Wiązanki na Wszystkich Świętych 2020- tradycyjne czy zrobione własnoręcznie?

Wiązanki na Wszystkich Świętych 2020 są stworzone z różnych materiałów. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. Piękną i ekologiczną wiązankę można także przygotować samodzielnie w domu.

Wiązanki na Wszystkich Świętych- plastikowe realia kontra eko-wiązanki

Święto Wszystkich Świętych to w Polsce wyjątkowy czas zadumy i tęsknoty za bliskimi, którzy odeszli. Pierwszego listopada odwiedzamy cmentarze, gdzie zapalamy symboliczne znicze i kładziemy wiązanki. Większość z nich to te stworzone z plastikowych kwiatów, które po pewnym czasie wyrzucamy, co jest bardzo nieekologicznym zachowaniem.

Nie wszyscy jednak decydują się na tradycyjne, plastikowe wieńce, część osób kupuje naturalne kwiaty w donicy, niektórzy tworzą własne ekologiczne wieńce z pomocą całej rodziny. Poniżej kilka pomysłów na wiązanki na Wszystkich Świętych, które przygotujesz samodzielnie. 

Wiązanki na Wszystkich Świętych 2020. Zdjęcie ilustracyjneWiązanki na Wszystkich Świętych 2020. Zdjęcie ilustracyjne Deliciosa/shutterstock.com

Zobacz też: Stroiki na Wszystkich Świętych 2020: zobacz jakie stroiki są najpopularniejsze

Modne wiązanki na Wszystkich Świętych- naturalna baza plus ozdoby 

Modne wiązanki na Wszystkich Świętych to także te, które zrobimy samodzielnie. W sklepach wielobranżowych z artykułami do dekoracji już w okolicach października pojawiają się elementy, które możemy wykorzystać do przygotowania naturalnej wiązanki. Oto kilka rad dotyczących ich własnoręcznego zrobienia:

  • Przygotowanie wiązanki warto zacząć od bazy z naturalnego materiału, który jest już uformowany na przykład w kształcie koła lub serca. Taka gotowa baza w zależności od wielkości kosztuje od 30 do 50 zł. 
  • Przy pomocy zwykłego sznurka lub kawałka drutu można przygotować bazę samodzielnie lub zamocować ozdoby do zakupionej bazy w sklepie. 
  • Ozdobą może być wszystko: suszone kwiaty, malowane szyszki, a nawet jarzębina. Dla osób, które lubią materiały z odzysku sprawdzą się materiałowe kwiaty lub elementy ozdobne sprzed roku lub uszkodzone egzemplarze (do naturalnej bazy można dodać sztuczne kwiaty, często są one dobrze wykonane i doskonale imitują prawdziwe. Pamiętajmy jednak o segregacji, gdy zechcemy taki wianek wyrzucić). 

Kompozycja z żywych kwiatów zamiast wiązanki na Wszystkich Świętych. Zdjęcie ilustracyjneKompozycja z żywych kwiatów zamiast wiązanki na Wszystkich Świętych. Zdjęcie ilustracyjne Contadora1999/shutterstock.com

Proces przygotowania wiązanki jest czasochłonny, jeśli planujemy kilka sztuk należy zarezerwować sobie pół dnia, nie licząc przygotowań. Co mają zrobić osoby, które nie mają tyle czasu i jednocześnie nie chcą kupować gotowych wiązanek? 

Zobacz też: Niepowtarzalne znicze: zobacz jakie znicze będą popularne w tym roku

Jaka wiązanka na Wszystkich Świętych dla zabieganych? 

Jaką mamy alternatywę dla wiązanki na Wszystkich Świętych? Dobrym pomysłem są naturalne kwiaty w donicy, najbardziej popularny gatunek to oczywiście chryzantemy. Coraz częściej w gotowych wiązankach pojawiają się też naturalne róże. Bardzo ciekawym rozwiązaniem może być instalacja z mchu, naturalnych kwiatów oraz roślin ozdobnych. Osoby, które często odwiedzają groby bliskich mogą zdecydować się też na kamienny wazon oraz cięte kwiaty, które przy kolejnej wizycie na cmentarzu można wymienić na nowe, a w przypadku przymrozku przygotować piękny suchy bukiet.

Kwiaty w donicy zamiast wiązanki na Wszystkich Świętych. Zdjęcie ilustracyjneKwiaty w donicy zamiast wiązanki na Wszystkich Świętych. Zdjęcie ilustracyjne aurelie le moigne/shutterstock.com

Cięte kwiaty w wazonie na Wszystkich Świętych. Zdjęcie ilustracyjneCięte kwiaty w wazonie na Wszystkich Świętych. Zdjęcie ilustracyjne borsmenta/shutterstock.com

Wiązanki na wszystkich świętych 2020- rodzinna tradycja 

Nie da się nie zauważyć, że młode pokolenie coraz bardziej zwraca się w stronę amerykańskiego święta Halloween. Aby podtrzymać piękną tradycję oraz klimat Wszystkich Świętych warto zaprosić dzieci oraz młodzież do przygotowania wianków. To doskonały pretekst do tego, aby spędzić razem trochę czasu i powspominać tych, których zabrakło, ale nadal są obecni w naszych wspomnieniach. 

Zobacz wideo Duda o 1 listopada: Nie chcę, aby na cmentarzach gromadziło się zbyt wiele osób. Razem z żoną zrezygnujemy z tradycji

Zobacz też: Dziady: co to za zwyczaj? Dziady a Halloween

Więcej o: