Błędy, które niszczą związek. Wielu z nas popełnia je nieświadomie

Jakie działania mają destrukcyjny wpływ na relację z drugą osobą? To m.in. chorobliwa zazdrość oraz nadmierna kontrola. Jednak to nie koniec listy. Oto kilka błędów, które warto wyeliminować.

Jednym z takich destrukcyjnych zachowań jest nadmierne krytykowanie partnera. Gdy skupiamy się tylko i wyłącznie na wadach i zapominamy o zaletach, unieszczęśliwiamy nie tylko drugą osobę, ale także samych siebie.

Warto wspomnieć, że seksuolożka dr Pepper Schwartz uważa, że kluczem do udanej relacji są komplementy. Jej zdaniem nie należy koncentrować się tylko i wyłącznie na wadach drugiej osoby. Lepiej jest, gdy doceniamy to, co w niej dobre i co jakieś czas jej o tym przypominamy. W dłuższej perspektywie ma to bardzo dobry wpływ na związek

Chorobliwa zazdrość

Zdaniem wielu osób zazdrość jest czymś naturalnym w związku. Co więcej, jej całkowity brak wydaje się nieco podejrzany. Nie możemy jednak zapominać, że nadmierna zazdrość w relacji nie jest niczym dobrym. Wówczas jedna ze stron jest ciągle zdenerwowana, a druga atakowana. W takim układzie nikt nie czuje się dobrze. 

Kontrola drugiej osoby

Każdy z nas ma prawo do prywatności. Dlatego kontrolowanie partnera jest zachowaniem bardzo toksycznym. Wynika ono zazwyczaj z braku zaufania do drugiej osoby. Musimy jednak mieć świadomość, że zaufanie jest jednym filarów związku, bez którego relacja nie jest w stanie przetrwać. 

Unikanie trudnych tematów

Zamiatanie problemów pod dywan nigdy nie kończy się dobrze. Dlatego, gdy się pojawiają, rozmawiajmy na ich temat, szukajmy wspólnych rozwiązań. Nie jest to przyjemne, ale dobrze wpływa na związek. - Trudne rozmowy wzmacniają związek. Tłumienie naszych uczuć jest więc bardzo złym rozwiązaniem - mówił w rozmowie z portalem Edziecko.pl Krzysztof Górski, psychoterapeuta i trener z Fundacji Sto Pociech.

Może cię także zainteresować:

Zobacz wideo
Więcej o: