Dzień Rozrzutności przypada 31 października 2020. Co to za święto?

Dzień Rozrzutności przypada już w sobotę, 31 października. Co ciekawe, w tym samym dniu obchodzimy też Światowy Dzień Oszczędzania.

Dzień Rozrzutności 2020: jak racjonalnie planować budżet?

Dzień Rozrzutności 2020 przypada w tym samym dniu co Dzień Oszczędzania. Jest to w pewnym sensie paradoks, gdyż oszczędzanie z rozrzutnością zdecydowanie nie idą w parze. Jak do tej pory Polacy byli zdecydowanie zwolennikami rozrzutnego stylu życia, o czym świadczy wysoki poziom zadłużenia społeczeństwa, które swoje potrzeby konsumpcyjne realizuje na kredyt. Od kilku lat trend ten ulega na szczęście zmianie. Coraz większy odsetek Polaków deklaruje posiadanie oszczędności (w 2019 ponad 50 proc.). Wiele osób decyduje się również na zbieranie funduszy na określony cel (np. zakup sprzętu, remont mieszkania czy wakacje), zamiast realizowanie go w oparciu o pożyczkę lub kredyt. 

9 faz małżeństwa. Na tym etapie wiele kobiet decyduje się na romans5 rzeczy, o które najczęściej kłócą się małżeństwa. Pieniądze to tylko początek listy

Dzień Rozrzutności 2020 to jeden dzień w roku, w ciągu którego każdy z nas powinien pozwolić sobie na przyjemności. Nie powinny one jednak przyjmować takiego wymiaru, który rujnowałby nasz budżet. A niestety do takich mamy największą słabość. Zakupy ponad stan potrafią zrujnować nawet najbardziej zrównoważony budżet. Dlatego warto korzystać z różnego typu narzędzi, które pozwalają czuwać nad stanem naszych finansów. W tym celu warto np. korzystać z mobilnych aplikacji bankowych, dzięki którym mamy stały podgląd naszej bieżącej sytuacji budżetowej i które dają możliwość analizowania naszych wydatków i prognozowania przyszłej sytuacji. Przydatne są też narzędzia do planowania domowego budżetu - tu możemy wprowadzić podział na kategorie wydatków: rachunki, jedzenie, kultura i inne, co pozwala określić, które sfery najbardziej obciążają nasz budżet i gdzie możemy poszukać oszczędności.

Zobacz wideo Sposoby na oszczędzanie wody. Jak to robić?

Kiedy jest Dzień Rozrzutności? 

Dzień Rozrzutności wypada 31 października. Polacy jako społeczeństwo coraz częściej mogą sobie pozwolić na niewielką rozrzutność, dzięki ciągle rosnącemu poziomowi płac. Poprawa kondycji finansowej w większości gospodarstw domowych jest efektem transferów społecznych, ale też ciągle rosnącego poziomu płac. Dzięki temu, że w portfelu przeciętnego Polaka znajduje się więcej pieniędzy, istnieje też większa szansa na oszczędzanie większych lub mniejszych kwot. Wiele osób w tym celu korzysta z produktów bankowych, takich jak konta osobiste, oszczędnościowe czy lokaty. Sporo osób wciąż jednak nie ma zaufania do ofert bankowych, dlatego swoje oszczędności deponuje w tzw. "skarpecie".

Warto oszczędzać!Warto oszczędzać!

Bez względu na to, gdzie lokujemy nasze pieniądze ważne jest to, aby posiadać pewien zapas finansowy, który pozwala nam na bezpieczne i stabilne funkcjonowanie. Jak wskazują badania największe trudności z oszczędzaniem mają osoby młode, między 18 a 30 rokiem życia, które dopiero wkraczają na rynek pracy. Zdecydowanie lepiej radzą sobie w tym zakresie osoby w wieku od 31 do 40 oraz od 41 do 50 lat - zazwyczaj jest to efektem osiągniętej przez nich stabilizacji życiowej i zawodowej, a także nabytego doświadczenia.

Więcej o: