5 rzeczy, o które najczęściej kłócą się małżeństwa. Pieniądze to tylko początek listy

"Twoja matka wtrąca się w nasze życie". "Znowu nie pozmywałeś naczyń". Brzmi znajomo? To właśnie jedne z tych powodów, dla których w małżeństwach dochodzi do kłótni najczęściej.

Nie ma małżeństw idealnych. Mniejsze i większe kłótnie, drobne sprzeczki, awantury czy generalnie problemy zdarzają się w każdym związku. Najważniejsza jest jednak komunikacja i umiejętność szczerej i otwartej rozmowy, o tym, co nam przeszkadza i co nas boli. O co najczęściej kłócą się małżeństwa? Poznaj pięć podstawowych powodów.

Zobacz wideo

1. O co najczęściej kłócą się małżeństwa? Kłótnia typu "kto ma rację"

Kłótnia typu "kto ma rację" to jedna z tych najczęściej występujących. Może dotyczyć zarówno bardziej błahych tematów związanych np. z codziennością, domowymi obowiązkami czy zakupami, jak również poważnych zagadnień, dotyczących wspólnej przyszłości, jak np. planowanie dzieci czy miejsce zamieszkania. Ludzie mają różne charaktery i życiowe doświadczenia, a co za tym idzie odmienne opinie. Dodatkowo w małżeństwie dość często każde z partnerów chce zaznaczyć swoją pozycję, co często wychodzi właśnie w kłótniach.

2. O co najczęściej kłócą się małżeństwa? Kłótnia typu "ty nic nie robisz, wszystko jest na mojej głowie"

Kolejnym powodem, który bardzo często jest źródłem wielu kłótni, jest podział ról i obowiązków. Czasem bywa tak, że to jedna ze stron bierze wszystko na siebie, druga zaś przyzwyczaja się do tego. U tej pierwszej prędzej czy później pojawia się poczucie niesprawiedliwości oraz frustracja. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwcześniej ustalić podział ról i obowiązków, który oczywiście można zmieniać i dostosowywać na bieżąco do zmieniających się sytuacji.

3. O co najczęściej kłócą się małżeństwa? Kłótnia typu "tobie nie zależy, już się nie starasz"

Na początku większości związków jest pięknie i różowo. Obie strony się starają wywrzeć jak najlepsze wrażenie i zabiegają o tę drugą osobę. Jednak w każdej relacji prędzej czy później dochodzi do tego, że ten ogromny ogień z początków znajomości po prostu słabnie. I wtedy pojawia się uczucie, że ta druga strona nie stara się już, że jej nie zależy. Ponadto do związków wkrada się rutyna i monotonia.

4. O co najczęściej kłócą się małżeństwa? Kłótnia o pieniądze

Temat pieniędzy należy do tych szczególnie drażliwych. Zdaniem psycholożki dr Terri Orbuch w związkach bardzo istotna jest szczerość w kwestiach dotyczących finansów. Według badaczki pary nie tylko nie powinny mieć przed sobą tajemnic, ale także wspólnie tworzyć plany, które są akceptowalne dla dwóch stron. Dlatego tak ważne jest, aby temat pieniędzy poruszać dość wcześnie, ponieważ prędzej czy później i tak sam się pojawi. I duża szansa, że skończy kłótnią.

5. O co najczęściej kłócą się małżeństwa? Kłótnia o teściową

Teściowa to kolejny dość częsty powód do kłótni wśród małżeństw. Zazwyczaj jednej ze stron nie podoba się, że matka partnera zbyt wtrąca się w ich sprawy, daje dobre rady (ze swojego punktu widzenia), czy krytykuje. Dlatego tak ważne jest, aby postawić jasne i wyraźne granice, oczywiście uprzejmie i kulturalnie, ale stanowczo.

Więcej o: