Stroiki na Wszystkich Świętych 2020: zobacz jakie stroiki są najpopularniejsze

Stroiki na Wszystkich Świętych 2020 to zarówno modele tradycyjne, z żywych kwiatów, ale także inne nowoczesne wiązanki, które ukazują niesamowity kunszt florystów.

Stroiki na Wszystkich Świętych: tradycyjny element dekoracji grobów

1 listopada, czyli Święto Wszystkich Świętych to w Polsce szczególny czas. Większość osób wyrusza wtedy, aby odwiedzić groby bliskich zmarłych. W naszej kulturze i tradycji dbałość o mogiły zmarłych z rodziny, ale także zmarłych bohaterów narodowych jest niezwykle ważnym elementem. Dlatego pod koniec października da się zauważyć zwiększony ruch w okolicach cmentarzy, gdzie odbywa się coroczne sprzątanie i dekorowanie grobów. Przed 1 listopada na większości nagrobków pojawiają się specjalnie przygotowane znicze i stroiki na Wszystkich Świętych, które mają stanowić symbol naszej pamięci o tych, którzy już odeszli. 

Zobacz też: Niepowtarzalne znicze: zobacz jakie znicze będą popularne w tym roku

Nowoczesne stroiki na Wszystkich Świętych: co proponują floryści?

Święto Wszystkich Świętych, jak i następujący dzień po nim Dzień Zaduszny to czas, kiedy powinniśmy się pochylić nieco bardziej nad tajemnicą życia i śmierci, wspomnieć o naszych bliskich zmarłych, odwiedzić ich mogiły czcząc w ten sposób pamięć o nich. Jednak jak co roku dla części osób priorytetowa stanie się kwestia oprawy tego święta, czyli zadbania o jak najbardziej wystawne dekoracje na grobach. Na grobach najczęściej widoczne są tradycyjne stroiki wykonane z żywych i sztucznych kwiatów, które w zależności od upodobań mogą być stworzone z różnego gatunku kwiatów o różnorodnej kolorystyce. Coraz więcej osób poszukuje jednak nowoczesnych stroików na Wszystkich Świętych, które będą się wyróżniać wśród morza chryzantem. Bez problemu takie kompozycje można otrzymać w kwiaciarniach pod warunkiem wcześniejszego złożenia zamówienie. Nowoczesne stroiki są zdecydowanie prostsze i elegantsze w swojej formie. Często do ich stworzenia używa się kwiatu kalii, która jest bardzo trwała i pięknie prezentuje się samodzielnie lub w zestawieniu z innymi kwiatami. Jeśli nie masz własnej koncepcji nowoczesnego stroika na Wszystkich Świętych wystarczy udać się do kwiaciarni lub pracowni florystycznej, gdzie dostępne są katalogi pokazowe, ale również doświadczeni floryści są w stanie zaproponować ciekawe rozwiązania.

 
 
 
 
 

Stroiki na Wszystkich Świętych z chryzantem: tradycyjne rozwiązania zawsze w cenie

Stroiki na Wszystkich Świętych kojarzone są głównie z chryzantemami. Kwiaty te należą do rodziny astrowatych i są niezwykle wytrzymałymi bylinami. Obecnie wyróżniamy około 50 gatunków, które rosną dziko głównie w Azji, na obszarach: Chin, Japonii, Korei oraz Mongolii. 

Chryzantema zachwyca pięknymi kwiatami, które kwitną późną jesienią. W naszym kraju uprawiana jest jako roślina z przeznaczeniem na rabaty, do donic oraz na kwiat cięty. Najczęściej spotkać ją można właśnie na cmentarzach w czasie Wszystkich Świętych. Swoją popularność w tym czasie zawdzięcza późnemu kwitnieniu i wyjątkowej trwałości - w donicach może przetrwać nawet kilkanaście tygodni, pod warunkiem, że nie przemarznie. Jej dodatkowym walorem w stroikach na Wszystkich Świętych jest różnorodność kolorów w jakich występuje: od bieli, poprzez żółć, róż, fiolet aż po ciemne bordo. 

 
 
 

Stroiki na Wszystkich Świętych z żywych kwiatów czy sztucznych? Na co się zdecydować?

Utarło się, że stroiki na Wszystkich Świętych z żywych kwiatów są najlepszym wyborem. I owszem mają one wiele zalet. Przede wszystkim wyglądają pięknie i naturalnie. Z drugiej strony są jednak mało praktyczne. Biorąc pod uwagę temperatury panujące w Polsce w listopadzie, są narażone na bardzo szybkie przemarznięcie, co sprawia, że nadają się już tylko do wyrzucenia. Ponadto, aby utrzymać je w dobrej kondycji należy przynajmniej raz w tygodniu pojawić się na cmentarzu w celu ich podlewania, a to w wielu przypadkach warunek bardzo trudny do spełnienia bądź niewykonalny. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wiązanki z kwiatów sztucznych: materiałowych, silikonowych lub z jeszcze innych tworzyw sztucznych. Wiele z nich jest naprawdę starannie wykonanych, co powoduje że można je pomylić z żywymi odpowiednikami. Ponadto nie wymagają one dodatkowych zabiegów. Co więcej, wiele z nich można bez problemu wyczyścić i ponownie użyć - pamiętajmy, że ciągłe wyrzucanie i kupowanie nowych sztucznych stroików nie stoi w zgodzie z ekologią. Starajmy się maksymalnie wykorzystywać rzeczy, które już są w użytku i nie produkować zbędnych odpadów. 

Zobacz też: Będą zalecenia dla wiernych przed 1 listopada. "Sytuacja jest ekstremalnie zmienna"

Zobacz wideo Święto Zmarłych. Czy będziemy mogli pójść na groby?
Więcej o: