To najrzadszy kolor włosów na świecie. Może pochwalić się nim tylko jeden procent populacji

Zastanawialiście się kiedyś, jaki kolor włosów występuje najczęściej na świecie, a jaki najrzadziej? Okazuje się, że w tym przypadku dysproporcja jest ogromna.

Bardzo rzadko możemy spotkać osoby o naturalnych, rudych włosach. Jest to najrzadziej występujący kolor włosów na świecie. 

Gdzie najwięcej osób ma rude włosy?

Przez długi czas uważano, że za rude włosy odpowiada jeden gen, czyli MCR1, który jest dziedziczony od obojga rodziców. W 2018 roku badacze z Roslin Institute przeprowadzili największe badania dotyczące tej kwestii. Wzięli pod lupę niemal 350 tysięcy kodów DNA (zarejestrowanych w brytyjskim Biobanku). W czasie porównywanie DNA rudowłosych z kodami osób o innych kolorach włosów zidentyfikowano aż osiem wcześniej nieznanych różnic. Co więcej, okazało się, że niektóre z tych genów mają wpływ na to, kiedy MC1R jest aktywny, a kiedy nie.

Rudowłosych najczęściej możemy spotkać w Szkocji, Anglii, Irlandii oraz w krajach skandynawskich. Co ciekawe, w pierwszym z wymienionych krajów aż 19 procent osób ma naturalnie rude włosy. 

80 procent populacji ma naturalnie czarne włosy

Najczęstszym kolorem włosów jest czarny. Szacuje się, że występuje on aż u 80 procent światowej populacji. Z takim kolorem włosów rodzą się najczęściej mieszkańcy Azji, Afryki, Ameryki Południowej oraz Europy Południowej.  

Drugie miejsce należy do włosów brązowych. Kolor ten spotykany jest u 11 procent społeczeństwa. Trzecie miejsce zajmuje blond. Okazuje się, że naturalnie taki kolor włosów ma zaledwie trzy procent populacji. Najrzadszy jest z kolei rudy. Osoby o tym kolorze włosów stanowią nieco ponad jeden procent ludności świata.

Może cię także zainteresować:

Zobacz wideo Loki przy pomocy prostownicy. Pokazujemy, jak to zrobić:
Więcej o: