Jak rozpoznać, że związek jest toksyczny? 4 ważne oznaki

To m.in. ignorancja i przemoc emocjonalna. Jednak to nie koniec listy. Jakie jeszcze oznaki mogą wskazywać na to, że relacja jest toksyczna?

Przemoc fizyczna jest jedną z najważniejszych oznak świadczących o tym, że związek nie jest zdrowy. Nie możemy jednak zapominać, że równie groźna jest przemoc psychiczna, która odbiera ofierze poczucie własnej wartości i mocy sprawczej. Zachowania, które mogą o tym świadczyć, to m.in. destrukcyjna krytyka, wywieranie presji, kontrola, prześladowanie. 

Zrzucanie odpowiedzialności na partnera lub partnerkę

Będąc w związku z drugą osobą, nie możemy zapominać, że każdy z nas odpowiada za swoje czyny i decyzje. Jeśli więc ktoś zrzuca winę za swoje błędy na partnera lub partnerkę, doprowadza do sytuacji, w której rozwiązywanie jakichkolwiek problemów jest niemożliwe.

Ciągła ignorancja

Gdy partner ignoruje nasze zdanie, nie zwraca na nas uwagi, nie czujemy się ważni i kochani, a nasza samoocena spada. Wiadomo, że każdemu zdarza się gorszy dzień, kiedy nie mamy ochoty na interakcje z innymi. Jednak jeśli tego typu zachowania powtarzają się często, może oznaczać to, że relacja nie jest zdrowa. 

Chorobliwa zazdrość

Zazdrość w związkach jest czymś normalnym. Zdaniem niektórych, zupełny jej brak jest wręcz czymś podejrzanym. Problem pojawia się jednak gdy staje się ona chorobliwa, a partner na każdym kroku doszukuje się oznak niewierności.

Może cię także zainteresować:

Zobacz wideo