Bromelia - jak pielęgnować tę roślinę, by dobrze rosła?

Jednym z bardziej interesujących i zwracających uwagę kwiatów uprawianych w domu jest bromelia. Jak pielęgnować tę roślinę oraz jakie zapewnić jej warunki, by cieszyła oko właścicieli i gości?

Kwiat bromelia: charakterystyka

Kwiat bromelia to roślina, która należy do rodziny ananasowatych. Wyróżnia się bardzo wiele jej gatunków – mogą być duże lub całkiem małe, zawsze natomiast wyrastają z koncentrycznie umiejscowionych liści. Bromelie w naturze rosną w tropikalnych regionach Południowej i Północnej Ameryki. Co ciekawe, znaczna większość tych roślin w naturalnym środowisku przyjmuje rolę epifitów i rośnie na drzewach, nie zabierając im jednak ani substancji odżywczych, ani wody.

Bromelie, które można uprawiać w doniczce, charakteryzują się pięknym, barwnym pióropuszem złożonych z lekko wygiętych, ostro zakończonych listków. Zdecydowanie najczęściej można znaleźć rośliny o czerwonych liściach, jednak wybór tak naprawdę jest ogromny: zdarza się bowiem natrafiać na różowe, żółte, fioletowe, jasnozielone, a nawet w interesujące plamki. Co ciekawe, rozeta pióropusza wyrasta z innych liści, które okazują się dłuższe i intensywnie zielone.

Wśród najczęściej sprzedawanych, a zarazem wybieranych odmian bromelii, można znaleźć takie kwiaty, jak:

  • guzmania – posiada czerwony lub żółty pióropusz oraz długie liście w zielonym kolorze,
  • echmea – rozeta różowej barwy, a także ozdobne liście w kolorze szarozielonym,
  • frizea – swoimi liśćmi przypomina guzmanię, jednak ma płaski pióropusz składający się z bardzo drobnych listków,
  • neoregelia – rozetę w jej przypadku wieńczą wyjątkowo urodziwe, różowe liście.

Bromelia występuje w różnych odmianach. Zdjęcie ilustracyjneBromelia występuje w różnych odmianach. Zdjęcie ilustracyjne John R Martin/shutterstock.com

Zobacz też: Anginka - co to za roślina? Uprawa, pielęgnacja, podlewanie

Bromelia – kwiat, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji

Wiele roślin doniczkowych może być polecanych początkującym amatorom zieleni, w tym właśnie bromelia. Kwiat ten nie sprawia raczej problemów podczas uprawy, choć oczywiście trzeba mu zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju. Najlepszą temperaturą dla wzrostu tego kwiatu jest przedział między 22 a 24 stopnie Celsjusza. Nie potrzebuje też jej zmiany na niższą w okresie zimowym – wystarcza mu około 20 stopni. Warto zwrócić uwagę na to, że zbyt duży spadek temperatury może doprowadzić do śmierci bromelii. Zimą należy też zapewnić jej więcej słońca i postawić ją po stronie jaśniejszej wystawy okiennej (oznaką zbyt małej ilości światła jest wyraźne ciemnienie liści). Latem nie powinno się natomiast przesadzać w drugą stronę, ponieważ łatwo doprowadzić do przegrzania rośliny. W takim wypadku końce liści brązowieją.

Bromelia jest bardzo dekoracyjną rośliną. Zdjęcie ilustracyjneBromelia jest bardzo dekoracyjną rośliną. Zdjęcie ilustracyjne Huy Thoai/shutterstock.com

Roślina ta źle znosi przeciągi, dlatego też nie warto stawiać jej naprzeciwko często otwieranych drzwi balkonowych. Najczęściej wymaga rozproszonego światła, a nie bezpośredniego nasłonecznienia. Wyjątek stanowią bromelie o srebrzących się liściach – je można ustawić na parapecie wschodnim lub zachodnim. Bromelia dobrze poradzi sobie w podłożu uniwersalnym, chociaż warto zadbać o to, by znalazł się w nim także torf oraz piasek.

Choć mogłoby się wydawać, że do obumarcia rośliny dojdzie dosyć szybko, często wokół głównej rozety pojawiają się kolejne małe. Te trzeba przesadzić do nowej doniczki, by uzyskać nowy kwiat. Trzeba jednak pamiętać, że małe rozetki muszą zostać przy mateczniku tak długo, aż ten całkowicie nie obumrze.

Zobacz wideo Jak poprawnie dbać o rośliny?

Bromelia: podlewanie rośliny

Warto także wiedzieć, ile wody potrzebuje bromelia. Podlewanie rośliny powinno się odbywać regularnie, choć nie należy przesadzać z ilością wody (roślina sama potrafi ją magazynować u nasady liści). Powinno się wykorzystywać odstaną, odwapnioną wodę w temperaturze pokojowej. Jeśli podlewanie okaże się zbyt obfite, bardzo prawdopodobne, że bromelia zgnije. Istotne jest także to, by wodę przeznaczoną do podlewania tej rośliny wlewać w jej rozetę. Powodem okazuje się fakt, że bromelie chłoną wodę poprzez liście, a nie jak większość roślin – przez korzenie. Roślinę należy więc podlać raz na tydzień, a woda właściwie nie powinna wyciekać do podłoża. Warto też wziąć pod uwagę to, że jeśli do podlewania bromelii wybierze się wodę zbyt twardą, na liściach pojawią się nieestetyczne białe ślady.

Zobacz też: Strelicja: rajski ptak w Twoim domu. Gatunki, pielęgnacja, rozmnażanie

Więcej o: