Dziś Światowy Dzień Oszczędzania! Co wiesz o tym święcie?

Światowy Dzień Oszczędzania przypada 31 października. Jest to jedna z akcji, która ma uświadomić społeczeństwu konieczność posiadania oszczędności. Co to za święto i jak można je celebrować?

Światowy Dzień Oszczędzania 2020: skąd wzięła się ta inicjatywa?

Światowy Dzień Oszczędzania to ciekawa inicjatywa, która uświadamia jak ważne jest posiadanie oszczędności. Jest to wydarzenie, które może pochwalić się dość długą i ciekawą historią. Powstało bowiem jako projekt przedstawicieli banków europejskich, którzy zebrali się podczas pierwszej Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych w Mediolanie w 1924 roku. W zjeździe uczestniczyli przedstawiciele 27 krajów w liczbie 354 osób. Doszli oni do zgodnego wniosku, że dzięki oszczędzaniu społeczeństwo może zapewnić sobie stabilizację i odpowiedni rozwój. Choć wnioski były jak najbardziej trafne, to jednak dość szybko idea oszczędzania przepadła w obliczu II wojny światowej, a następnie ekspansji komunizmu zwłaszcza w naszej części Europy. Obecnie Polacy również nie słyną jako naród posiadający duże oszczędności. Nie ma w nas przekonania o konieczności posiadania zapasu finansowego, choć - co pocieszające - z roku na rok ulega to zmianie. 

Młodsze pokolenie coraz bardziej dostrzega konieczność racjonalnego zarządzania swoimi finansami. Nie chodzi tu bynajmniej o posiadanie jakiś wielkich kwot gotówki, ale o umiejętne rozdzielenie wydatków potrzebnych i koniecznych od tych, które można sobie odpuścić. W ten sposób zaoszczędzone małe kwoty w perspektywie czasu mogą urosnąć do całkiem pokaźnych rozmiarów. A na co najczęściej odkładamy pieniądze? Otóż cele nie zmieniają się od lat - wzrasta tylko ilość osób deklarujących oszczędzanie. Większość osób przyznaje, że zbiera fundusze na:

  • remont mieszkania/domu
  • wydatki konsumpcyjne (zakup samochodu, wysokiej jakości sprzętu RTV, AGD itp.)
  • wyjazd wakacyjny. 

W celu powiększenia swoich oszczędności zazwyczaj wstrzymujemy się z nabyciem luksusowych produktów do czasu, gdy ich cena zostanie obniżona lub nadarzy się okazja do otrzymania rabatu. Chętnie korzystamy z akcji promocyjnych, sezonowych wyprzedaży i innych możliwości zakupu dobrej jakości produktów w atrakcyjnych cenach. Oznaką rozwagi konsumenckiej jest także coraz częstsze korzystanie z możliwości wykupienia dodatkowego ubezpieczenia nabywanych produktów, które pozwala na długie i bezproblemowe użytkowanie. Ciekawą formą oszczędzania, a przy tym dbania o środowisko jest:

  • korzystanie z wielorazowych opakowań, siatek zakupowych,
  • korzystanie z portali promujących możliwość wymiany ubraniami i innymi przedmiotami użytkowymi (zabawki dziecięce, elementy wyposażenia mieszkań itp.)
  • rezygnacja z papierowych faktur na rzecz elektronicznych (niektórzy operatorzy oferują dodatkowe rabaty za przejście na e-fakturę).

I tak można wyliczać jeszcze wiele sposobów na oszczędzanie środków finansowych, które można spożytkować w wiele ciekawszy sposób. 

Zobacz też: Nie kupowała żadnych nowych rzeczy przez rok. Zdumiewające, ile zdołała zaoszczędzić

Kiedy jest Światowy Dzień Oszczędzania? 

Jak już wyżej wspomniano Światowy Dzień Oszczędzania ustanowiono już w 1924 roku. Podczas kongresu ustalono, że co roku 31 października obchodzony będzie Światowy Dzień Oszczędzania, któremu towarzyszyć będą wydarzenia o charakterze informacyjnym i edukacyjnym. Wszystko to ma na celu uświadomienie konieczności posiadania odpowiednich oszczędności w celu zapewnienia sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwa i poczucia stabilizacji. 

Polacy jak wynika z badań prowadzonych przez różne podmioty są w wysokim stopniu narodem zadłużonym. Z roku na rok rośnie jednak również liczba osób decydujących się na oszczędzanie, nawet w niewielkim stopniu. Niemal 20 proc. obywateli naszego kraju deklaruje, że swoje dodatkowe fundusze zbiera w tzw. "skarpecie". Większość decyduje się na zdeponowanie oszczędności w banku, wybierając w tym celu konta osobiste, konta oszczędnościowe czy lokaty kapitałowe. Dużo bardziej sceptycznie podchodzimy do lokowania pieniędzy w różnego typu funduszach inwestycyjnych, gdzie istnieje ryzyko poniesienia straty. 

Zobacz też: Jak skąpa jesteś - 8 typów mądrego kupca

Zobacz wideo Sposoby na oszczędzanie wody. Jak to robić?
Więcej o: