Dracena - kwiat, który skutecznie oczyszcza powietrze

Pochodząca z tropikalnych i subtropikalnych rejonów Afryki oraz Azji, dracena to bardzo popularny kwiat. Nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i rzadko choruje. Odpowiednio pielęgnowana zachwyca pięknymi, i w zależności od odmiany, różnokolorowymi liśćmi. W wyglądzie przypomina nieco palmę, w warunkach domowych może osiągnąć wysokość nawet 2-3 metrów. Wyjaśniamy jak uprawiać i pielęgnować dracenę.

Dracena - jak uprawiać tę roślinę?

Jak uprawiać dracenę? Roślina ta jest dość łatwa w uprawie. Spośród jej kilkudziesięciu gatunków, ze względu na swoje walory estetyczne najczęściej wybierane są:

  •  Dracena goldiana
  •  Dracena wonna
  •  Dracena obrzeżona i dracena obrzeżona ''Tricolor''
  •  Dracena smocza
  •  Dracena deremeńska i dracena deremańska ''Warneckii''

Aby nasza dracena cieszyła oko swoim wyglądem, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki:

  • Temperatura otoczenia - dracena jako ciepłolubna roślina, do prawidłowego rozwoju potrzebuje dość wysokiej temperatury. Powinna ona wynosić od 18 do 25 stopni Celsjusza. Temperatura otoczenia zimą może być nieco niższa, jednak nie powinna spaść poniżej 15 stopni Celsjusza. Wyjątkowo, w przypadku draceny smoczej jest to 10 stopni Celsjusza zimą.
  • Wilgotność powietrza - dość wysoka od 50 do 65%.
  • Stanowisko - dracena potrzebuje światła słonecznego, jednak nie stawiajmy donicy na mocno nasłonecznionym stanowisku. Światło padające na dracenę powinno być rozproszone. Najlepsze miejsce to okno skierowane na wschód lub zachód. Wierzchołek tej rośliny kieruje się w stronę słońca, więc pamiętajmy o regularnym (co kilka tygodni) obracaniu donicy, tak aby jej wzrost był równomierny.
  • Podłoże - lekko kwaśne o pH 5,5 - 6,3.
  • Nawożenie - roślinę nawozimy co dwa tygodnie w okresie od wiosny do jesieni. Stosujemy płynny nawóz dla roślin pokojowych o ozdobnych liściach albo ten przeznaczony specjalnie dla dracen, juk oraz palm.
  • Przesadzanie - młode rośliny przesadzamy co rok. Starsze rzadziej - co 2-3 lata, wg. potrzeb draceny, gdy zauważymy, że bryle korzeniowej zaczyna brakować miejsca w doniczce.
  • Rozmnażanie - przez pobranie sadzonek wierzchołkowych i umieszczenie ich w wodzie, wilgotnym podłożu torfowym dla rozsady lub w specjalnym ukorzeniaczu, a następnie w wilgotnym podłożu.

Dracena to łatwa w uprawie roślina. Zdjęcie ilustracyjneDracena to łatwa w uprawie roślina. Zdjęcie ilustracyjne Mila Naumova/shutterstock.com

Kwiat maranta to bardzo wymagająca roślina. Zdjęcie ilustracyjne Maranta - kwiat o pięknie wybarwionych liściach. Odmiany i uprawa

Dracena: podlewanie. Ważna jest systematyczność

Draceny potrzebują regularnego podlewania. Podłoże w doniczce powinno mieć odpowiednią wilgotność, gdyż roślina źle znosi zarówno suszę, jak i zbyt intensywne podlewanie. W okresie intensywnego wzrostu dracenę podlewamy częściej, zaś zimą, gdy tempo wzrostu jest wolniejsze, ograniczamy nieco nawadnianie rośliny. Nie dopuszczajmy jednak do przesuszenia ziemi, powinna ona być zawsze lekko wilgotna.

Dracenę należy regularnie podlewać. Zdjęcie ilustracyjneDracenę należy regularnie podlewać. Zdjęcie ilustracyjne Chamomile_Olya/shutterstock.com

Dracena: pielęgnacja rośliny

Dracena, jeżeli chodzi o pielęgnację, nie jest wymagającą rośliną. Odpowiednio często nawożona i podlewana wniesie trochę egzotyki do naszego mieszkania i dodatkowo oczyści powietrze. Rzadko dotykają ją choroby czy szkodniki, warto jednak wiedzieć, jak roślina sygnalizuje problemy zdrowotne:

  • Liście wysuszone z brązowiejącymi krawędziami - niedostateczne nawodnienie, przenawożenie lub zbyt niska wilgotność powietrza.
  • Opadające liście - zbyt niska temperatura otoczenia.
  • Niewielkie i zniekształcone liście - zbyt rzadkie nawożenie.

Niekiedy na spodzie liści możemy zauważyć niewielkie brunatne owady zwane tarcznikami (usuwamy je przecierając liście miękką szmatką, nasączoną ciepłą wodą z mydłem). O pojawieniu się kolejnego szkodnika - przędziorka świadczą drobne, cienkie pajęczynki na liściach. W takiej sytuacji stosujemy oprysk odpowiednim preparatem i zwiększenie wilgotności powietrza. W okresie letnim warto pamiętać o regularnym zraszaniu rośliny miękką wodą.

Uprawa draceny, oprócz ozdoby pokoju przyniesie również korzyści dla naszego zdrowia. Roślina ta posiada bowiem zdolność do pochłaniania z otoczenia toksyn, takich jak: benzen, formaldehyd czy amoniak.

Wiedzmy, że spożycie przez kota czy psa liści lub korzenia draceny może grozić poważnym zatruciem albo śmiercią naszego pupila.

Dracena wonna. Zdjęcie ilustracyjneDracena wonna. Zdjęcie ilustracyjne Young Swee Ming/shutterstock.com

Zobacz wideo Jak zadbać o rośliny domowe?

Dracena wonna - wysoka i pachnąca. Najpopularniejsza odmiana

Dracena wonna (Dracaena fragrans) w środowisku naturalnym urasta nawet do 6 metrów. W uprawie doniczkowej jej wzrost jest ograniczony wysokością naszego sufitu. Roślinę charakteryzują długie (do 1 metra), szerokie, lancetowate liście koloru zielono-żółtego, które w zależności od odmiany posiadają różnobarwne pasy lub wzory. Odpowiednio pielęgnowana dracena wonna rozwija intensywnie pachnące wierzchołkowe kwiatostany z niewielkimi biało-zielonymi kwiatami. Ze względu na swoje rozmiary roślina ta potrzebuje dużo przestrzeni. Donicę, z żyznym i przepuszczalnym podłożem oraz z dużą warstwą drenażu na dnie, najlepiej postawić w przestronnym, jasnym, dobrze nasłonecznionym miejscu, w którym panuje temperatura 18-24 stopni Celsjusza.

Wśród odmian dracen wonnych, swoim wyglądem wyróżniają się:

  • Dracena ''Warneckii'' - ciemnozielone liście z białym obrzeżeniem i białymi smugami
  • Dracena ''White Stripe'' - zielone liście z podłużnymi pasami i smugami w białym kolorze
  • Dracena ''Victoria'' - zielone liście z obrzeżeniem koloru żółtego
  • Dracena ''Massangeana'' - szerokie, zielone liście z dużym pasem koloru żółtego.

Dracena wonna. Zdjęcie ilustracyjneDracena wonna. Zdjęcie ilustracyjne Photo_Traveller/shutterstock.com

Araukaria to iglak, który można z powodzeniem uprawiać w doniczce. Zdjęcie ilustracyjne Araukaria - oryginalny iglak w Twojej doniczce. Odmiany, pielęgnacja, uprawa

Dracena marginata - rodem z Madagaskaru

Dracaena marginata, czyli dracena obrzeżona wywodzi się z Madagaskaru. W środowisku naturalnym urasta nawet do 5 metrów, uprawiana w doniczce do 2,5 metrów. Dracena marginata posiada ozdobne, lancetowate liście najczęściej o barwie zielono-różowo-kremowej. Jej kwiatostan składa się z niewielkich, pachnących zielonych kwiatków w kształcie gwiazdy. Jednak roślina ta niezmiernie rzadko zakwita w domowych warunkach. Dracena marginata wymaga stanowiska jasnego z rozproszonym światłem. Wystawiona na pełne słońce gubi liście i ulega poparzeniu. Roślinę nawozimy co 2 tygodnie w okresie od wiosny do jesieni nawozem o zwiększonej dawce fosforu oraz potasu, lub przeznaczonym specjalnie do dracen. Na czas zimowy rezygnujemy z nawożenia. Pamiętajmy o odpowiednio częstym podlewaniu marginaty. Ziemia w donicy powinna byś stale lekko wilgotna. Bryła korzeniowa nie może jednak stać w wodzie, gdyż roślina zacznie gnić lub rozwinie się u niej choroba grzybowa.

Najciekawsze odmiany draceny obrzeżonej:

  • ''Bicolor'' - szaro zielone liście z obrzeżeniem o barwie białej i czerwonej
  • ''Tricolor'' - liście koloru zielonego posiadają czerwone obrzeżenie i kremowe prążki
  • ''Colorama'' - zielone liście z czerwono-różowym obrzeżeniem na brzegach i po obu stronach głównego unerwienia.

Dracaena marginata tricolor. Zdjęcie ilustracyjneDracaena marginata tricolor. Zdjęcie ilustracyjne Studio Light and Shade/shutterstock.com

Więcej o: