Bardzo rzadko możemy spotkać osoby o naturalnych, rudych włosach. Jest to najrzadziej występujący kolor włosów na świecie.
Przez długi czas uważano, że za rude włosy odpowiada jeden gen, czyli MCR1, który jest dziedziczony od obojga rodziców. W 2018 roku badacze z Roslin Institute przeprowadzili największe badania dotyczące tej kwestii. Wzięli pod lupę niemal 350 tysięcy kodów DNA (zarejestrowanych w brytyjskim Biobanku). W czasie porównywanie DNA rudowłosych z kodami osób o innych kolorach włosów zidentyfikowano aż osiem wcześniej nieznanych różnic. Co więcej, okazało się, że niektóre z tych genów mają wpływ na to, kiedy MC1R jest aktywny, a kiedy nie.
Rudowłosych najczęściej możemy spotkać w Szkocji, Anglii, Irlandii oraz w krajach skandynawskich. Co ciekawe, w pierwszym z wymienionych krajów aż 19 procent osób ma naturalnie rude włosy.
Najczęstszym kolorem włosów jest czarny. Szacuje się, że występuje on aż u 80 procent światowej populacji. Z takim kolorem włosów rodzą się najczęściej mieszkańcy Azji, Afryki, Ameryki Południowej oraz Europy Południowej.
Drugie miejsce należy do włosów brązowych. Kolor ten spotykany jest u 11 procent społeczeństwa. Trzecie miejsce zajmuje blond. Okazuje się, że naturalnie taki kolor włosów ma zaledwie trzy procent populacji. Najrzadszy jest z kolei rudy. Osoby o tym kolorze włosów stanowią nieco ponad jeden procent ludności świata.
Może cię także zainteresować: