Samobadanie piersi - sprawdź, czy robisz to prawidłowo

Samobadanie piersi powinno być wykonywane regularnie. To profilaktyka, o którą można zadbać w domowym zaciszu. Badanie nie jest trudne i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. W kwestii zdrowia warto trzymać rękę na plusie. Sprawdź prostą instrukcję jak samodzielnie zbadać piersi.

Polki mają tendencję do zapominania o sobie, niestety także w tak ważnym temacie jakim jest zdrowie i badania profilaktyczne. Kampanie społeczne na ten temat konieczności badania piersi były obecne w przestrzeni publicznej już w latach 90., lecz pomimo to kobiety nadal stosunkowo rzadko odwiedzają gabinet ginekologa i decydują się na badania przesiewowe - mammografię. Nie mamy też wyrobionego nawyku samobadania piersi, tymczasem w kilku prostych krokach można wykonać to badanie w domu na przykład przed lustrem lub pod prysznicem. Październik to miesiąc walki z rakiem piersi, dlatego warto już dziś wykonać samobadanie piersi.

Zobacz też: Badaj piersi raz w miesiącu. Przypominamy, jak prawidłowo je kontrolować

Jak samodzielnie zbadać piersi? Instrukcja krok po kroku 

Im wcześniej wyrobimy sobie nawyk badania piersi tym większa szansa na zdrowie i dłuższe życie. Samobadanie piersi to temat, który pojawia się już na etapie szkoły średniej. Z biegiem czasu zapominamy jednak o nim, a regularność, obserwacja i kontrola ma tutaj kluczowe znaczenie. 

Jak samodzielnie zbadać piersi? Badanie wykonujemy przed lustrem: 

  • Stań nago i unieść obydwie ręce do góry - to ćwiczenie ma pomóc w sprawdzeniu kształtu piersi oraz koloru skóry. Zwróć szczególną uwagę na to, czy skóra nie jest przebarwiona, napięta lub pomarszczona w niektórych fragmentach.
  • Następnie przenieść ręce na biodra i ponownie sprawdź trzy powyższe czynniki: przebarwienia, marszczenie i stopień napięcia.

Badanie piersi przed lustrem warto zostawić sobie na spokojną chwilę, można z tego zrobić rytuał na przykład w konkretny dzień każdego miesiąca zgodnie z cyklem miesięcznym, więcej na ten temat dowiesz się w dalszej części artykułu. 

Jak badać piersi pod prysznicem: 

  • Lewą rękę należy położyć z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. Następnie trzema środkowymi palcami wykonujemy małe kółka od dołu do góry piersi i z powrotem. 
  • Wszystkie te czynności powtarzamy z prawą piersią. 

Zajmuje to chwilę i pozwala wykryć ewentualne zmiany, jeśli tak się stanie nie trzeba popadać w panikę, ponieważ nie każdy wykryty guzek oznacza raka piersi. Duże znaczenie ma też czas, w którym wykonujemy badanie.

Zobacz wideo Samobadanie piersi - kiedy i jak je wykonujemy?

Badanie piersi - kiedy jest najlepszy moment? 

Najlepszy czas na przeprowadzenie badania piersi to pierwszy tydzień zaraz po miesiączce. To właśnie wtedy znika obrzęk, który pojawia się przed i w trakcie okresu. To, z kolei gwarantujemy maksymalne obiektywną ocenę.  

Kobiety po menopauzie mogą zbadać się w dowolnym dniu miesiąca.  

Rak piersi: profilaktyka. Zmiany, o których trzeba poinformować lekarza

Jak powszechnie wiadomo, profilaktyka w przypadku raka piersi jest bardzo ważna. Poniżej lista objawów, które koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem:  

  • Nierówne piersi z obrzękiem, które zmieniły kształt oraz rozmiar. 
  • Wszelkie zmiany w okolicy brodawki: wyraźne wciągniecie do środka lub wypchnięta na zewnątrz. Zbyt stercząca brodawka. 
  • Zgrubienia na skórze, przebarwienia, marszczenie. 
  • Wyciekający płyn. 
  • Szerokie żyły na biuście. 
  • Obrzęk w okolicy ramienia. 

Profilaktyka raka piersi obejmuje szereg działań, nie można zatrzymać się na etapie badania przed lustrem lub pod prysznicem. Zawsze warto regularnie wykonać badanie mammografii oraz USG piersi. Lekarze zalecają badanie USG tuż po ukończeniu dwudziestego roku życia. Po 30 warto pójść na USG raz w roku, po 40 roku życia USG wykonuje się co pół roku i raz na dwa lata warto umówić się na badanie mammografem. Samobadanie w domu to czynność, którą warto powtarzać raz w miesiącu. 

Zobacz też: Mammobusy wróciły. Gdzie i kiedy można zrobić badanie?

Więcej o: