Piersi bulwiaste - co to za wada? Jak wygląda leczenie?

Piersi bulwiaste to jeden z typów wad występujących w obrębie biustu. Skutecznym wyjściem w przypadku ich wystąpienia okazuje się zabieg chirurgiczny. Plastyka piersi ma za zadanie nie tylko poprawę wizualną biustu, ale także zwalczanie problemów natury psychicznej i emocjonalnej.

Wady piersi: skąd się biorą?

Piersi, tak jak niemal każdy inny organ w ciele człowieka może zostać dotknięty wadami rozwojowymi. W przypadku piersi powód wystąpienia takiej deformacji zazwyczaj pozostaje nieznany. Jak wiadomo u przeważającej ilości kobiet biust nie jest idealnie symetryczny, jednak dysproporcja ta jest na tyle znikoma, że nie wymaga żadnych działań mających na celu poprawę jego wyglądu. 

Część kobiet cierpi jednak ze względu na widoczne gołym okiem wady piersi. Najczęściej starają się one, z pomocą dostępnych metod, skorygować wygląd biustu.

Do często występujących wad rozwojowych piersi zalicza się:

  • zespół Polanda, który polega na niedorozwinięciu piersi po stronie, po której występuje choroba; zespół ten charakteryzuje często brak dolnej części mięśnia piersiowego, na którym spoczywa pierś. Wada ta występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet; panie dotknięte nią często poddają się operacji biustu, w celu skorygowania jego asymetrii powstałej w wyniku schorzenia
  • piersi bulwiaste, czyli zniekształcenie piersi, które wyglądają dokładnie, jak bulwy.

Zobacz też: Piersi - jak wydobyć ich piękno? Rozmowa z dr n. med. Andrzejem Krajewskim

Piersi bulwiaste: co to takiego?

Czym są piersi bulwiaste? Zniekształcenie to po raz pierwszy pojawiło się w terminologii medycznej w 1976. Jak sugeruje sama nazwa, piersi dotknięte tą wadą przypominały swoim wyglądem korzeń bulwy. Jak dotąd nie określono dokładnych przyczyn powstawania wady. Wiadomo jednak, że u kobiet, które posiadają ją rozwój gruczołu piersiowego był ograniczony w kierunkach bocznych już w okresie pokwitaniowym. To, z kolei powoduje powstanie charakterystycznego zniekształcenia. 

Piersi dotknięte tą wadą mogą mieć różną wielkość. Odsetek pacjentek z przerostem, niedorozwinięciem i prawidłową objętością piersi jest na mniej więcej jednakowym poziomie. Bez względu na rozmiar biust ma widoczną asymetrię. 

Lekarze wyróżniają także stopnie rozwinięcia wady, jaką jest pierś bulwiasta:

  • najlżejsza postać wady obejmuje tylko środkowy, dolny kwadrant piersi 
  • II stopień wady objawia się niedorozwinięciem obu dolnych kwadrantów piersi
  • III stopień obejmuje niedorozwój wszystkich czterech kwadrantów piersi. 
Zobacz wideo Jak można poprawić wygląd piersi? Lekarz doradza

Bulwiaste sutki i piersi: jak poprawić ich wygląd?

Piersi bulwiaste to wada, która powoduje duże problemy natury psychicznej i emocjonalnej, zwłaszcza w przypadku młodych, dojrzewających dziewcząt. Dlatego często w dorosłym życiu decydują się one na poprawę wyglądu biustu z wykorzystaniem technik medycyny estetycznej. W przypadku piersi bulwiastych chirurg plastyk w zależności od stopnia nasilenia problemu może zaoferować różne rozwiązania. Niektóre panie decydują się na pomniejszenie biustu, inne na powiększenie go z użyciem implantów, a przy okazji wykonanie plastyki piersi, która niweluje asymetrię i sprawia, że zaczynają one wyglądać właściwie.

Często zabiegowi plastyki piersi towarzyszy także korekta okolicy sutków. W przypadku piersi bulwiastych sutki często mają tendencję do opadania, co można chirurgicznie zniwelować. 

Piersi tubularne: co to znaczy?

Piersi tubularne to inna nazwa piersi bulwiastych. Pamiętać należy, że tego typu wada gruczołu piersiowego może dotyczyć zarówno jednej, jak i obu piersi. Wady piersi są bardzo złożonym problemem, dlatego nie można bagatelizować zabiegu chirurgicznego, który poprawia ich wygląd, ale też komfort psychiczny pacjentki. Często oprócz zmiany kształtu piersi, wadzie towarzyszy także jej przerost lub niedorozwój. Wówczas interwencja chirurgiczna staje się bardzo trudnym i wymagającym zabiegiem. Niemniej jednak efekt takiej operacji w zdecydowany sposób podnosi komfort funkcjonowania kobiety.

Zabieg wymaga kilku dni pobytu w szpitalu oraz odpowiedniej rekonwalescencji. Według zaleceń do zwykłej, codziennej aktywności fizycznej pacjentka może wrócić po około miesiącu od zabiegu (chodzi tu przede wszystkim o ćwiczenia sportowe). 

Zobacz też: Dbanie o zdrowie piersi to nie jednorazowy temat

Więcej o: