Witaminy dla kobiet. Jakie przyjmować, gdy masz 30, 40 lub 50 lat?

Witaminy dla kobiet, aby skutecznie spełniały pokładane w nich nadzieje, muszą być odpowiednio dobierane do wieku. Inaczej wygląda suplementacja po 30, w inny sposób po 50. Jakie witaminy warto wybierać? Podstawą właściwego poziomu witamin jest odpowiednia dieta, warto jednak, po konsultacji z lekarzem uzupełniać niedobory tych substancji, które z pożywienia wchłaniają się gorzej.

Witaminy dla kobiet: po co je przyjmować?

Witaminy są substancjami niezbędnymi do życia i prawidłowego rozwoju. Ich bogatym źródłem jest zróżnicowane pożywienie. Bywa jednak, że i przy bardzo różnorodnym jadłospisie nie jesteśmy w stanie sobie zapewnić ich odpowiedniej dawki w naturalny sposób. Witaminy dla kobiet będą przy tym różniły się składem od tych, które zalecić można mężczyznom lub dzieciom. Kobiecy organizm ma bowiem inne zapotrzebowania w tym względzie. Trzeba jednak pamiętać, że każdą suplementację witamin należy skonsultować z lekarzem. 

Zobacz też: Moringa - nazywana "drzewem życia" - kosztuje 9 zł, a jest zdrowsza od szpinaku i bananów. To dopiero superfood

Jakie witaminy dla kobiet? Od czego zależy zapotrzebowanie na nie?

Kwestia tego, jakie witaminy dla kobiet powinno się zalecać, jest również uzależniona od szeregu zindywidualizowanych czynników. W zasadzie każdy ludzki organizm posiada nieco inne potrzeby. Przede wszystkim skupić trzeba się na wieku, który bardzo różnicuje potrzeby w zakresie suplementacji witaminowej. Ważny jest również tryb życia - panie uprawiające sport będą miały znacznie większe zapotrzebowania na witaminy i minerały. Dalej są takie kwestie, jak ciąża, karmienie piersią lub nawet dieta.

Witaminy dla kobiet po 30. Co powinna suplementować trzydziestolatka?

Zalecane witaminy dla kobiet po 30 nieco różnią się w zależności od trybu życia i planowanej przyszłości. Przykładem może być to, że kobieta, która zakłada w najbliższym czasie zajść w ciążę, powinna przyjmować kwas foliowy. Jego spożycie jest ważne dla rozwoju układu nerwowego nienarodzonego dziecka. Poza suplementacją duże ilości tego składnika można znaleźć w:

Problemom z koncentracją, zaburzeniom snu i zmęczeniu zapobiegnie magnez przyswajany wraz z witaminą B6, wpływającą na lepsze wchłanianie tego składnika. Pomocna będzie również witamina D, której niedobory uwydatniają się zwłaszcza jesienią. Osoby, które zdecydowały się na dietę wegańską, powinny przyjmować również witaminę B12.

Witaminy dla kobiet po 40. O czym należy pamiętać?

W przypadku witamin dla kobiet po 40 bardzo ważne jest wspomaganie organizmu w walce z wolnymi rodnikami. Tym ostatnim sprzyjają negatywne czynniki w rodzaju:

W zmaganiach z wolnymi rodnikami uszkadzającymi komórki i prowadzącymi do licznych chorób pomaga spożywanie zielonej herbaty, niektórych warzyw i owoców. Czasami jednak konieczne jest sięgnięcie po witaminy dla kobiet po 40. Muszą być one bogate w witaminy C, E, koenzym Q10, karotenoidy i flawonoidy.  

Po 40, ważne jest też przyjmowanie substancji odpowiadających za regulację apetytu - między innymi cynku i bardzo potrzebnych witamin z grupy B

Zobacz wideo Czy multiwitamina daje efekty?

Witaminy dla kobiet po 50. Co powinno się przyjmować?

Zestaw witamin dla kobiet po 50 czeka kolejna weryfikacja w stosunku do tych, które przyjmowane były w poprzednim okresie. Witamina D powinna być przyjmowana, ale wraz z nią bardzo ważny jest wysiłek fizyczny. Dobrze jest suplementować substancje poprawiające pamięć - luteinę, witaminy B1, B5 i B12. Dodatkowo mają one korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i przyczyniają się do redukcji zmęczenia. 

Dbałość o kości zapewni nam magnez, który korzystnie wpływa też na pracę mięśnia sercowego. Witaminy A i E zadbają o spowolnienie starzenia się skóry i dobry stan włosów. Pierwsza z nich wspomaga również wzrok. Witamina K warunkuje dobry stan pamięci i koncentracji. Warto również przyjmować cynk i selen, które wspomagają w zmaganiach ze starzeniem się komórek. 

Zanim jednak sięgniesz po witaminy, skonsultuj się z lekarzem. 

Zobacz też: Serum z witaminą C do twarzy - przepis, opinie, co to jest i dla kogo

Więcej o: