Halloween jest to święto, które do naszego kraju przywędrowało z zachodu. Najwystawniej i najhuczniej jest ono celebrowane w USA, ale także w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. I choć wydaje się na pierwszy rzut oka, że ogranicza się ono do komercyjnych zabiegów dużych koncernów, to tak naprawdę genezy Halloween można dopatrywać się w wierzeniach starożytnych ludów. Początków tej kontrowersyjnej tradycji można szukać w wierzeniach druidów celtyckich, którzy twierdzili, że w tym dniu duchy mają ułatwioną możliwość powrotu do świata żywych w celu odpokutowania swoich grzechów. Aby się przed nimi chronić ludzie wieczorem z 31 października na 1 listopada palili wielkie ogniska. Pod wpływem szerzenia się wiary chrześcijańskiej zwyczaje te zaczęły ulegać przekształceniu. I w ten sposób wyodrębniono Święto Wszystkich Świętych obchodzone po dziś dzień jako wspomnienie zmarłych, którzy trafili do nieba. Dzień później, 2 listopada wspominamy wszystkich zmarłych i modlimy się za ich dusze.
Zobacz też: Makijaż na Halloween dla dorosłych. Sprawdź 5 pomysłów na straszny make-up
Kiedy jest Halloween? Święto obchodzone jest w przeddzień Wszystkich Świętych, czyli wieczorem z 31 października na 1 listopada. Wtedy to w pobliżu domostw pojawiają się charakterystyczne lampiony wykonane z wydrążonych dyń, do których wnętrza wkłada się zapalone świece. Tego wieczora do domów pukają też grupy przebranych dzieciaków z radosnym okrzykiem: "cukierek albo psikus!". Warto więc odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w zapas słodyczy, aby nie zabrakło ich dla odwiedzających nas kolorowych milusińskich, którzy na jeden wieczór zmieniają się w przerażające upiory, wampiry i inne zjawy z zaświatów.
Najciekawszym i charakterystycznym elementem święta Halloween są stroje, w które przebierają się głównie dzieciaki, ale także coraz częściej dorośli biorący udział w specjalnie zorganizowanych na ten wieczór przyjęciach. Stroje na Halloween nawiązują do tematyki upiornej: wampiry, upiory, czarownice, zombi - to tylko mały wycinek postaci, które możemy spotkać w ten wieczór na osiedlach. Stroje takie możemy wypożyczyć w wypożyczalniach zajmujących się szyciem, kolekcjonowaniem i pożyczaniem przebrań. Coraz częściej można je także zakupić w różnego typu sklepach, a nawet w marketach, gdzie pojawiają się na kilka dni przed Halloween. Jeśli jednak chcemy mieć strój niepowtarzalny i dopracowany, konieczne jest jego wcześniejsze przygotowanie. Strój można zaprojektować samodzielnie lub skomponować z gotowych części dostępnych chociażby w sklepach internetowych. Warto też wykorzystać rzeczy, które każdy z nas posiada w domu, do wykonania niepowtarzalnych rekwizytów. Konieczne jest tylko kreatywne podejście do tematu i w kilka chwil można stworzyć ciekawe przebranie na Halloween.
Halloween kojarzone jest z tradycjami o pogańskim charakterze, dlatego od wielu lat otwartą wojnę z nim toczy Kościół Katolicki, ale nie tylko. Negatywnie do święta ustosunkowują się także kapłani prawosławni, luterańscy czy Świadkowie Jehowy. Przedstawiciele chrześcijańscy dopatrują się w Halloween kultywowania tradycji pogańskich oraz szerzenia kultu szatana. W odpowiedzi na radosne świętowanie Halloween, organizowane są więc w wielu miastach Marsze Wszystkich Świętych, które mają na celu przyciągnięcie najmłodszych wraz z rodzicami.
Halloween większości z nas kojarzy się jako nieszkodliwa, świecka tradycja, która jest okazją do zabawy dla dzieci i dorosłych. Jednak chrześcijanie obchodzą w tym czasie święto zmarłych i nie powinny brać udziału w tego typu praktykach, zgodnie z obowiązującym nauczaniem Kościoła.
Zobacz też: Horrory na Halloween, czyli najlepsze propozycje strasznych filmów. Klasyka i nowości