Skrzydłokwiat - roślina oczyszczająca powietrze w Twoim domu

Skrzydłokwiat to bardzo popularna roślina nadająca się do hodowli domowej. Jej największą zaletą są właściwości, dzięki którym znakomicie oczyszcza powietrze w pomieszczeniach. Sprawdź, jak o nią zadbać, aby kwitła jak najdłużej.

Kwiat: skrzydłokwiat. Wygląd i pochodzenie

Skrzydłokwiat jest rośliną pochodzącą z Kolumbii. Prezentuje się bardzo elegancko i co ważne oczyszcza powietrze w pomieszczeniu ze znajdujących się w nim toksyn. Pojedyncze, dekoracyjne śnieżnobiałe kwiaty skrzydłokwiatu górują nad bujnymi ciemnozielonymi, lśniącymi liśćmi. Liście mają wyraźnie zaznaczony nerw główny. Roślina swoim wyglądem przypomina nieco anturium. Kwitnie w okresie od marca do września - jej poszczególne kwiaty zachowują świeżość przez kilka tygodni, po czym pojawiają się następne. Skrzydłokwiat nadaje się do uprawy hydroponicznej, tzn. ścięte kwiaty utrzymają się kilka tygodni w wazonie.

Zobacz też: Hoja - uprawa i odmiany. Jak pielęgnować tę roślinę?

Skrzydłokwiat wallisa: czym się wyróżnia?

Skrzydłokwiat wallisa osiąga do 50 cm wysokości. Obficie kwitnie każdego roku. Poza białymi kwiatami w kształcie podłużnym, eliptycznym, jajowatym, roślinę zdobią też intensywnie zielone liście. Kwiaty utrzymują się do kilku tygodni, ale nawet bez nich skrzydłokwiat pozostaje atrakcyjną rośliną. Jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta trzeba go zabezpieczyć przed nimi, gdyż jest trujący. 

Skrzydłokwiat wallisa najlepiej odnajdzie się na stanowisku, gdzie promienie nie będą padały bezpośrednio na roślinę. Światło latem musi być przefiltrowane choćby przez zasłonę. Zimą lepiej przestawić roślinę w jaśniejsze miejsce. Skrzydłokwiat czuje się stosunkowo dobrze nawet w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Konieczne jest natomiast zapewnienie odpowiedniej wilgotności. Najlepiej zraszać jego liście codziennie, w szczególności gdy w pomieszczeniu działa centralne ogrzewanie. Zaleca się stosowanie do oprysku wody odstanej. 

SkrzydłokwiatSkrzydłokwiat Andrejs Marcenko/shutterstock.com

Skrzydłokwiat: pielęgnacja i uprawa

Jak pielęgnować skrzydłokwiat, aby pięknie wyglądał przez lata? Roślina lubi stanowisko półcieniste do cienistego. Przez cały rok powinna przebywać w równomiernej temperaturze 20-23 stopnie Celsjusza. Skrzydłokwiat rośnie w naturalnych warunkach w ciepłym i wilgotnym klimacie, dlatego ważne jest, aby w warunkach domowych zapewnić mu odpowiedni poziom wilgotności, np. poprzez spryskiwanie liści. Wiosną i latem warto stosować nawóz dla roślin doniczkowych -  sprawdzi się zarówno ten przeznaczony dla roślin o zielonych liściach, jak i ten dla roślin kwitnących.

Duże okazy skrzydłokwiatów można dzielić. Rozmnaża się je także z nasion, lecz jest to proces dość trudny. 

Skrzydłokwiat: podlewanie rośliny

Skrzydłokwiat podlewamy obficie odwapnioną wodą o temperaturze pokojowej. Należy unikać zalegania wody - dobrze sprawdzą się donice wyposażone w otwory odpływowe pozwalające szybko pozbyć się jej nadmiaru. Zimą podlewamy raczej skąpo. Ponieważ roślina jest szczególnie wrażliwa na sól, nawozić ją należy tylko wtedy gdy ziemia jest wilgotna. W miarę możliwości na wiosnę warto przesadzić skrzydłokwiat.

Zobacz wideo Jak dbać o rośliny w domu?

Skrzydłokwiat: ziemia. Jakie podłoże sprawdzi się najlepiej?

Zgodnie ze swoimi wymaganiami skrzydłokwiat powinien stać w osłonce wyłożonej wilgotnym kruszywem ceramicznym. Można go też umieścić na wilgotnym torfie albo postawić na misce wypełnionej wodą. Podczas wiosennego przesadzania warto zadbać, aby w ziemi znalazła domieszka gliny. 

Skrzydłokwiaty najlepiej rosną w podłożu torfowym, lub też na standardowej ziemi doniczkowej. Ziemia powinna być przepuszczalna i lekka. Idealną mieszanką do uprawy skrzydłokwiatu jest:

  • torf ogrodniczy
  • ziemia liściowa
  • piasek. 

Skrzydłokwiat należy stosunkowo często podlewać. Zdjęcie ilustracyjneSkrzydłokwiat należy stosunkowo często podlewać. Zdjęcie ilustracyjne New Africa/shutterstock.com

Skrzydłokwiat: żółte liście i inne choroby

Skrzydłokwiaty cierpią na kilka chorób, które bardzo negatywnie wpływają na ich kondycję i wygląd. Bardzo często ich liście żółkną i brązowieją. Schnięcie i opadanie liści może być efektem zbyt suchego powietrza. Wówczas pomaga zraszanie.

Skrzydłokwiat często atakowany jest przez przędziorki, które powodują pojawianie się żółtych plam na liściach. Wtedy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu do roślin doniczkowych. 

Kolejną chorobą dotykającą tej rośliny jest plamistość liści, która objawia się więdnięciem dolnych liści i pojawieniem się na nich ciemnobrązowych plam. W takim przypadku porażone liście trzeba usunąć, a całą roślinę opryskać preparatem grzybobójczym. W zależności od stopnia nasilenia plamistości, może okazać się jednak to nieskuteczne - wówczas roślina jest nie do odratowania.

Zobacz też: Sansewieria gwinejska. Odmiany, kwitnienie i pielęgnacja tej niezwykle odpornej rośliny

Więcej o: