Jak usunąć z ubrań ślady po żelazku? Z pomocą przyjdzie m.in. zimna woda, a także ziemniaki

Każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się ustawić żelazko na zbyt wysoką temperaturę, co zaowocowało nieestetycznymi wyświeceniami na ubraniach. Niestety, walka z nimi nie należy do najłatwiejszych. Póki jednak są świeże, można spróbować się ich pozbyć kilkoma domowymi sposobami.

Świecące ślady, które powstają na ubraniach podczas prasowania to wynik działania zbyt wysokiej temperatury. Te wyświecenia to nic innego jak właśnie przypalenia. Jednak takie ślady po żelazku mogą powstać również wtedy, gdy przestrzegasz zaleceń dotyczących prasowania danej tkaniny, jednak na ubraniu pozostał niewypłukany detergent - wówczas to on ulega przypaleniu. Niestety, stare świecące plamy po żelazku są niemożliwe do usunięcia, jednak te świeże można spróbować usunąć. Im szybciej zaczniesz działać, tym większa szansa na uratowanie ulubionej odzieży. Ślady po żelazku na ubraniach mogą powstać także wtedy, gdy żelazko jest brudne. Wtedy, w pierwszej kolejności, należy je dokładnie wyczyścić.

Zobacz wideo Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Jak usunąć z ubrań ślady po żelazku?

Najprostszym sposobem na pozbycie się niechcianych wyświeceń będzie zadziałanie na nie zimną wodą oraz parą. W tym celu spryskaj powstałe ślady zimną wodą (używając butelki z atomizerem), a przytrzymaj żelazko z parą trzy/cztery centymetry nad ubraniem, poddając je działaniu pary. 

Jeśli natomiast metoda z parą nie da pożądanych efektów, można sięgnąć po sposób z użyciem octu spirytusowego. Wystarczy, że połączysz go z wodą w stosunku dwa do trzech (dwie części octu i trzy części wody), delikatnie zwilżysz roztworem ściereczkę i lekko natrzesz materiał, na którym pojawiły się wyświecenia. Następnie przełóż materiał na drugą stronę, umieść na nim ściereczkę zwilżoną preparatem i przeprasuj żelazkiem. 

Błyszczące plamy po żelazku pojawiły się na wełnianej odzieży? Tu z pomocą przyjdą ziemniaki. W tym celu pokryj zabrudzenia pulpą ze świeżo utartych ziemniaków bez skórki i delikatnie  wyszczotkuj.

Więcej o: