Maranta - kwiat o pięknie wybarwionych liściach. Odmiany i uprawa rośliny

Wśród popularnych ozdobnych roślin do domu znajduje się maranta. Kwiat ten jest uprawiany przede wszystkim ze względu na różnobarwne liście, które różnią się fantazyjnym wzorem w zależności od odmiany.

Maranta leuconeura: kwiat o dużych wymaganiach i wyjątkowym wyglądzie

Maranta leuconeura to roślina pochodząca z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej, posiadająca charakterystyczne, ozdobne liście. Warto wiedzieć, że zalicza się ona do roślin składających się na noc. To oznacza, że jej liście, kiedy zbliża się wieczór, stają niemal w pionie (to, do jakiego stopnia się prostują, zależy od odmiany i konkretnego egzemplarza), a rano mocno się rozkładają. Czasem ruch liści jest dostrzegalny gołym okiem, a ich wędrówkę można obserwować, robiąc roślinie zdjęcia o różnych porach tego samego dnia.

Uprawa maranty niestety nie jest zbyt prosta, dlatego nie poleca się jej raczej początkującym amatorom kwiatów. Przede wszystkim, jako roślina z rodziny marantowatych, bywa kapryśna, chociaż nie tak jak jej kuzynka calathea. W przypadku uprawy obydwu bardzo ważna jest wysoka wilgotność powietrza (normalnie maranty i calathee rosną w warunkach tropikalnych, dlatego muszą mieć ją zapewnioną, by nie obsychały im końcówki liści).  Aby powietrze w pomieszczeniu, w którym znajdują się maranty, było odpowiednio wilgotne, warto pomyśleć o nawilżaczu (ewaporacyjnym bądź ultradźwiękowym) albo poustawiać doniczki na podstawkach wypełnionych kamyczkami i wodą.

Maranta leuconeura. Zdjęcie ilustracyjneMaranta leuconeura. Zdjęcie ilustracyjne Helga_777/shutterstock.com

Marantę bardzo łatwo przelać, dlatego potrzebuje odpowiedniego, silnie przepuszczalnego podłoża. Tak naprawdę żadna z ziemi dostępnych w sklepach nie będzie dobra do hodowli tej rośliny – najlepiej skorzystać z własnoręcznie stworzonej mieszanki (bazą często bywa kwaśny torf, jednak konkretnych przepisów warto poszukać na specjalistycznych stronach). Dzięki dobrze przygotowanemu podłożu będziemy mieć pewność, że korzenie rośliny nie zgniją. Należy także ostrożnie podchodzić do podlewania i decydować się na nie po przeschnięciu górnej warstwy ziemi (najlepiej sprawdzić jej stan palcem). 

Marant nie można stawiać na bezpośrednim słońcu, ponieważ łatwo ulegają poparzeniom. Dobrze znoszą półcień, choć mogą się w nim źle wybarwiać, a najlepsze są dla nich stanowiska jasne, ze światłem rozproszonym. Dobrze też zadbać o to, by maranty nie rosły w pomieszczeniach, w których temperatura spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Warto mieć świadomość, że choć są to okazałe rośliny, rosną wszerz, nie w górę, często zawisając swoimi łodygami nad doniczką.

Zobacz też: Aloes - przesadzanie, rozmnażanie, właściwości. Co to za roślina?

Maranta tricolor i maranta kerchoveana: najpopularniejsze odmiany

Wśród najpopularniejszych odmian tych roślin można wymienić dwie:

  • Maranta tricolor – a właściwie Maranta Fascinator Tricolor, jak sama nazwa wskazuje, tworzy liście, które wybarwiają się na trzy kolory: ciemnozielony kolor liści zdobi jasnozielony, pionowy szlaczek oraz wyraziste, czerwonopomarańczowe unerwienie. Spody liści natomiast są intensywnie czerwone.
  • Maranta kerchoveana – ta odmiana ma zdecydowanie prostszy wzór i nie jest tak zdobna. Jej liście są jasnozielone, natomiast zdobią je symetrycznie rozmieszczone, ciemne (jeśli dobrze wybarwione – czarne) plamy.

Maranta kerchoveana. Zdjęcie ilustracyjneMaranta kerchoveana. Zdjęcie ilustracyjne manhattan_artfrt/shutterstock.com

Obie opisane wyżej odmiany są łatwo dostępne i można je znaleźć w wielu sklepach ogrodniczych. Czasem też, w sezonie, są sprzedawane w większych marketach.

Zobacz wideo Jak dbać o rośliny?

Maranta lemon lime, maranta kerchoveana variegata, maranta silver band i maranta black: rośliny kolekcjonerskie

Maranta posiada też swoje odmiany kolekcjonerskie, które stanowią prawdziwą gratkę dla miłośników tych roślin. Są to chociażby:

  • Maranta lemon lime – to dosyć rzadko spotykana odmiana o zielonych liściach i unerwieniu w jaskrawym kolorze limonki. Jest jaśniejsza od maranty tricolor, choć nieco podobna do niej z pokroju liści, które mają również zielone spody;
  • Maranta kerchoveana variegata – to coraz częściej spotykana odmiana maranty kerchoveana, której liście wykazują wariegację, czyli mozaikowość fenotypową, co oznacza, że na ich powierzchni pojawiają się kremowe plamy o różnym pokroju. To czyni tę marantę zdecydowanie bardziej atrakcyjną wizualnie i niepowtarzalną od zwyczajnej kerchoveany;
  • Maranta silver band – to rzadka odmiana rośliny z szerokim, srebrzystozielonym pasem przecinającym środek każdego liścia i lekko zaznaczonym unerwieniem;
  • Maranta black – bardzo rzadka odmiana maranty, która przypomina nieco odmianę lemon lime, jednak posiada bardzo wyraźne, czarne znaczenie wokół paska przebiegającego przez środek liścia, dzięki czemu jej unerwienie staje się jeszcze bardziej widoczne.

Maranta to bardzo wymagająca roślina. Zdjęcie ilustracyjneMaranta to bardzo wymagająca roślina. Zdjęcie ilustracyjne Farhad Ibrahimzade/shutterstock.com

Tego rodzaju rośliny rzadko pojawiają się w sklepach z kwiatami, a jeśli już, bardzo szybko się sprzedają. Czasem szczepki wystawiane są na aukcjach i idą za naprawdę duże pieniądze.

Maranta: cena rośliny

W zasadzie każdy może sobie pozwolić na taką roślinę, jaką jest maranta. Cena oczywiście jest bardzo zróżnicowana i zależy od odmiany, jaką się wybierze. Popularne odmiany, takie jak maranta tricolor i maranta kerchoveana, można dostać za 20-30 złotych, w zależności od wielkości sadzonki. W przypadku odmian kolekcjonerskich trzeba się jednak przygotować na spory wydatek. Najbardziej dostępną marantę kerchoveanę variegatę da się znaleźć za 60-80 złotych, ale już na przykład za marantę lemon lime, już ukorzenioną, ale posiadającą około dwóch-trzech liści, należy zapłacić około 250 złotych. Bardzo rzadko pojawiająca się maranta black w takiej samej postaci to z kolei wydatek rzędu 500 złotych.

Zobacz też: Bromelia - jak pielęgnować tę roślinę, by dobrze rosła?

Więcej o: