Fikus - roślina do biur i mieszkań. Jak dbać o fikusa?

Fikus to roślina, która od pewnego czasu jest bardzo popularna zarówno w biurach, jak i mieszkaniach. Fikus jest stosunkowo prosty w utrzymaniu, efektowny z uwagi na dekoracyjne liście, a wśród wielu odmian każdy znajdzie odpowiednią dla siebie.

Fikus – kwiat, który komunikuje się z właścicielem

Fikus, kwiat nazywany też figowcem, to roślina należąca do rodziny morwowatych. Istnieje ponad tysiąc gatunków fikusów, w większości są to rośliny drzewiaste, ale również krzewy i pnącza. Pochodzą z tropikalnych i subtropikalnych terenów Azji, Afryki i Australii. Uprawiane są zarówno jako rośliny użytkowe (np. figowiec pospolity), jak i kwiaty doniczkowe. Wśród kilkunastu odmian fikusów doniczkowych znajdują się rośliny różniące się wyglądem, wielkością liści oraz pokrojem. Wszystkie jednak mają bardzo podobne wymagania. I potrafią komunikować się z właścicielem.

Fikus to kwiat, który ma dość jasno określone preferencje odnośnie oświetlenia, temperatury i częstotliwości podlewania. Jeśli coś mu nie odpowiada – wyraża swoje niezadowolenie natychmiast, zrzucając liście. Jest to niezawodny sygnał dla właściciela, że fikus w mniejszym lub większym stopniu cierpi. Warto wówczas sprawdzić, co mu dolega: czy ma właściwe oświetlenie, temperaturę, a może zaatakowała go choroba. Osobliwe jest to, że fikus nie lubi być przestawiany, obracany bądź poruszany. Na częste zmiany stanowiska również może zareagować zrzuceniem liści.

Fikus tępy. Zdjęcie ilustracyjneFikus tępy. Zdjęcie ilustracyjne BublikHaus/shutterstock.com

Fikus to roślina, która nie tylko pełni funkcję ozdobną, ale także oczyszcza z benzoli i fenoli powietrze w pomieszczeniu. Fikus jest światłolubny, preferuje stanowiska nasłonecznione, ze światłem rozproszonym. Nie może być narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dlatego nie należy ustawiać go na południowych oknach. Nie lubi niskich temperatur i przeciągów, latem temperatura jego otoczenia powinna wynosić powyżej 20 stopni, zaś zimą – powyżej 15 stopni. Nie lubi też zbyt dużej ilości wody, dlatego po podlaniu nadmiar wody z podstawki należy usunąć. Fikusy warto zraszać, zwłaszcza latem, nie pogardzą też kąpielą pod prysznicem.

Zobacz też: Rhipsalis - kwiat patyczak. Co to za roślina? Podlewanie i pielęgnacja

Fikus – rozmnażanie rośliny

Początkujący posiadacze tego gatunku mogą zastanawiać się, czy możliwe jest rozmnażanie takiej rośliny, jak fikus. Rozmnażanie fikusów jest jak najbardziej możliwe i nie jest bardzo skomplikowane, choć niektóre gatunki, zwłaszcza początkującym, mogą sprawić pewne problemy. Najłatwiejsze do rozmnażania są: fikus sprężysty oraz fikus pnący. Generalnie fikusy rozmnaża się wegetatywnie, najczęściej wykorzystując metodę z wykorzystaniem sadzonek wierzchołkowych, która sprawdzi się w przypadku większości odmian. Metoda ta polega na odcięciu zdrowych, ulistnionych wierzchołków pędów o długości do 15 centymetrów, a następnie oderwaniu dolnych listków z sadzonki tak, by pozostało od 5 do 10 centymetrów nieulistnionego pędu. Sadzonki pozyskuje się wiosną i umieszcza na kilka dni w wodzie. Następnie sadzi się je w żyznym i wilgotnym podłożu, na głębokość około 5 centymetrów. Po podlaniu warto nakryć je folią i utrzymywać temperaturę około 25 stopni Celsjusza. W przypadku niektórych odmian konieczne może okazać się uprzednie użycie ukorzeniacza.

Fikus – odmiany. Poznaj najpopularniejsze odmiany fikusa

Doniczkowe gatunki fikusa można podzielić na trzy grupy:

  • rośliny o małych liściach;
  • rośliny o dużych liściach;
  • rośliny pnące i płożące.

Wśród roślin o małych liściach najpopularniejsze gatunki to:

  • fikus benjamina, którego cechą charakterystyczną jest ''płaczący'' pokrój;
  • fikus nitida, o pokroju lekko wzniesionym;
  • fikus australijski, o pokroju rozłożystym;
  • fikus deltolistny, z niemal okrągłymi liśćmi i małymi zielonkawymi owocami;
  • fikus tępy, z tępo zakończonymi liśćmi, często wybierany na drzewko bonsai.

Wśród roślin o dużych liściach znajdują się m.in.:

  • fikus sprężysty, o dużych, skórzastych, błyszczących liściach;
  • fikus lirolistny, z długimi, błyszczącymi z wierzchu liśćmi w kształcie liry;
  • fikus wąskolistny, charakteryzujący się długimi, wąskimi liśćmi;
  • fikus bengalski, o dużych, owłosionych, szorstkich liściach z widocznym unerwieniem.

Fikus bengalski. Zdjęcie ilustracyjneFikus bengalski. Zdjęcie ilustracyjne Farhad Ibrahimzade/shutterstock.com

Fikusy pnące i płożące to przede wszystkim:

  • fikus pnący (ficus pumila) – samoczepne pnącze o drobnych, jajowatych, dekoracyjnych liściach;
  • fikus czepny (ficus sagittata) – płożąca się roślina z ostro zakończonymi, lancetowatymi liśćmi.
Zobacz wideo Jak zadbać o rośliny domowe? Sprawdzone triki

Fikus benjamin – gatunek uniwersalny

Fikus benjamin, zwany też figowcem benjamińskim, jest jednym z najpopularniejszych gatunków fikusów hodowanych w mieszkaniach. Zwykle osiąga wysokość do 2 metrów, ale może urosnąć nawet do 5 metrów. Istnieją też jego odmiany miniaturowe. Charakteryzuje go zwisający pokrój, z tego powodu bywa też nazywany fikusem płaczącym. Fikus benjamina ma małe, skórzaste, błyszczące, spiczasto zakończone liście, gęsto osadzone na gałązkach. W odpowiednich warunkach może wykształcić korzenie powietrzne.

Fikus benjamin jest niezwykle wrażliwy na przestawianie i przekręcanie, nie lubi zbyt suchego powietrza, przeciągów i skoków temperatury, nie może też mieć zbyt mokrego podłoża. Wszystko to może być przyczyną zrzucania przez niego liści. A liście w przypadku rozmaitych odmian fikusa benjamina mogą się znacznie różnić od siebie:

  • fikus Natasja ma ładny pokrój i zielone liście,
  • fikusa Esther charakteryzują jasnozielone liście,
  • liście z białymi przebarwieniami posiada fikus Golden King,
  • charakterystyczne, lekko skręcone liście są typowe dla fikusa Barok.

Fikus benjamin. Zdjęcie ilustracyjneFikus benjamin. Zdjęcie ilustracyjne loflo69/shutterstock.com

Najbardziej dekoracyjne odmiany figowca beniamińskiego to: fikus Starlight z białym przebarwieniem liści, fikus Variegata z dwubarwnymi liśćmi oraz fikus Judi, którego liście mają żółtawe przebarwienia.

Fikus bengalski – drzewo w domu

Figowiec bengalski (banian) w naturalnym środowisku jest ogromnym drzewem, dochodzącym do 30 metrów wysokości. Odmiana domowa posiada bardzo dekoracyjne, owalne, duże liście z widocznym unerwieniem. Warto przycinać jego zbyt długie pędy, by utrzymać ciekawy pokrój rośliny. Oprócz walorów dekoracyjnych fikus bengalski ma także zdolność oczyszczania powietrza z toksyn, jest więc bardzo wartościowym i mało kłopotliwym domownikiem. Warto go często zraszać, a także przecierać regularnie jego liście wilgotną ściereczką.

Fikus bonsai – elegancja w każdym calu

Fikus bonsai tak naprawdę nazywany jest figowcem tępym (Ficus microcarpa). Odmiana ta jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych, które nadają się do formowania jako drzewko bonsai. Fikus tępy, nazywany też Ginseng, tworzy zgrubiałe u podstawy i oryginalnie poskręcane pędy, pękate i pokryte spękaną korą korzenie powietrzne oraz lancetowate, ciemnozielone, błyszczące liście. Nie jest zbyt trudny w uprawie, wymaga jasnego stanowiska i pokojowej temperatury, latem można wystawiać go na balkon lub taras, ale należy chronić go przed chłodem. Lubi optymalną wilgotność podłoża oraz podwyższoną wilgotność powietrza – warto spryskiwać jego liście wodą lub umieścić w pobliżu doniczki nawilżacz powietrza.

Zobacz też: Strelicja: rajski ptak w Twoim domu. Gatunki, pielęgnacja, rozmnażanie

Więcej o: