Jak uprawiać dracenę? Roślina ta jest dość łatwa w uprawie. Spośród jej kilkudziesięciu gatunków, ze względu na swoje walory estetyczne najczęściej wybierane są:
Aby nasza dracena cieszyła oko swoim wyglądem, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki:
Dracena to łatwa w uprawie roślina. Zdjęcie ilustracyjne Mila Naumova/shutterstock.com
Draceny potrzebują regularnego podlewania. Podłoże w doniczce powinno mieć odpowiednią wilgotność, gdyż roślina źle znosi zarówno suszę, jak i zbyt intensywne podlewanie. W okresie intensywnego wzrostu dracenę podlewamy częściej, zaś zimą, gdy tempo wzrostu jest wolniejsze, ograniczamy nieco nawadnianie rośliny. Nie dopuszczajmy jednak do przesuszenia ziemi, powinna ona być zawsze lekko wilgotna.
Dracenę należy regularnie podlewać. Zdjęcie ilustracyjne Chamomile_Olya/shutterstock.com
Dracena, jeżeli chodzi o pielęgnację, nie jest wymagającą rośliną. Odpowiednio często nawożona i podlewana wniesie trochę egzotyki do naszego mieszkania i dodatkowo oczyści powietrze. Rzadko dotykają ją choroby czy szkodniki, warto jednak wiedzieć, jak roślina sygnalizuje problemy zdrowotne:
Niekiedy na spodzie liści możemy zauważyć niewielkie brunatne owady zwane tarcznikami (usuwamy je przecierając liście miękką szmatką, nasączoną ciepłą wodą z mydłem). O pojawieniu się kolejnego szkodnika - przędziorka świadczą drobne, cienkie pajęczynki na liściach. W takiej sytuacji stosujemy oprysk odpowiednim preparatem i zwiększenie wilgotności powietrza. W okresie letnim warto pamiętać o regularnym zraszaniu rośliny miękką wodą.
Uprawa draceny, oprócz ozdoby pokoju przyniesie również korzyści dla naszego zdrowia. Roślina ta posiada bowiem zdolność do pochłaniania z otoczenia toksyn, takich jak: benzen, formaldehyd czy amoniak.
Wiedzmy, że spożycie przez kota czy psa liści lub korzenia draceny może grozić poważnym zatruciem albo śmiercią naszego pupila.
Dracena wonna. Zdjęcie ilustracyjne Young Swee Ming/shutterstock.com
Dracena wonna (Dracaena fragrans) w środowisku naturalnym urasta nawet do 6 metrów. W uprawie doniczkowej jej wzrost jest ograniczony wysokością naszego sufitu. Roślinę charakteryzują długie (do 1 metra), szerokie, lancetowate liście koloru zielono-żółtego, które w zależności od odmiany posiadają różnobarwne pasy lub wzory. Odpowiednio pielęgnowana dracena wonna rozwija intensywnie pachnące wierzchołkowe kwiatostany z niewielkimi biało-zielonymi kwiatami. Ze względu na swoje rozmiary roślina ta potrzebuje dużo przestrzeni. Donicę, z żyznym i przepuszczalnym podłożem oraz z dużą warstwą drenażu na dnie, najlepiej postawić w przestronnym, jasnym, dobrze nasłonecznionym miejscu, w którym panuje temperatura 18-24 stopni Celsjusza.
Wśród odmian dracen wonnych, swoim wyglądem wyróżniają się:
Dracena wonna. Zdjęcie ilustracyjne Photo_Traveller/shutterstock.com
Dracaena marginata, czyli dracena obrzeżona wywodzi się z Madagaskaru. W środowisku naturalnym urasta nawet do 5 metrów, uprawiana w doniczce do 2,5 metrów. Dracena marginata posiada ozdobne, lancetowate liście najczęściej o barwie zielono-różowo-kremowej. Jej kwiatostan składa się z niewielkich, pachnących zielonych kwiatków w kształcie gwiazdy. Jednak roślina ta niezmiernie rzadko zakwita w domowych warunkach. Dracena marginata wymaga stanowiska jasnego z rozproszonym światłem. Wystawiona na pełne słońce gubi liście i ulega poparzeniu. Roślinę nawozimy co 2 tygodnie w okresie od wiosny do jesieni nawozem o zwiększonej dawce fosforu oraz potasu, lub przeznaczonym specjalnie do dracen. Na czas zimowy rezygnujemy z nawożenia. Pamiętajmy o odpowiednio częstym podlewaniu marginaty. Ziemia w donicy powinna byś stale lekko wilgotna. Bryła korzeniowa nie może jednak stać w wodzie, gdyż roślina zacznie gnić lub rozwinie się u niej choroba grzybowa.
Najciekawsze odmiany draceny obrzeżonej:
Dracaena marginata tricolor. Zdjęcie ilustracyjne Studio Light and Shade/shutterstock.com