych? Sansewieria, o niej można zapomnieć
Sansewieria, nazywana też “Wężownicą” ma długie pionowe liście, które mogą osiągnąć nawet 3 metry długości. To kolejna roślina, która zrobi piorunujące wrażenie na gościach, a najlepsze jest to, że możesz o niej zapomnieć nawet przez miesiąc. Dokładnie taki okres czasu wytrzyma bez podlewania. Sansewieria dobrze czuje się zarówno na słońcu jak i w cieniu, można ją więc postawić w dowolnym miejscu. Do salonu w towarzystwie juki wprowadzi klimat dzikiego zachodu, a w łazience z oknem, klimat pięciogwiazdkowego spa- w sam raz na sobotni wieczór.
Niewymagające kwiaty doniczkowe, które pięknie kwitną? Sprawdź kalanchoe
W Polsce znana bardziej pod nazwą żyworódka, jej cechą charakterystyczną są delikatne małe różowe kwiaty. Żyworódka nie lubi przesadnej ilości wody, zimą można ją nawet trochę przesuszyć. Żyworódka podobnie jak aloes ma zastosowanie lecznicze. Dzięki zawartości witaminy C oraz mikro i makroelementów wykazuje właściwości regenerujące, przeciwzapalne i immunostymulujące. Okłady z liści żyworódki łagodzą bóle reumatyczne, a także pomogą w walce z trądzikiem.
Zobacz też: Olej tamanu - właściwości i zastosowanie. Co warto o nim wiedzieć?
Rośliny łatwe w uprawie? Na szczęście - Lucky Bamboo
To tak naprawdę dracena, która swoim kształtem przypomina bambusa. To modna roślina, która jedyne czego potrzebuje do życia to trochę cienia i wazon z wodą. Fantastycznie prezentuje się w szklanych pojemnikach i probówkach. Idealne rozwiązanie dla tych, którym przeszkadza obecność ziemi w mieszkaniu.
Lucky Bamboo prezentuje się świetnie i nie jest wymagający Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock
Zamiokulkas to roślina, którą można spotkać w wielu przychodniach, urzędach czy zakładach fryzjerskich. Jest piękny i bardzo odporny. Zamiokulkas wymaga miejsca półcienistego, ale toleruje także całkowite zacienienie. Raczej nie stawiajmy go w pełnym słońcu. Nie lubi zbyt dużej ilości wody, toleruje także okresy suszy. Poradzi sobie w pomieszczeniu z wilgornym i suchym powietrzu.
Zobacz też: Wrzos w domu oraz ogrodzie - sezon na te rośliny właśnie się zaczyna. Zasady uprawy i pielęgnacji