9 zachowań, dzięki którym rozpoznasz narcyza. To m.in. wykorzystywanie innych dla osiągnięcia własnych celów

Narcyzm kojarzony jest z pewnością siebie i przekonaniem o własnej wyjątkowości. Jednak pod tą maską kryje się bardzo często lęk i niska samoocena. Jak rozpoznać narcyza? Oto dziewięć cech i zachowań charakterystycznych dla tego typu osobowości.

Zdaniem amerykańskiego psychoterapeuty Stephena Johnsona narcyz to osoba, która w wyniku trudnych doświadczeń (najczęściej na etapie dzieciństwa) ukryła swoje "prawdziwe ja" i zastąpiła je "fałszywym ja". Jak dowiadujmy się z artykułu poświęconego tej kwestii, który pojawił się na portalu "Psychologia w praktyce":

Narcyzm charakteryzuje osobę zaabsorbowaną sobą, próżną, z nadmiernym poczuciem własnej ważności, wyjątkowości i wyższości, czemu towarzyszy poczucie wyjątkowych uprawnień, roszczeniowość i arogancja.

Jak rozpoznać narcyza? 9 zachowań i cech,

Fałszywe narcystyczne ja zazwyczaj odbierane jest przez otoczenie jako nadęcie, wywyższanie się, czy uważanie się za kogoś lepszego od innych. Jednak w głębi duszy taka osoba jest zlękniona i bardzo niepewna. Jak rozpoznać narcyza? Oto dziewięć cech i zachowań, które wyszczególniła amerykańska terapeutka małżeńska Darlene Lancer. 

  1. Brak empatii dla uczuć i potrzeb innych osób;
  2. potrzeba nadmiernego podziwu;
  3. wyolbrzymione poczucie własnej wartości;
  4. uznanie dla prestiżu;
  5. marzenia o nieograniczonej władzy, wielkim sukcesie;
  6. roszczeniowość;
  7. wykorzystywanie innych osób dla osiągnięcia swoich celów;
  8. arogancja;
  9. przekonanie, że inni nam wszystkiego zazdroszczą. 

Mimo że pozornie osoby narcystyczne wydają się wyjątkowo pewne siebie i zadowolone ze swojego życia, często jest to fałszywy obraz. Jak nie wychować narcyza? Poznaj nasz poradnik dla rodziców, w którym ekspertka udziela wielu cennych wskazówek >>

Może cię także zainteresować:

Zobacz wideo
Więcej o: