Dzień Spódnicy. Jak świętować ten osobliwy dzień?

Dzień Spódnicy przypada 30 października 2020. Poznaj historię spódnicy i dowiedz się, jak na przestrzeni lat świętowano to nietypowe święto.

Dzień Spódnicy 2020: kiedy obchodzimy?

30 października 2020 obchodzimy Dzień Spódnicy. I choć wydaje się, że jest to mocno sfeminizowane święto, to nic bardziej mylnego. Wystarczy sięgnąć po historię stroju jakim jest spódnica. A ta jest dość długa, bo pierwsze informacje o tego typu odzieniach pochodzą z okresu setek lat przed naszą erą. Odzienia ze skór przypominające współczesne spódnice nosili nasi przodkowie - zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dopiero wiele lat później nastąpił wyraźny podział, według którego głównymi użytkowniczkami spódnic stały się kobiety. Choć nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o Szkotach, u których spódnica, czyli kilt jest elementem męskiego stroju narodowego po dziś dzień. Stanowi to jednak wyjątek w skali światowej.

Na przestrzeni lat spódnice przeżywały wiele przemian. Zmienna moda wpływała na ich długość i fason. Obecnie żaden dom mody nie pozwoli sobie na pominięcie tego jakże istotnego elementu garderoby w swoich kolekcjach. W sklepach i butikach można odnaleźć tak wiele różnych modeli spódnic, że każda kobieta znajdzie coś co będzie korespondowało z jej stylem i figurą.

Dzień Spódnicy to okazja, która chętnie celebrowana jest w szkołach. Kilka lat temu doszło nawet na tym tle do konfliktu, kiedy to w jednej ze szkół uczniowie ubrani w spódnice mieli być zwolnieni z odpytywania (zarówno dziewczynki, jak i chłopcy). Rodzicom jednak nie spodobała się ta inicjatywa. I mimo tłumaczeń, że akcja miała być formą zabawy i integracji społeczności uczniowskiej to niektórzy dopatrywali się w niej ukrytego przekazu genderowego. Czy w tym roku Dzień Spódnicy odbije się równie głośnym echem? Raczej trudno się tego spodziewać, gdyż w dobie koronawirusa tego typu kwestie schodzą na drugi plan.

Zobacz też: Dzień Bez Stanika 2020. Kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Stanika?

Kiedy jest Dzień Spódnicy?

Dzień Spódnicy przypadający w tym roku na piątek 30 października jest dobrą okazją do przejrzenia swojej garderoby i włożenia ulubionej spódnicy. W końcu kiedy jak nie w dniu jej święta. Spódnica jest dobrym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Bardzo dobrze sprawdza się jako garderoba służbowa - w wielu dużych korporacjach kobiety zobowiązane są nawet do rezygnacji z wygodnych spodni na rzecz eleganckich spódnic. Tego typu ubranie jest też bardzo fajne w przypadku, gdy wybieramy się na niezobowiązujące spotkanie z przyjaciółmi lub randkę.

Spódniczki sprawdzają się też w przypadku uprawiania niektórych sportów - wystarczy tu wspomnieć tenisistki czy siatkarki plażowe, które chętnie wybierają specjalne sportowe mini. Bez względu na okazję czy okoliczności warto od czasu do czasu urozmaicić swój wizerunek i jeśli na co dzień nie jesteś fanką spódnic, to przynajmniej raz w roku pokonaj swoją niechęć i świętuj Dzień Spódnicy 2020!

Zobacz wideo Zobacz przepis na halloweenowe babeczki
Więcej o: